Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie schody wybrać do domu?

Edyta Jabłońska

Schody wewnętrzne w domu powinny być wygodne i bezpieczne - to wiadomo. Ale równie ważna jest ich uroda, bo tak wyeksponowany element jak schody od razu przyciąga wzrok.

schody, klatka schodowa, balustrada
Popularne schody policzkowe (stopnie 'zamknięte' z dwóch stron deskami, na których utrzymuje się cała konstrukcja) są bardzo stabilne. Najczęściej, choć nie jest to regułą, mają ażurową konstrukcję, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrza.
Fot. Bulls Press

Wybór schodów wewnętrznych

Schody prosto ze sklepu czy zrobione na wymiar? To zależy między innymi od tego, ile możemy wydać na schody i czy zależy nam na ich oryginalności.

Schody gotowe - najczęściej jedno- lub dwubiegowe albo kręcone. Mogą stanowić całość bądź składać się z kilku elementów, które dopasowuje się do wymiarów wnętrza. To dobry pomysł, jeśli chcemy zaoszczędzić zarówno pieniądze (ceny nie są zbyt wygórowane), jak i czas (montuje się je łatwo i szybko). Większość gotowych schodów jest zrobiona ze stali, z drewna lub z obu tych materiałów.

Schody na zamówienie - wybór kształtu, materiałów i stylu jest prawie nieograniczony. Niestety, takie schody najczęściej są droższe od gotowych, a ich koszt zależy nie tylko od wielkości, rodzaju wybranych materiałów i typu schodów, ale także od cennika wykonawcy.

Schody mogą być również wykonane na etapie budowy domu. Najczęściej są żelbetowe - pełne, montowane zwykle w wydzielonej klatce schodowej, rzadziej w otwartej przestrzeni, np. w salonie. Wygląd schodów zależy głównie od materiału wykończeniowego użytego do pokrycia stopni. Aby były wygodne, muszą mieć odpowiednie wymiary. Minimalna szerokość stopni to 80 cm, głębokość - od 26 do 30 cm, a wysokość - od 16,5 do 20 cm.

Dobre wykończenie schodów

Na wygląd, trwałość, funkcjonalność schodów ma wpływ materiał wykończeniowy. Najpopularniejsze jest drewno. Polecane są rodzime gatunki drzew liściastych (dąb, buk, brzoza, wiśnia, klon) oraz gatunki egzotyczne (mahoń, tek). Czasami, głównie z powodów ekonomicznych, wykorzystuje się drewno drzew iglastych (mniej twarde, a więc i mniej trwałe od liściastych). Powinno być bez sęków, gęsto usłojone, koniecznie wysezonowane i zabezpieczone lakierem lub olejem do drewna.

Czym wykończyć schody drewniane?

Lakier: tworzy trwałą i odporną powłokę. Ładny wygląd polakierowanej powierzchni utrzymuje się nawet kilkanaście lat; po tym czasie należy starą powłokę usunąć (wycyklinować) i polakierować ponownie. Uciążliwego cyklinowania można jednak uniknąć,
używając specjalnego lakieru renowacyjnego - wówczas starą powłokę wystarczy delikatnie przeszlifować.

Olej: wnika głęboko w strukturę drewna i sprawia, że jest ono odporne na zabrudzenia. Olejowanie należy często powtarzać, nawet co roku.

Co zamiast drewna na schody?

Na schodach, zwłaszcza zrobionych z żelbetu, często układa się wykładziny dywanowe. Tak „ubrane” stopnie są ciepłe, trudno się na nich poślizgnąć, a ewentualny upadek będzie mniej bolesny, dlatego takie rozwiązanie jest wskazane w domach, w których są dzieci lub osoby starsze. Pamiętajmy jednak, że wykładzina musi się dobrze trzymać schodów, trzeba ją więc starannie przymocować, np. przykleić. Niestety, czyści się ją trudniej niż drewno i płytki ceramiczne (zwłaszcza plamy po rozlanych płynach). Na schodach sprawdzą się wykładziny z włókien sztucznych, np. poliamidu i polipropylenu, bo są trwałe i odporne na zabrudzenia. Takie właściwości ma również wełna, niestety jest droższa i nie poleca się jej alergikom.

Stopnie często wykłada się też płytkami ceramicznymi - trwałymi i łatwymi do mycia; nietrudno również wymienić zniszczone fugi czy pęknięte kafelki. Wybierzmy płytki antypoślizgowe (mają specjalne oznaczenie na opakowaniu) lub tzw. stopnice, czyli płytki z rowkami lub wypukłymi paskami, które zapobiegają ślizganiu się na stopniach.

Skomentuj:

Jakie schody wybrać do domu?