Aranżacja salonu: jak ustawić meble w małym pokoju?

Ustawienie mebli w małym salonie

Ustawienie mebli w małym salonie (Fot. Sylwester Rejmer)

Urządzając mały salon, największym wyzwaniem jest takie ustawienie mebli, aby pokój był funkcjonalny i niezagracony. Prezentujemy gotowe wzory na najlepsze ustawienie mebli w małym wnętrzu.

Mały salon może być wygodny i funkcjonalny o ile dobrze rozplanujemy układ pomieszczenia. Punktem wyjścia aranżacji powinny być meble wypoczynkowe, przede wszystkim kanapa, a następnie fotele, jeśli takie posiadamy.

Sofa zazwyczaj jest meblem o największych gabarytach w salonie, zatem jej usytuowanie będzie determinować ustawienie wszystkich innych sprzętów. Najczęściej stawiamy ją pod ścianą, ale to nie jedyne rozwiązanie, co pokazuje ilustracja poniżej.

Ustawienie mebli w małym saloniefot. Raymour & Flanigan Interactive Room Planner

Do małych wnętrz dobrym pomysłem jest sofa narożna. Taka kanapa pozwala na efektywniejsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Zapewnia więcej miejsca do siedzenia niż tradycyjna sofa i pozwala na zagospodarowanie kłopotliwych narożników pokoju. Dzięki niej możemy stworzyć wygodną strefę wypoczynkową bez konieczności dostawiania dodatkowych foteli.

Jak urządzić mały salon? Praktyczne porady

* Unikaj mebli z jednego kompletu - pokój będzie się wydawał cięższy. Eklektyczna mieszkanka mebli nada wnętrzu lekkości.

* Mniejsze meble, jak krzesła, pufy, stoliki pomocniki, lepiej działają ustawione diagonalnie - pod kątem. Natomiast główne meble (sofa, regał) równolegle do ścian.

* Ważniejsza niż długość mebla jest jego szerokość. Zwracaj na nią szczególną uwagę wybierając kanapę.

* Okrągłe stoliki kawowe lepiej się sprawdzają w małych wnętrzach nich prostokątne. Łatwiej je zaaranżować i dodają wnętrzu lekkości.

* Ściśle symetrycznie ustawione meble, szczególnie pod kątem prostym, sprawiają, że wystrój wydaje się bardziej formalny a pokój cięższy. Asymetryczna aranżacja mebli jest lżejsza.

GALERIA: POMYSŁY NA USTAWIENIE MEBLI W SALONIE >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (5)
Aranżacja salonu: jak ustawić meble w małym pokoju?
Zaloguj się
 • daga_1

  Oceniono 9 razy 7

  To są fajne położenia. Pod warunkiem, że nie ma w pokoju okna i drzwi. Szanowni specjaliści od urządzania wnętrz.

 • kumaty-czy-nie

  Oceniono 4 razy 4

  tak szczerze to nie jestem pewna, czy to są małe pokoje - w bloku na 50-60 m2 taki pokój ma max 16-20 m2 - tu wyglądają na większe :)

 • rybuc

  Oceniono 5 razy 3

  "Mały pokój" to nie tylko sprawa ustawienia mebli ale i znalezienia przestrzeni na różne rzeczy np. książki, zabawki, itp. itd.
  Faktycznie te pokoje nie wyglądają na małe według polskich standardów ale amerykańskich (USA) to zapewne są małe :-)

 • lm648

  Oceniono 1 raz 1

  można również doczepić się i do waszych aranżacji :) na zdjęciu nr 1 kolumny głośnikowe umieszczone są pod sufitem :))) w takim razie każdy audiofil/akustyk wam to zdementuje natychmiast :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX