Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kącik RTV: jak dobrze zaprojektować domową strefę rozrywki

Edyta Jabłońska

Oglądanie telewizji ma cieszyć i odprężać. Nie bez znaczenia jest więc, gdzie i jak umieścimy odbiornik. Ważne, by jego obecność nie była dla domowników uciążliwa, a oglądanie filmów i programów relaksowało, nie męcząc oczu.

WNETRZA , POKOJ - SALON , KOMINEK , MEBLE , RTV , OSWIETLENIE - LEFLEKTOREK PROJEKT WNETRZA ANITA BIENIEK - SZYMANSKA / ANTRACYT STYLIZACJA I FOT. MONIKA FILIPIUK - OBALEK PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (286) - 7 2015 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE MEBEL KOMINEK RTV OSWIETLENIE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (286) - CZASOPISMA
Promienie słońca padające bezpośrednio na ekran mogą powodować, że obraz będzie mniej wyraźny. Ekran nie powinien więc się znajdować naprzeciwko okna.
Fot. monika Filipiuk-Obałek

Gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Centralny punkt ekranu powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Można zamontować go trochę wyżej, ale wtedy górną krawędź odbiornika warto pochylić do dołu. Instalując odbiornik na ścianie, użyjmy specjalnego uchwytu umożliwiającego takie nachylenie.

Najnowocześniejsze telewizory nie tracą kontrastu (czyli zachowują wyraźny obraz) zarówno w bardzo jasnym świetle, jak i w całkowitych ciemnościach. Pamiętajmy jednak, że oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu nie jest zdrowe dla oczu, dlatego w pobliżu odbiornika powinna się palić lampa emitująca światło rozproszone, o niedużym natężeniu. Może to być na przykład lampka z żarówką o mocy około 20 W albo taśma LED.

Długotrwałe siedzenie przed telewizorem może też mieć zły wpływ na kręgosłup, dlatego koniecznie zadbajmy o sofę lub fotel z wygodnym oparciem i zagłówkiem.

Podczas oglądania trzeba też zwrócić uwagę na odległość od odbiornika. Za mała nie jest zdrowa dla oczu, przy zbyt dużej nie zauważamy mnóstwa szczegółów. Przyjmuje się, że powinna być nie mniejsza niż dwukrotność przekątnej ekranu i nie większa niż jej pięciokrotność. Dlatego wybierając rozmiar telewizora, weź pod uwagę wielkość wnętrza.

Jaki telewizor wybrać?

Plazmowy - to pierwszy następca telewizorów kineskopowych. Zaletą "plazm" jest bardzo dobra jakość obrazu i głębia kolorów, mają też szerszy niż w odbiornikach LCD kąt widzenia. Gorzej od nich sprawdzają się natomiast w jasnym świetle (np. ustawione naprzeciwko okna). Są też cięższe, ale za to odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, producenci wycofują się z produkcji tych telewizorów, dlatego w sklepach najczęściej dostępne są modele z poprzednich lat.

LCD (Liquid Crystal Display) - technologia ta wykorzystuje ciekłe kryształy. Ekrany gorzej odwzorowują kolory niż plazmowe i mają mniejszą głębię czerni, lepiej natomiast radzą sobie w jasnym pomieszczeniu. Do podświetlenia odbiorników LCD najczęściej są używane diody LED (stąd inna nazwa - telewizory ledowe lub LED). Producenci oferują dwa rodzaje podświetlenia:

*Edge LED - diody znajdują się tylko przy krawędziach ekranu. Jest to tańsze i częściej spotykane rozwiązanie, ale też mniej komfortowe dla telewidza, ponieważ centralna cześć ekranu jest ciemniejsza.

*Full LED - diody są rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni ekranu, co poprawia jakość obrazu.

*OLED - w tych odbiornikach wykorzystano diody organiczne, które tworzą niezależnie od siebie świecące piksele. Charakteryzują się bardzo dobrym odzwierciedleniem kolorów oraz głębią czerni. Jest to jednak technologia skomplikowana, a co za tym idzie - droga, dlatego w sklepach znajdziemy zaledwie kilka modeli w dość wysokich cenach.

Smart TV to telewizory wyposażone w aplikacje umożliwiające korzystanie z usług internetowych. Takie odbiorniki muszą być podłączone do sieci.

Co to znaczy rozdzielczość telewizora?

Niewątpliwie ma ona wpływ na jakość obrazu. Im jest większa (czyli im więcej pikseli na ekranie), tym lepiej.

Obecnie producenci oferują modele o rozdzielczości:

*HD (1280 x 720 pikseli),

*Full HD (1920 x 1080 pikseli),

*4K/Ultra HD (3840 x 2160 pikseli),

*UHD (4096 v 2160 pikseli), jedynie w najnowszych, bardzo drogich telewizorach.

Rozdzielczość telewizorówfot. LG

Standardem stają się odbiorniki Full HD, w tej rozdzielczości są też wyświetlane filmy i programy na kanałach HD oraz filmy na Blu-ray. Jednak większość kanałów telewizyjnych oferuje programy tylko w rozdzielczości HD; w takiej są też zapisywane filmy DVD.

Poczuj się jak w kinie!

Takie wrażenia zapewni projektor. W domu sprawdzą się urządzenia krótkoogniskowe, które wyświetlają obraz już z odległości od 1 metra (modele w wersji "ultra" - z kilkunastu centymetrów!). Kupując projektor, zwróćmy uwagę na rozdzielczość (patrz ramka o telewizorach obok), jasność obrazu (najlepiej powyżej 2 tys. lm, czyli lumenów) oraz żywotność lampy. Projektory można podłączyć m.in. do dekodera cyfrowego, komputera, kina domowego lub wyświetlać pliki bezpośrednio z kart i nośników pamięci.

Najlepszą jakość obrazu uzyskamy, wyświetlając film na ekranie. Można też wykorzystać gładką ścianę - białą lub kolorową (o ile projektor ma funkcje dostosowania obrazu do różnych barw podłoża). W sprzedaży są specjalne farby, np. Tikkurila Feelings Interior Paint H499 (szara) lub Screen Goo (Ultra Black lub Ultra Silver); na pomalowanej nimi ścianie obraz będzie bardzo wyraźny.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kącik RTV: jak dobrze zaprojektować domową strefę rozrywki