Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poradnik: wszystko o zmywarkach

red.

Ona kocha zmywanie. Ona, czyli zmywarka. Pracuje szybko i dokładnie. Dzięki niej obniżysz wydatki na wodę i prąd, zyskasz też więcej wolnego czasu i ochronisz dłonie, które źle znoszą kontakt z detergentami.

Zmywarka, kuchnia
Zmywarka
fot. conedesign/CC0

Zmywarka mała czy duża?

Weźmy pod uwagę, ilu jest domowników i jak często gotują. Pojemność zmywarki zależy od jej szerokości (45 lub 60 cm); parametr ten określa się liczbą kompletów naczyń, które się w niej jednorazowo mieszczą. Na komplet składają się: talerz głęboki, płytki i deserowy, filiżanka, spodeczek i sztućce. W zmywarce o szerokości 45 cm umyjemy jednorazowo 8-10 kompletów naczyń. Uważa się, że w zupełności wystarczą one dwu-, trzyosobowym rodzinom.

Zmywarki o szer. 60 cm mieszczą 12-15 kompletów naczyń. Zwykle są polecane rodzinom kilkuosobowym, które dużo gotują w domu.

Dostępne są też urządzenia kompaktowe, które stawia się na blacie, mieszczą kilka kompletów naczyń (od 4 do 6).

Wolno stojąca czy do zabudowy?

Jeśli urządzasz nową kuchnię, wybierz model do zabudowy. Zapłacisz co prawda więcej niż za wolno stojący, ale wkomponowana między szafki zmywarka będzie miała drzwiczki takie same jak fronty szafek. Panel sterowania może się znajdować na zewnętrznej stronie drzwiczek lub na ich wąskiej górnej krawędzi - wtedy jest niewidoczny. Urządzenie wolno stojące można z kolei wpasować w dowolne miejsce w kuchni (o ile da się je tam podłączyć do wody). Jego panel sterujący jest odkryty, a front - inny niż fronty szafek.

Jak pracuje zmywarka?

Wszystkie urządzenia mają trzy podstawowe programy: mycie wstępne, normalne oraz intensywne. Mycie wstępne (namaczanie) polega na spłukaniu naczyń zimną wodą przed właściwym myciem bardzo zabrudzonych naczyń. Program normalny (55-65 st. C) jest przeznaczony do średnio zabrudzonych naczyń, natomiast intensywny - do garnków i bardzo brudnych naczyń (70 st. C). Programy te mogą mieć różne nazwy.

Jakie inne programy mogą się przydać?

BIO - program do mycia naczyń wrażliwych na wysoką temperaturę. Woda nagrzewa się do 50 st. C, urządzenie znacznie dłużej pracuje.

Program skrócony (ekspresowy, ok. 30 min) - do mycia lekko zabrudzonych naczyń w temperaturze około 40 st. C.

Połowa wsadu - do zmywania mniejszej liczby naczyń.

Eko - program oszczędzający wodę i energię.

Auto (automatyczny) - zmywarka sama dobiera długość cyklu i temperaturę zależnie od zabrudzenia i liczby naczyń.

Aquasafe - w przypadku wycieku wody urządzenie samoczynnie się wyłączy i ją wypompuje.

Aquastop - zapobiega wyciekowi wody z wężyka doprowadzającego wodę.

Jak dbać o zmywarkę?

Regularnie wycieramy drzwiczki oraz uszczelki. Po zakończeniu zmywania można zostawić uchylone drzwiczki, aby z komory i uszczelek wyparowała woda.

Co 10-15 cykli zmywania czyścimy filtr. Mniej więcej raz na 5 miesięcy zmywarkę trzeba odkamienić, stosując przeznaczone do tego środki.

Co 3 miesiące myjemy zmywarkę specjalnym preparatem, który odświeża urządzenie, likwiduje zapachy oraz usuwa wewnętrzne zabrudzenia i naloty.

Co robić, by naczynia były dobrze umyte i się nie niszczyły?

Przed włożeniem naczyń do zmywarki trzeba je oczyścić z większych zabrudzeń.
Duże i mocniej zabrudzone naczynia ustawiamy na dole zmywarki, mniej zabrudzone i szklanki - na górnej półce. Ostre noże układamy poziomo w górnym koszu; pozostałe sztućce - pionowo, zwrócone rękojeścią do dołu.

Przed włączeniem urządzenia sprawdzajmy, czy ramiona spryskiwaczy obracają się swobodnie.

Uwaga: w zmywarce nie myjemy: kryształów, ręcznie malowanych naczyń, szkła zdobionego i z nadrukami (stopniowo będą one blednąć, a później całkowicie znikną), starej porcelany, sztućców z drewnianymi rękojeściami, naczyń z tworzywa sztucznego (chyba że mają właściwe oznakowanie), patelni z drewnianymi rączkami i aluminiowych.
Jakie preparaty są polecane do zmywarek?
Sól - chroni przed osadzaniem się kamienia zarówno w zmywarce, jak i na naczyniach, zmiękcza też wodę.

Preparat nabłyszczający - sprawia, że na naczyniach nie pozostają smugi.

Detergenty, czyli środki myjące - najprostsze w użyciu są tabletki, które łączą funkcje soli, nabłyszczacza i detergentu. Do wyboru mamy również żele i proszki. Żel sprawdza się w myciu szkła, proszek dobrze radzi sobie z zaschniętymi resztkami jedzenia. Preparaty te powinny być stosowane wraz z solą do zmywarek i nabłyszczaczem.

Uwaga: nie wolno stosować tradycyjnych płynów do mycia naczyń, ponieważ wytwarzają zbyt wiele piany.

 

Warto wiedzieć

Kupując zmywarkę, zwróć uwagę na jej klasę energetyczną. Im jest wyższa, tym mniej energii elektrycznej zużywa zmywarka podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń. Największą oszczędność energii zapewniają modele z klasą A+++.

Skomentuj:

Poradnik: wszystko o zmywarkach