Rośliny doniczkowe: zjawiskowy amarylis

Tekst: Jolanta Zdanowska zdjęcia: Lilianna Sokołowska, Agnieszka Sokołowska, Araya, shutterstock.com/Thomas Klee, Kesu

Dodaje koloru jesiennym i zimowym dniom. Jeśli się teraz postaramy, roślina zakwitnie pięknie na święta, konkurując z gwiazdą betlejemską.

W chłodniejszych pomieszczeniach (18-20 st.C) amarylis będzie kwitł dłużej - nawet przez miesiąc. W przegrzanych szybko zmarnieje.
Fot. Shutterstock.com/Shelli Jensen
Prawidłowa nazwa tej rośliny brzmi hipeastrum lub zwartnica, ale potocznie jest nazywana amarylisem (i tak ją tu określamy). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Już teraz w supermarketach i sklepach ogrodniczych możemy kupić cebule (o średnicy nawet 15 cm!). Warto się skusić, bo kwiat ten jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin cebulowych.

Co zrobić, żeby amarylis na pewno zakwitł na Boże Narodzenie i zdobił nasz dom przez czas karnawału? Musimy zasadzić cebulę w pierwsze dni listopada. Na początku grudnia zacznie ona kiełkować, a w połowie miesiąca pokażą się pierwsze pąki, które rozwiną się w pełni pod koniec grudnia.

Jak dbać o cebulę

Doniczka dla amarylisa nie może być zbyt duża, bo roślina ta dużo lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Na dnie warto ułożyć warstwę drenażu z kamyków, by cebula nie gniła. Ziemia powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna.

Cebulę zagłębiamy w ziemi mniej więcej do 1/3 jej wysokości. Potem podłoże delikatnie ugniatamy palcami i lekko podlewamy. Doniczkę najlepiej ustawić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu (o temperaturze 20-24 st. C). Początkowo podlewamy z umiarem, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie cebuli.

Wkrótce po posadzeniu ze środka cebuli zaczyna się wyłaniać białawy pąk, który stopniowo zielenieje. Pojawiają się też młode liście. W tym okresie roślina potrzebuje więcej wilgoci, trzeba ją więc podlewać obficiej (im dorodniejsza, tym więcej wody zużywa). Wtedy też mniej więcej raz na dwa tygodnie warto zasilać amarylis odżywką do roślin kwitnących.

Latem lepiej nie wystawiać go do ogrodu, bo tam czyhają na niego szkodniki o nazwie pobzygi cebularze. Kiedy kwiaty przekwitną, ścinamy je, wtedy roślina nie traci energii na wytwarzanie nasion. Łodygę pozostawiamy, aby zżółkła i zaschła, po czym ostrożnie ją usuwamy. Liści nie ścinamy (wzmacniają i odżywiają cebulę). Kiedy amarylis przekwitnie, ponownie podlewamy go oszczędniej i zasilamy raz w miesiącu.

Pora budzenia

Gdy większość roślin jeszcze w najlepsze kwitnie, amarylis powinien zasnąć. Aby znowu cieszyć się kwiatami jesienią i zimą, w sierpniu przestajemy go podlewać i nawozić. Doniczkę warto wtedy ustawić w chłodniejszym i ciemnym miejscu, na przykład w piwnicy. Cebula powinna pozostać w uśpieniu przez co najmniej 6 tygodni. Potem wyjmujemy ją z ziemi i usuwamy martwe korzenie oraz resztki liści. Sadzimy do świeżej ziemi i zaczynamy ostrożnie podlewać oraz nawozić (co miesiąc).

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe: zjawiskowy amarylis