Ceramika Bolesławiec - nostalgiczny powrót do lat 60.

Ceramika Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec (fot. producent)

Wyroby manufaktury Bolesławiec to nie tylko kobaltowe naczynia, jakie wypełniały nasze mieszkania w PRL-u. Firma wprowadziła do oferty nowości, którymi trudno się nie zachwycać. O ceramice z Bolesławca pisze autorka bloga Conchita Home.

Pytanie zadane internautom na blogu Conchita Home: czy potencjał Bolesławca nie został zaprzepaszczony, wywołało ciekawą dyskusję. Okazało się, że jesteśmy przywiązani do tradycji i bronimy polskiej CERAMIKI. Czy jednak jesteśmy gotowi na nowe wzory z Bolesławca? Manufaktura bowiem podjęła współpracę z Oskarem Ziętą (o wzorach zaprojektowanych przez Ziętę możecie przeczytać TUTAJ) oraz wypuściła nową kolekcję inspirowaną latami 60. Tej drugiej przyjrzyjmy się nieco bliżej.

Bolesławiec - nie tylko kobalt

"Inspiracją do opracowania nowej kolekcji 60's były tkaniny lat 60. i 70. Multiplikacja elementów, kolorystyka, abstrakcyjne kształty - jakże charakterystyczne dla ówczesnych tekstyliów - idealnie wkomponowują się w bolesławiecką ceramikę, nadając nowej kolekcji nieco nostalgiczny, ale i designerski charakter" - mówi Paweł Zwierz, jeden z właścicieli fabryki naczyń kamionkowych "Manufaktura".
W poszanowaniu polskiej tradycji Bolesławiec się zmienia, szuka nowych rozwiązań i wzorów. Pozwala dokonać wyboru: czy chcemy kupić tradycyjne wyroby, czy nowe. A tworząc wzory inspirowane latami 60., Bolesławiec wpisuje się w modę na retro.

Tradycyjna ceramika w świeżej odsłonie

Wartym uwagi jest także sposób w jaki Bolesławiec prezentuje swoje wyroby. Możemy podziwiać ceramikę w pięknych aranżacjach oraz poznać techniki jej wytwarzania."Tradycja bolesławieckiej ceramiki skąpana jest w barwie kobaltowej, którą uwielbiamy. Jednak w tym roku chcemy pokazać inną, weselszą, radośniejszą, wiosenno-letnią odsłonę naszych klasycznych kolekcji. Zmiana akcentów kolorystycznych, miętowe czy żółte, słoneczne nuty - barwne inspiracje dość śmiałe w kontekście ceramiki z Bolesławca - tchnęły w nasze kolekcje nowe życie i nadały im bardziej współczesny wymiar, doskonale wpasowujący się we współczesne trendy" - mówi Paweł Zwierz.

Odpowiedź na zadane na wstępie pytanie: czy potencjał Bolesławca nie został zaprzepaszczony, brzmi: absolutnie nie! Możemy się tylko cieszyć i gratulować, bo to znakomite polskie wyroby.

www.conchitahome.pl

PRZEJDŹ DO GALERII >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (6)
Ceramika Bolesławiec - nostalgiczny powrót do lat 60.
Zaloguj się
 • puzonik48

  Oceniono 45 razy 37

  Cieszy fakt ,że przetrwali :) Była jeszcze przepiękna ceramika z Włocławka :)

 • minkat

  Oceniono 17 razy 17

  a gdzie mozna nabyc te naczynia w seduszka? w sklepie boleskawca jej nie ma.

 • marina.o

  Oceniono 2 razy 2

  Uwielbiam Bolesławiec i Włocławek, ich naczynia i dekoracje były obecne w domu moich dziadków, rodziców i w moim. Są doskonałe jako reprezentatywny, polski prezent. Cieszy mnie bardzo, że wciąż są obecni w nie tylko kuchennej świadomości i że prosperują mimo jednak mało łaskawych dla nich trendów.

 • koszyki.net.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Ceramika z Bolesławca - fakt jest przepiękna. Należy jednak wspomnieć jeszcze o fajansach z Włocławka - to również dzieła sztuki.

 • wiosna20051

  Oceniono 2 razy 2

  swietoceramiki.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX