Kawalerka do przebudowy: 27,5 m kw. i problem z aneksem kuchennym

<B>Mieszkanie dla singla jest wnętrzarskim wyzwaniem. Niełatwo jest pogodzić wielość pomysłów i małą przestrzeń. Jest to jednak możliwe, o ile nie zapomnimy, że funkcjonalne wcale nie znaczy nudne i proste.</B>
</Br>W przypadku kawalerki dobrym rozwiązaniem, zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym, jest połączenie kuchni i salonu w całość. W takim układzie wnętrze zyskuje więcej przestrzeni i staje się bardziej przestronne.

Mieszkanie dla singla jest wnętrzarskim wyzwaniem. Niełatwo jest pogodzić wielość pomysłów i małą przestrzeń. Jest to jednak możliwe, o ile nie zapomnimy, że funkcjonalne wcale nie znaczy nudne i proste. W przypadku kawalerki dobrym rozwiązaniem, zarówno estetycznym jak i... (fot. homebook.pl)

Małe, jednopokojowe mieszkanie i niewielki aneks kuchenny w zamkniętym przedpokoju. Jak funkcjonalnie rozplanować przestrzeń? Na wasze pytania odpowiadają architekci.

Kupiłam małe, jednopokojowe mieszkanie i zastanawiam się, jak je urządzić. Kuchnia, a raczej mikroskopijny aneks, znajduje się w zamkniętym przedpokoju. Chciałabym połączyć ją z pokojem i oprócz niezbędnych szafek zmieścić w niej także stół - czy to się da zrobić? Poza tym potrzebuję jak najwięcej schowków, bo nie przydzielono mi tzw. komórki lokatorskiej i nie mam gdzie trzymać rzeczy. Sylwia

 

Rozwiązanie 1: z niewielką garderobą

Wioletta Sawczuk

PRZEDPOKÓJ jest dość wąski, dlatego w wejściu zarówno do garderoby, jak i do łazienki proponuję zamontować drzwi przesuwane. W tej strefie mieszkania oraz w aneksie kuchennym warto położyć na podłodze praktyczne płytki ceramiczne. Ich skośny układ urozmaica wystrój i wprowadza do niego nieco dynamiki.

W KUCHNI zaplanowałam ciąg roboczy w kształcie litery L oraz wysoką zabudowę z lodówką i pojemną szafką (można tu też umieścić piekarnik). Przy tej samej ścianie stoi długa szafka RTV, a naprzeciwko - wygodna rozkładana kanapa, która służy również jako miejsce do spania.

ŁAZIENKA została nieznacznie zmniejszona, dzięki czemu w sąsiedztwie kuchni mieści się spory prostokątny stół. W łazience przyciąga uwagę kabina prysznicowa ze skośną przednią krawędzią, nawiązującą do układu płytek (najlepiej zrezygnować z gotowego brodzika i zamontować odpływ bezpośrednio w podłodze wyłożonej płytkami). Duża pralka (60 x 60 cm) jest ukryta we wnęce.

 

Rozwiązanie 2: przestronnie

Anna Malesińska

W PRZEDPOKOJU, tuż przy wejściu do mieszkania, proponuję zbudować tapicerowane siedzisko (ze schowkiem), a nad nim zawiesić wieszaki. Tuż za przedpokojową szafą zaplanowałam jednociągową zabudowę kuchenną, a dalej - szafkę na sprzęt RTV. Ścianę naprzeciw zajmuje aneks wypoczynkowy z rozkładaną kanapą, która na noc zamienia się w wygodne łóżko, oraz kąt jadalny. Na całej długości ściany proponuję zawiesić ciąg płytkich szafek - miejsce do przechowywania domowych drobiazgów.

Drzwi do ŁAZIENKI nieco przesunęłam - dzięki temu po prawej stronie mieści się głęboki blat z umywalką, pod którym można ukryć pralkę standardowej wielkości. Naprzeciwko, we wnęce przy pionach wodno-kanalizacyjnych, stoi wanna (150 x 70 cm).

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (3)
Kawalerka do przebudowy: 27,5 m kw. i problem z aneksem kuchennym
Zaloguj się
 • an1005

  Oceniono 12 razy 4

  Co za bzdura Spojrzcie na rysunki i zdjecie (pierwsze) GDZIE TEN BALKON, GDZIE DRZWI NA niego?????

 • kraken28

  Oceniono 1 raz 1

  zdecydowanie I wersja lepsza, w garderobie właścicielka będzie miała zdecydowanie więcej miejsca niż w szafie, jest mały stół, ale w dużym pokoju są 2 szafki, które może właścicielka wykorzystać na książki, filiżanki i kieliszki itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX