Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie kuchenne: co warto wiedzieć przed zakupem

Małgorzata Margas

Nowoczesna bateria kuchenna to już nie tylko zwykły kran, z którego po prostu płynie woda. To urządzenie, które może nam bardzo ułatwić pracę w kuchni. Podpowiadamy, jaką baterię wybrać

Bateria ścienna czy sztorcowa?

Baterie kuchenne sztorcowe montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym (trzeba wywiercić w nim otwór). Ścienne są instalowane w ścianie - zwykle na wysokości 25-35 cm od zlewozmywaka.

Bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

W bateriach jednouchwytowych do kuchni za pomocą jednej dźwigni możemy ustawić jednocześnie i temperaturę, i siłę strumienia wypływającej wody. W bateriach dwuuchwytowych są dwa kurki (do wody zimnej i ciepłej); zanim wyregulujemy temperaturę i strumień, część wody się zmarnuje. Jej zużycie będzie więc większe - z tego powodu modele te cieszą się coraz mniejszą popularnością. Baterie dwuuchwytowe bywają jednak bardzo efektowne; pasują zwłaszcza do kuchni urządzonych w stylu retro.

Jaka wylewka w baterii kuchennej?

Aby wygodnie korzystać z kuchennej baterii (np. myć pod nią naczynia, nalewać wodę), powinna mieć ona odpowiednią wysokość. Dopasowujemy ją do głębokości kuchennego zlewozmywaka.

- Do najgłębszych - mniej więcej 20-centymetrowych - nadają się nawet niskie baterie z prostymi wylewkami, nachylonymi pod kątem 45 stopni.

- Do modeli o głębokości powyżej 16 cm pasują baterie z wylewką w kształcie litery U.

- Do płytkich (od 12 do 16 cm) najlepsze będą baterie z wylewką w kształcie litery F, uważane za najwyższe.

Baterie mają również różny zasięg, który należy dobrać do wielkości komory - strumień wody powinien spadać na jej środek.

Co warto wiedzieć przed zakupem baterii kuchennych?

- Upewnijmy się, czy zlewozmywak w kuchni ma odpowiedni otwór do zamontowania baterii kuchennych. Do niektórych zlewozmywaków nadają się jedynie baterie ścienne lub montowane w blacie; trzeba wówczas przewidzieć na nie miejsce i ewentualnie dostosować instalację wodną. Większość stalowych zlewów ma już przygotowany otwór; jeśli nie mają, zwykle można go samemu wyciąć we wskazanym miejscu.

- Sprawdźmy klasę przepływu i klasę akustyczną armatury - dane te powinny znajdować się na opakowaniu. Najoszczędniejsze są baterie klasy Z, które gwarantują zużycie poniżej 0,15 l/s (czyli 9 l/min); następna w kolejności klasa A oznacza przepływ do 0,25 l/s, klasa S - do 0,33 l/s, klasa B - 0,42 l/s, C - 0,50 l/s; ostatnia to klasa D z maksymalnym zużyciem 0,63 l/s.

Klasa akustyczna określa natężenie dźwięku emitowanego przez działającą baterię. Klasa I oznacza głośność poniżej 20 dB, klasa II - od 20 do 30 dB; powyżej 30 dB baterie są nieklasyfikowane.

- Zapytajmy o gwarancję (od 2 do 25 lat) i upewnijmy się, jakie elementy armatury są nią objęte.

Baterie kuchenne - udogodnienia

Wyciągana wylewka baterii. Pozwala nalewać wodę do naczynia ustawionego poza zlewozmywakiem, np. do wiadra na podłodze. Jest połączona z baterią elastycznym wężem o długości 100-150 cm. Aby wyciągnąć wylewkę, wystarczy pociągnąć za jej końcówkę; wąż łatwo wsuwa się z powrotem do korpusu dzięki specjalnemu obciążnikowi. W rączkę baterii może być wbudowany przełącznik do zmiany strumienia wody ze zwykłego (intensywnego) na prysznicowy (rozproszony) i odwrotnie.

Obrotowa wylewka. Ułatwia korzystanie ze zlewozmywaka, zwłaszcza dwukomorowego. Zależnie od modelu wylewkę można obracać wokół jej osi o 120, 240 lub (rzadziej) o 360 stopni.

Obniżana wysokość baterii. Rozwiązanie to, stosowane w bateriach podokiennych, umożliwia swobodne otwieranie okna. Baterie mogą być:

- chowane w blacie - po naciśnięciu górnej części wylewki korpus baterii się obniża (w tym czasie woda może pozostać odkręcona);

- wyciągane - w razie potrzeby wyjmuje się je z otworu i kładzie płasko na blacie (tzw. złącze bajonett);

- opuszczane i uchylne - wylewkę można przechylić do przodu albo na boki.

Dwie wylewki. Górna (często wyciągana) służy do normalnej pracy, a dolna (np. bezdotykowa) pozwala opłukać zabrudzone ręce. W niektórych modelach wylewka jest jedna, ale ma dwa otwory - osobno na wodę z wodociągu oraz z filtra.

Fotokomórka. Aby woda zaczęła wypływać, wystarczy podstawić pod kran ręce lub naczynie; temperaturę i strumień wody ustawia się regulatorem na korpusie baterii lub bezpośrednio na wylewce. Baterie z fotokomórką wymagają zasilania z baterii 6, 9 lub 12 V albo prądem sieciowym (wtedy konieczny jest transformator obniżający napięcie).

Zawór do podłączenia zmywarki. Umożliwia odkręcenie lub zakręcenie dopływu wody do zmywarki bez schylania się pod zlewozmywak. Najnowocześniejsze baterie mają zawór elektroniczny, który otwiera się i zamyka automatycznie (krótkie naciśnięcie otwiera go na 3 godziny, nieco dłuższe - na 12 godzin).

    Więcej o:

Skomentuj:

Baterie kuchenne: co warto wiedzieć przed zakupem