Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe - wszystko, co warto wiedzieć

Monika Utnik-Strugała

Jak zmienić poddasze w atrakcyjny i widny pokój? Zamontujmy w dachu okna połaciowe, a wnętrze wypełni się naturalnym światłem.

Jest zbyt wysoko i zastanawiacie się, jak je otwierać i zamykać? Żaden problem. Okno zdalnie sterowane za pomocą smartfona nikogo już nie dziwi. Ale nic nam po inteligentnym systemie, jeśli źle dobierzemy profile i szyby. Co warto wiedzieć o oknach połaciowych, nazywanych również dachowymi, by jak najlepiej nam służyły?

Okna dachowe - skuteczna ochrona

Dobre okna dachowe to takie, przez które nie ucieka ciepło. Ich izolacyjność termiczną określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła. W dostępnych dziś na rynku standardowych oknach wynosi zwykle 1,3 (od 2021 roku będzie obniżony do 1,1), w oknach najwyższej jakości - nawet 0,76. W oknach wychodzących na południe sprawdzą się okna o współczynniku 1,3, a na północ - 0,81.

Okna na niepogodę

Okna dachowe bardziej niż inne są narażone na deszcz. Dlatego od zewnątrz zabezpiecza się je aluminiowymi okładzinami, zwanymi oblachowaniem. Im mniej w nich wkrętów, tym mniej miejsc, w których okna mogłyby przeciekać. Dla większej pewności warto zainwestować w okna drewniano poliuretanowe. W ich konstrukcji zastosowano rdzeń z drewna modyfikowanego termicznie, pokryty ciśnieniowo poliuretanem. Dzięki temu są one jeszcze odporniejsze na działanie wody i nie wymagają konserwacji.

Dźwiękoszczelne okna

Okna mają 6 klas izolacji akustycznej (od 1 do 6). Zasada mówi, że im głośniej jest na zewnątrz, tym wyższej klasy powinny być okna. Przykładowo: przy niewielkiej osiedlowej ulicy hałas prawdopodobnie nie przekracza 50 dB - wtedy wystarczą okna klasy 1 lub 2 (standardowe mają zwykle klasę -1, co oznacza, że chronią przed hałasem do 37 dB). W pobliżu ruchliwych ulic i dróg szybkiego ruchu, gdzie hałas przekracza 65-70 dB, lepiej zamontować okna klasy 5 lub 6.

Wentylacja w pomieszczeniu

Okna PCW w porównaniu do drewnianych są bardzo szczelne. Aby zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, stosuje się w nich rozszczelnienie, np. mikrowentylację (niewielka szczelina między ościeżnicą a skrzydłem) lub listwy wentylacyjne. W niektórych modelach możliwa jest regulacja stopnia wentylacji. Dodatkowo można wybrać okna z nawiewnikiem (ręcznym lub automatycznym, montowanym w górnej części framugi), który zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza i jego właściwy obieg bez konieczności wietrzenia poddasza. Jeśli jednak chcemy to robić, dostępna jest funkcja mikrouchylenia skrzydła (uwaga: nie zaleca się jej używać, gdy pada deszcz).

Dodatki do okien

Żeby okna nie zamykał silny wiatr czy przeciąg, warto zamówić hamulce lub ograniczniki otwarcia, które utrzymają skrzydło w wybranej pozycji. Zwróćmy uwagę, by otwierając okno, można było stopniować uchylanie i blokować je w jednej z kilku pozycji. Jeśli okno jest bardzo duże, pomocne będzie wspomaganie zamykania, tak by nie trzeba było używać siły.

Okna dachowe na wymiar

Okna dachowe zamówimy w różnych kształtach, np. trójkątne, trapezowe (wtedy się nie otwierają) lub wygięte w kształt łuku - do dachów kolebkowych; modele obrotowe z zawiasem w połowie wysokości okna, umożliwiającym obracanie skrzydła, oraz włazowe - ze skrzydłem otwieranym na bok, które pozwala wyjść na dach. Do wyboru jest ograniczony wachlarz wymiarów; tylko nieliczni producenci zrobią okna o niestandardowym rozmiarze.

Skomentuj:

Okna dachowe - wszystko, co warto wiedzieć