Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy podłogowe - modele na każdą kieszeń

Tekst: Monika Utnik-Strugała

Lampa podłogowa pomoże wyczarować nastrój, rzuci snop światła na czytaną książkę lub gazetę, czasem nawet zastąpi żyrandol. Trudno wyobrazić sobie salon bez lampy stojącej. Wybraliśmy 24 modele na każdą kieszeń.

Lampy podłogowe - modele na każdą kieszeń
Lampy podłogowe - modele na każdą kieszeń
New Africa/Shutterstock

Lampa stojąca — zalety

W zależności od potrzeby lampy podłogowe bez problemu przeniesiemy w inne miejsce. Jeśli mają ruchome ramię i klosz, możemy kierować ich światło w różne strony, np. na sufit (stworzymy nastrój sprzyjający relaksowi, zwłaszcza gdy lampa jest wyposażona w ściemniacz), na ścianę (wyeksponujemy zawieszone na niej obrazy lub ciekawe elementy architektoniczne), na fotel albo biurko (do czytania i pisania).

Sprawdzają się też w kąciku z telewizorem: łagodzą kontrast świetlny powstający między włączonym odbiornikiem a jego otoczeniem. Modele o efektownej formie są też przyciągającą uwagę dekoracją wnętrza.

lampy podłogowe
Lampa Moss
Nowodvorski Lighting

Lampa podłogowa — co warto wiedzieć?

Po wycofaniu przez UE tradycyjnych żarówek w naszych domach nastała era energooszczędnych źródeł światła, w tym coraz popularniejszych LED-ów. Kupując żarówki, braliśmy pod uwagę ich moc (40, 60 W itd.), a co z LED-ami? Przyjmuje się, że 1 W mocy lampy LED to mniej więcej 10 W mocy żarówki; jest to jednak przeliczenie bardzo orientacyjne i kierując się wyłącznie nim, możemy nie być zadowoleni z wyboru. Co więc warto sprawdzić na opakowaniu LED-ów?

Strumień świetlny (podawany w lumenach - lm). To od niego zależy, czy żarówka świeci mocno czy słabo - im wyższy strumień, tym więcej światła (moc informuje jedynie, ile prądu pobiera żarówka). Jeśli chcemy np. kupić żarówkę LED świecącą tak jak tradycyjna o mocy 60 W, wybierzmy tę o jasności 700-810 lm; 100 W to 1300-1500 lm.

Temperatura barwowa (określana w kelwinach - K). Im niższa, tym cieplejsze światło. Dawne żarówki emitowały wyłącznie światło ciepłe, w LED-ach temperatura jest zróżnicowana. Do relaksu i tworzenia nastroju wybierzmy światło ciepłe (poniżej 3300 K), a do pracy - zimne (powyżej 5300 K). Pomiędzy tymi wartościami znajduje się światło neutralne, polecane np. do korytarza.

Współczynnik oddawania barw (Ra). Jego maksymalna wartość to 100 (tyle ma światło słoneczne). Im wyższy współczynnik, tym naturalniej wyglądają kolory. W pomieszczeniach, w których pracujemy lub przebywamy długi czas, powinien wynosić minimum 80.

lampy podłogowe
Lampa Cadlilac
Nowodvorski Lightong

Oświetlenie wnętrza — ile źródeł światła w pokoju? 

Przyjmuje się, że w 12-metrowym pomieszczeniu natężenie światła powinno wynosić około 300 luksów (dla porównania: przy biurku - 500 luksów). Żeby uzyskać takie oświetlenie, potrzebujemy żarówek o łącznej mocy 220 W, czyli np. 4 żarówek 50 W i jednej 20 W. Oczywiście są to wartości orientacyjne - liczba lamp zależy między innymi od liczby okien, kolorystyki wnętrza czy nawet ustawienia mebli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy podłogowe - modele na każdą kieszeń