Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dziecięcy: we dwoje raźniej

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Rodzeństwo może mieć jeden pokój i w zgodzie spędzać w nim czas. Wspólną przestrzeń musimy jednak dostosować nie tylko do liczby dzieci, ale też ich wieku. Dlatego warto dobrze przemyśleć aranżację wnętrza.

Pokój niemowlaka i przedszkolaka - mamy kolejne dziecko

Na początku niemowlakowi wystarczy łóżeczko oraz komoda z przewijakiem. Wybierając meble, warto się zapoznać z informacją, z czego zostały zrobione - wtedy zyskamy pewność, że użyte materiały są w pełni ekologiczne, nie wywołują alergii i nie zagrożą zdrowiu maleństwa.

Kiedy dziecko zaczyna siadać, raczkować i wstawać, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Meble nie mogą mieć ostrych krawędzi, a szuflady powinny być odpowiednio zabezpieczone przed otwarciem. Gdy maluch uczy się chodzić, zadbajmy o stabilność mebli; te, na które może zacząć się wspinać, najlepiej jest przytwierdzić do ściany lub podłogi.

Jeśli nie mamy wolnego pokoju, w którym mogłoby zamieszkać maleństwo, lepiej wygospodarować dla niego kąt we własnej sypialni niż w pokoju siostry czy brata. Jest to wygodne nie tylko dla niemowlaka, ale i dla starszego rodzeństwa, któremu nie zakłócimy nocnego wypoczynku.

Kiedy malec zaczyna przesypiać całe noce i nie jest już tak bardzo zależny od rodziców, można go przeprowadzić do pokoju brata czy siostry. Nie wyrzucajmy jednak ich mebli czy zabawek, raczej kupmy dodatkowe sprzęty do przechowywania dziecięcych skarbów - niech starsze dziecko ma poczucie, że coś zyskuje, a nie traci.


Pokój przedszkolaków - zabawa uczy i rozwija

Kilkuletnie dzieci odkrywają własne talenty: rysują, słuchają muzyki, tańczą, lubią też, gdy im się czyta. Dlatego w pokoju powinny znaleźć się rzeczy, które umożliwiają im te zajęcia.

Nie obejdzie się bez stolika i krzesełek - warto kupić meble łatwe do mycia (będzie to konieczne niemal po każdej zabawie). Dla dwójki dzieci wybierzmy duży stolik z dwoma krzesełkami, wówczas maluchy chętnie będą się przy nim wspólnie bawić. Przydadzą się też dodatkowe półki na książki, gry czy sprzęt audio, no i przede wszystkim kosze na zabawki. Dzieci w tym wieku spędzają na zabawie mnóstwo czasu, wygospodarujmy więc możliwie największą wolną przestrzeń, gdzie maluchy będą mogły bezpiecznie spędzać czas, rozkładać namiot, klocki czy gry planszowe.

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają przywiązywać wagę do własności, dlatego dla każdego z rodzeństwa warto przygotować oddzielne schowki na zabawki. Kupmy dwie szafki w różnych kolorach, najlepiej wybranych przez dzieci. Można też wyposażyć pokój w skrzynie na zabawki, a każdą z nich podpisać imieniem dziecka.

Czego potrzebuje uczeń? Miejsce do nauki

Moment, gdy dziecko idzie do szkoły, przeważnie wiąże się z wymianą wyposażenia jego pokoju. Teraz bowiem nasza pociecha będzie potrzebowała bardziej "dorosłych" mebli.

Najważniejsze jest biurko i krzesło z wygodnym oparciem. Zadbajmy również o miejsce zarówno na książki i przybory szkolne, jak i na plecak oraz liczne skarby, np. elektroniczne gadżety (może to być szafka przy biurku, regał). Konieczna będzie też duża szafa.

Najlepiej, gdy każde z rodzeństwa ma osobne miejsce do nauki, jeśli jednak nie jest to możliwe, kupmy jeden większy mebel. Niektóre sklepy oferują oddzielnie nogi i blat (jego wymiary można ustalić indywidualnie). Podwójne biurko musi być wyposażone w dwie szafki, tak by każde z dzieci miało swoje miejsce na przybory szkolne.

W tym wieku dzieci potrzebują przestrzeni tylko dla siebie, dlatego łóżka najlepiej postawić daleko od siebie i stworzyć umowną granicę dzielącą pokój na dwie strefy. To ważne - zwłaszcza gdy różnica wieku dzieci jest duża lub osiągnęły one wiek nastoletni i każde oddaje się innym zajęciom. Przestrzeń zróżnicujmy np. odmiennymi kolorami ścian, innymi dywanikami czy dekoracją łóżka.
    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój dziecięcy: we dwoje raźniej