Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia pełna ciepła przez cały rok

red.

Kuchnia powinna być ciepła i przytulna. Jest jednak pomieszczeniem niełatwym do ogrzania. Podpowiadamy, jaki grzejnik wybrać i gdzie go zamontować, aby zapewnić sobie ciepło cały rok.

ogrzewanie kuchni, grzejniki, aranżacja kuchni
W tej kuchni grzejniki umieszczono pod parapetami i przysłonięto osłonami.
fot. Rafał Lipski

Grzejnik do kuchni

To jaki grzejnik wybrać do kuchni zależy od jej rodzaju - czy jest ona zamknięta, otwarta, połączona z salonem. W małych, zamkniętych kuchniach, gdzie problemem jest brak przestrzeni, czasami umieszcza się grzejnik wysoko, niemal pod sufitem. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność. Najlepsze miejsce na grzejnik jest pod oknem ze względu na cyrkulację powietrza. W małych kuchniach może jednak brakować miejsca, bądź tak usytuowany grzejnik może być zbytnio zastawiony. Warto wówczas rozważyć instalację grzejnika pionowego. Dzięki niewielkiej szerokości (najwęższe mają zaledwie 30 cm), można go umieścić już na małym wolnej przestrzeni na ścianie. Co istotne pionowe grzejniki można wyposażyć w specjalne relingi, które posłużą za dodatkowe wieszaki.

Innym rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe, potocznie zwane łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary łatwo dopasować do nietypowych przestrzeni. Z kolei drabinkowa konstrukcja dostarczy miejsca na wieszanie i suszenie ścierek czy np. grzybów.

Grzejnik dekoracyjny czy ogrzewanie podłogowe?

Do dużej kuchni dużo łatwiej jest dobrać grzejnik. Sprawa się zaczyna komplikować, gdy jest to kuchnia otwarta na salon. Wtedy grzejnik jest widoczny także od strony wypoczynkowej. Warto wówczas zastanowić się nad instalacją grzejnika dekoracyjnego. Ciekawym rozwiązaniem jest grzejnik, który służy jednocześnie jako ścianka działowa. Wprowadza on nie tylko podziały we wnętrzu, ale także zapewnia równomierną dystrybucję ciepła do kuchni i części dziennej.

Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się także ogrzewanie podłogowe. Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli zapewnia lepszą dystrybucję ciepła i zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem. A co nie mniej istotne - jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca. Planując ogrzewanie podłogowe w kuchni należy pamiętać, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia pełna ciepła przez cały rok