Drzwi antywłamaniowe: jakie wybrać, co należy wiedzieć?

DRZWI ELETTRA SECURITY, drewniane, około 5 tys. okładzin do wyboru, klasa C, zamek centralny sterowany za pomocą karty zbliżeniowej, ciekłokrystaliczny ekran do zdalnego sterowania, Dierre, od 8000 zł

DRZWI ELETTRA SECURITY, drewniane, około 5 tys. okładzin do wyboru, klasa C, zamek centralny sterowany za pomocą karty zbliżeniowej, ciekłokrystaliczny ekran do zdalnego sterowania, Dierre, od 8000 zł (fot. producent)

Drzwi antywłamaniowe nie muszą być toporne i brzydkie - mają już często eleganckie okładziny, dekoracyjne szybki, a nawet witraże. I coraz dzielniej stawiają opór złodziejom. [WYBÓR REDAKCJI]

Drzwi antywłamaniowe zapewniają nam bezpieczeństwo. Co zrobić, żeby wejście do domu było nie tylko bezpieczne, ale i ładne? Po pierwsze, jeśli budujemy DOM i nie chcemy mieć problemu z wybraniem gotowych drzwi antywłamaniowych oferowanych na rynku, zostawmy w murze otwór o wymiarach min. 100 x 210 cm. Węższy lub niższy spowoduje, że będzie trzeba robić drzwi na zamówienie (a to się wiąże z wyższą ceną), nie mówiąc o utrudnionym wnoszeniu mebli.

Wybierając DRZWI zarówno do domu, jak i do mieszkania, kierujmy się klasami atestów antywłamaniowych. Klasy RC2 i RC3 (niektórzy producenci stosują jeszcze dawne oznaczenie: C) gwarantują, że skrzydło nie da się sforsować przez 30 minut. Szukajmy modeli drzwi antywłamaniowych z centralnym zamkiem, o konstrukcji wzmocnionej stalowym ożebrowaniem, dwiema grubymi, trudnymi do przecięcia blachami oraz z wręgiem francuskim uniemożliwiającym wyważenie. Najlepiej, by drzwi otwierały się do środka; wtedy zawiasy są umieszczone od wewnętrznej strony, trudniej więc podważyć skrzydło.

Drzwi antywłamaniowe dobrych firm ustrzegą nas nie tylko przed złodziejami, ale też przed chłodem (są wyposażone w tzw. ciepły próg i/lub przegrodę termiczną) i hałasem dochodzącym z zewnątrz (powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziomie 40 decybeli).

Producenci drzwi coraz większą wagę przykładają też do ich estetyki. Proponują eleganckie okładziny, które w niczym nie ustępują tym stosowanym w drzwiach wewnętrznych, i modele z dekoracyjnymi szybkami - z tzw. szkła bezpiecznego, o grubości co najmniej centymetra, a więc trudnego do stłuczenia. Drzwi antywłamaniowe do domów wolnostojących zwykle dobiera się pod kolor okien. Ale w mieszkaniach możemy bardziej zaszaleć, np. do jasnego wnętrza wybrać skrzydło białe lub szare. Modele drewniane mają nawet 10 cm grubości, przez co sprawiają wrażenie masywnych, lepiej więc nie montować ich w małych wnętrzach. Lżej będą wyglądały drzwi aluminiowe.

DRZWI: CIEPŁO CZY SOLIDNIE?

Najlepiej, jeśli drzwi antywłamaniowe będą zarówno dobrze chroniły przed zimnem, jak i zapewniały bezpieczeństwo. Ponieważ koszty ogrzewania domów są coraz większe, wielu producentów skupia się na tym, by drzwi miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Cierpi na tym jednak ich trwałość, bo żeby skrzydło stanowiło barierę dla chłodu, wiatru i wilgoci, musi mieć izolację z wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub (rzadziej) styropianu, najlepiej także w ościeżnicy. Odporność na włamanie zapewniają natomiast stalowe wzmocnienia. A to się niestety wyklucza - wzmocnienia są umieszczane w miejscu przeznaczonym na izolację.

drzwi antywłamaniowe z przegrodą termiczną

ZAMEK W DRZWIACH ANTYWŁAMANIOWYCH

To nieprawda, że im więcej zamków w drzwiach, tym lepiej. Eksperci przekonują, że zbyt duża ich liczba osłabia konstrukcję drzwi. Lepiej zainwestować w dwa, ale dobre; te z najwyższej półki mają nawet kilka miliardów kombinacji klucza. Nie kierujmy się tylko prestiżem marki. Niektórzy specjaliści radzą, by jeden z zamków w drzwiach pochodził od mniej popularnego producenta, wtedy jest szansa, że złodziej szybko go nie rozpracuje.

DRZWI GARAŻOWE

W domach jednorodzinnych warto zainwestować nie tylko w antywłamaniowe drzwi wejściowe. Złodziej może się dostać do środka również przez garaż, dlatego tak ważne jest, z jakiego materiału będzie zrobiona brama do niego. Im solidniejsza blacha, tym trudniej ją przeciąć lub wypchnąć z prowadnic. Dobrze też zainwestować w automatyczny rygiel blokujący (zadziała nawet wtedy, gdy zostanie odcięty prąd), a w bramach rolowanych - w blokadę antywłamaniową montowaną na wale nawijającym. Pamiętajmy też o drzwiach wewnętrznych prowadzących z garażu do części mieszkalnej. Ich ościeżnica powinna być solidnie przymocowana za pomocą dybli montażowych, sama pianka montażowa nie wystarczy.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (7)
Drzwi antywłamaniowe: jakie wybrać, co należy wiedzieć?
Zaloguj się
 • Joachim Pelko

  0

  Warto porównywać to, co proponujuą różni produenci. I tak np. w ofercie drzwi aluminiowych firmy Hörmann antywłamaniowość w klasie RC 3 nie jest już dodatkową opcją, ale standardem.

  Firma Hörmann wprowadza modele aluminiowych drzwi zewnętrznych standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3 - czyli najwyższej zalecanej dla budownictwa mieszkaniowego.mamy tu drzwi aluminiowe ThermoSafe i ThermoCarbon - przy czym warto pamiętać, że ten drugi model drzwi może być dodatkowo produkowany w najwyższej klasie bezpieczeństwa klasie RC 4.

  Oprócz bezpieczeństwa dostajemy znakomita termoizolacyjnść - drzwi antywłamaniowe klasy RC 3, zapewniają również podwyższone parametry izolacyjności cieplnej. Drzwi ThermoSafe współczynnik UD do 0,8 W/(m²·K). ThermoCarbon - potrójne uszczelnienie (współczynnik UD do 0,47 W/(m²·K))

 • alicja.march

  0

  Fakt, mocne drzwi to podstawa! U nas świetnie sprawdzają się drzwi od Kon-Trade. Mamy je już naprawdę długo, włamywacze im nie podołali (były 2 próby włamania, na szczęście nieudane), także mogę polecić.

 • Ariana Solecka

  0

  Ja jestem bardzo zadowolona z usług firmy dobre-zamki. Od roku nie mam żadnych problemów z zabezpieczeniem drzwi.

 • 0

  Dobrym sposobem na włamywacza są dobre zamki. Z mężem zamontowaliśmy w domu system jednego klucza cisa i sobie bardzo chwalimy. Takie klucze mają dodatkowe zabezpieczenia, przez co o wiele trudniej się włamać. Mieliśmy jedną próbę włamania i złodziej odpuścił, nie udało mu się wejść do środka. I m.in. właśnie dlatego jesteśmy zadowoleni z tych zamków.

 • Piotr Miśkiewicz

  0

  Duży wybór drzwi antywłamaniowych najlepszych, uznanych w branży marek, można dostać w Salonach Hoff w Krakowie www.salonyhoff.pl/kolekcje/drzwi/wewnatrzklatkowe . Ja wybrałem Gerdy.

 • Dominika Matuszak

  0

  Mi w wyborze drzwi zewnętrznych pomogli specjaliści z www.krainadrzwi.pl Zwrócili uwagę na wiele istotnych detali, o których nie miałam pojęcia. Jak na razie drzwi sprawują się bez zarzutów.

 • w.s3

  0

  Przy stalowej solidnej konstrukcji ilość zamków nie osłabia wytrzymałości drzwi. Zawsze powinny być dwa zamki i to nie "masówka" reklamowana w mediach. Co po tanich metalowych drzwiach jak zamki wycina się za pomocą otwieracza do konserw - fakt.. Drzwi mogą mieć klasę antywłamaniową ale zainstalowane w nich zamki już nie. Bo zamki mają określony termin atestu kl. C . Producenci często go nie odnawiają ze względu na wysoki koszt i możliwość nie otrzymania bo system został rozpracowany przez złodziei. Dowodem włamania po pokonaniu zamków mimo, że drzwi miały atest. Kupując drzwi pytajcie o certyfikaty zamków w kl. C. Zwracajcie uwagę na antywłamaniowe osłony zabezpieczające zamki z zewnętrznej strony drzwi. Z przypadku zabezpieczeń przed włamaniem tanio nigdy nie będzie "dobrze".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX