Jak dobrać twardość materaca do wagi?

13.11.2017 10:26
Przed kupnem materaca koniecznie należy sprawdzić jego twardość. To jeden z ważniejszych czynników wpływających na komfort snu. Radzimy, jak dobrać twardość materaca do naszej wagi.
Zasadniczo, każdy zbyt miękki lub zbyt twardy materac, jest szkodliwy dla naszego kręgosłupa.

Kiedy śpimy na materacu zbyt miękkim to:

- kręgosłup wygina nam się w pałąk prawie jak w hamaku,

- przestrzenie między dyskami są wtedy jednostronnie ściśnięte i nie mogą przyjmować żadnych płynów, koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu.

Z kolei materac zbyt twardy:

- podpiera nasze ciało tylko w kilku miejscach i dlatego naczynia są w nich zbyt mocno uciskane, to utrudnia przepływ krwi i może spowodować np. drętwienie palców u nóg,

- nie nadaje się dla osób starszych i dla tych, które mają kłopoty z krążeniem,

- może spowodować, po dłuższym czasie użytkowania, nawet trwałe skrzywienie kręgosłupa.

Materac o właściwie dobranej twardości:

- powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup,

- musi zapewniać kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery "S" w pozycji "na wznak", i linii zbliżonej do prostej w pozycji "na boku" - nasz kręgosłup i muskulatura odprężają się, a przestrzenie między dyskami mogą ponownie napełnić się płynem i zregenerować. W wyniku tego rano możemy być wyżsi nawet o 3 cm.

Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając każdemu prawidłowe ułożenie kręgosłupa. W wielu sklepach przygotowano ekspozycje z materacami, przeznaczone specjalnie do ich wypróbowania. Jest to bardzo praktyczny sposób oceny materaca pod kątem równomierności podparcia naszego ciała. Szybki test dłonią pozwoli ocenić czy materac jest: zbyt miękki, zbyt twardy czy idealny. Wystarczy, że położymy się na materacu. Test jest prosty i polega on na sprawdzeniu, przy pomocy otwartej dłoni, jak łatwo daje się ją wsunąć pomiędzy materac i nasze ciało w części lędźwiowej, w pozycji na wznak. Jeśli udaje się to bez trudu, to oznacza, że materac jest za twardy. Jeśli było trudno - materac jest za miękki. Lekki opór, podobny do tego, występującego powyżej części lędźwiowej wskazuje na dobrze dobrany materac.

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym głównie od wagi, od naszych przyzwyczajeń - dotychczasowego miejsca snu itp. elementów. Dlatego określenia z prospektów: materac twardy, średnio twardy - w rzeczywistości mogą dotyczyć tego samego materaca w zależności od osoby, która się na nim położy. Są to określenia odpowiadające odczuciom osoby o wadze ok. 80 kg, dlatego przykładowo osoba o wadze 50 kg oceni materac średnio twardy jako twardy i na odwrót - osoba 100 kg oceni materac średnio twardy jako miękki. Przyjmuje się, że człowiek ważący więcej powinien leżeć na materacu twardszym niż człowiek szczupły, który powinien wybrać materac bardziej elastyczny. Standardowo poleca się twardość H2 osobom o wadze do 80 kg a powyżej 80 kg - twardość H3. Twardość materaca H4 zaleca się osobom o wadze powyżej 100 kg.

Należy zwrócić uwagę na istotną kwestię. Mianowicie, czy na materacu śpi jedna czy dwie osoby? Powinnyśmy pamiętać, że jeden szeroki materac będzie bardziej miękki, niż dwa wąskie o takiej samej konstrukcji. Również trwałość jednego szerokiego materaca będzie mniejsza niż dwóch pojedynczych. Kupując jeden szeroki materac powinniśmy też pamiętać, że dokuczliwą wadą np. materaca "bonnellowego" jest oddziaływanie ruchów jednej osoby śpiącej na drugą. Szczególnie osoby cięższej na lżejszą. Proponowane sposoby wyeliminowania tego efektu to:

- dwa osobne materace do jednego szerokiego łóżka,

- zakup jednego szerokiego materaca lateksowego, kieszonkowego lub w technologii Bultex®.

Jeśli występuje duża różnica w wadze osób śpiących, to wówczas cięższa osoba powinna wybrać twardszy materac, lżejsza - bardziej miękki. Wtedy będą one lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość zakupu tego samego modelu materaca, ale wykonanego w dwóch różnych twardościach wkładu. Dzięki nowatorskiej funkcji DUALsleep można wybrać twardość swojej połowy materaca - wyższą H3, H4 lub bardziej komfortową H2.Komentarze (14)
Jak dobrać twardość materaca do wagi?
Zaloguj się
 • krysiasta2

  Oceniono 1 raz 1

  Jak jest różnica w wadze między partnerami to dobrym rozwiązaniem jest materac, który ma piankę zapamiętywania kształtu. Ja mam coś takiego w swoim materacu, a kupiłam go w Dormeo. Pianka sprawia że materac dostosowuje się do wagi leżącej na nim osoby, niezależnie od tego czy leżą dwie osoby o znacznej różnicy wagowej. Odkąd wymieniliśmy materac to przestałam dziwnie podskakiwać do góry, gdy mój mąż się kładzie. 😊

 • marlena1357

  Oceniono 5 razy 1

  Zarówno do wagi, jak i do konkretnych preferencji, bo przecież każdy z nas lubi spać na materacu o innej twardości - ktoś preferuje miękkie, ktoś średnio-twarde, a ktoś lubi materace jak kamień, bo na nich najlepiej się wyśpi. Ja długo szukałam odpowiedniego materaca dla siebie. Ja zdecydowałam się na taki o średniej twardości, kupiony w sklepie StrefaKomfort.pl -
  www.strefakomfort.pl/pl/prezydencki-visco

 • ami-sk

  Oceniono 3 razy 1

  Sembella już dawno robi takie o różnych twardościach po dwóch stronach, ja mam taki:)

 • Marcin Korczik

  0

  Ja przy problemie wagi postanowiłem pójść w nieco inną stronę (nie, nie na siłownię :P) i kupić materac robiony na zamówienie. Okazało się że wcale to nie jest takie drogie, a fachowcy w
  www.fabrykamateracy.info/ mi doradzili odnośnie wagi i materiałów. Polecam takie rozwiązanie :)

 • 0

  U Experta Snu jest jeszcze jedna opcja H2/H3 średnio miękki/średnio twardy - dla niezdecydowanych :)

 • bamaryls31

  0

  Co do dzielenia materaca na strefy to nie wiem czy to jest taki świetny pomysł… Zdecydowanie bardziej podoba mi się przypadek, gdy materac ma np. piankę z pamięcią kształtu, czyli po prostu materac dopasowuje się do kształtu ciała osoby, która na nim śpi. Wiem, że kilka firm produkujących materace posiada taką opcję, np. Dormeo, bo mam od nich materac, całkiem dobry pomysł, żeby wyrównać różnicę wagową.

 • hernryanna

  0

  hmm no ale to chyba nie trzeba kupować dwóch oddzielnych materacy, my kupiliśmy z hilding taki który dopasowuje się do osób o różnej wadze.

 • Daniel Wójcik

  0

  Jedną z metod odpowiedzi na pytanie, jaki materac najlepiej jest wybrać, jest test na macie X-Sensor www.doria24.pl/pomiar-mata-x-sensor/
  To urządzenie doskonale mierzy naciski jakie wywiera materac na śpiącego człowieka, czyli który będzie nam pomagał, a który szkodził. Urządzenie jest drogie i ciężko to wypożyczyć. Nam się teraz udało i 22 oraz 23 października 2016 roku będziemy nimi dysponować w naszym sklepie w dawnym Centrum Towarowa 22 lok. F-5 na górze, sklep Doria.

 • Daniel Wójcik

  0

  Przepisano katalog jedne z firm, a zapomniano napisać całkowitą prawdę. Po pierwsze - znaczniki H, w każdej firmie znaczą co innego, a nawet w tej samej firmie bywa taka sytuacja, że w różnych materacach znaczy to co innego. Jedni znaczą gwiazdkami, drudzy kółeczkami. A prawda jest taka, że samo słowo twardość jest subiektywne, bo zależy od naszego indywidualnego postrzegania. To co jednym wydaje się twarde, dla drugich jest miękkie i vice versa. Oczywiście - materac powinien być dobrany do masy (waga, jak tu już wspominano, jest ładna, nierdzewna, ze szklaną platformą i wyświetlaczem LCD) ciała - chociażby po to, aby dłużej posłużył. Nie można jednak zapominać o takim fakcie, że o wiele ważniejsze jest, aby materac dobierać także w zależności od wad kręgosłupa. Zapraszam na nasz blog o materacach pod adresem www.doria24.blox.pl oraz www.doria24.blogspot.com gdzie poruszamy wiele takich tematów. Nikt kupować nikomu nie każe, żadnego materaca polecał nie będę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX