Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie: ciepła łazienka - grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Tylko w takiej możemy się odprężyć i poczuć w pełni komfortowo. Wnętrze może ogrzewać tradycyjny grzejnik ścienny albo instalacja zamontowana w podłodze. Każdy ze sposobów ma swoje zalety.

INDIVI NEW, stal, wys. 160?200 cm, szer. 48-57 cm, moc 795?1157 W, Instal Projekt, cena: od 2600 zł
INDIVI NEW, stal, wys. 160?200 cm, szer. 48-57 cm, moc 795?1157 W, Instal Projekt, cena: od 2600 zł
Fot. Materialy promocyjne
Grzejniki łazienkowe

Te obecnie produkowane wyglądają bardzo efektownie. Jednak nie wzornictwo jest w nich najważniejsze, lecz moc, która ma wystarczyć do ogrzania łazienki (temperatura w tym pomieszczeniu powinna być nieco wyższa niż w innych i wynosić około 24 st. C). Moc grzejnika wyliczymy, mnożąc powierzchnię wnętrza przez 80 W, a jeśli ma ono np. słabo ocieplone ściany zewnętrzne, nawet przez 130 W (wyliczenia dla pomieszczeń o wysokości 2,7 m). Jeśli na grzejniku suszymy ręczniki lub bieliznę, jego moc powinna być większa mniej więcej o 20 proc.

Producenci proponują urządzenia o różnych kształtach, wymiarach i kolorach. Najczęściej wybierane są te w formie drabinki, ale spotyka się też ażurowe panele czy pełne płyty. Można do nich dokupić dodatkowe akcesoria - na przykład haczyki, wieszaki, a nawet lustra.

Gdzie zawiesić grzejnik

Najlepiej w takim miejscu na ścianie, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza - ciepło płynące z grzejnika nie powinno bowiem trafiać na żadną przeszkodę. Instalując urządzenie, trzeba zostawić wolną przestrzeń między nim a podłogą i sufitem. Nie należy montować go we wnęce lub za szafką. Model zasilany elektrycznie nie powinien znajdować się w bliskim sąsiedztwie źródła wody.



Ogrzewanie podłogowe

Jest zdrowsze od tradycyjnego, bo powoduje mniejszy ruch powietrza w pomieszczeniu, a to ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu. Takie ogrzewanie może być zasilane wodą lub prądem.

Wodne. Zazwyczaj po ułożeniu rurek poziom podłogi podnosi się o kilkanaście centymetrów, dlatego rozwiązanie to najlepiej zaplanować jeszcze na etapie budowy domu (w już użytkowanym wnętrzu będzie konieczne wykucie w podłodze kanałów na rurki, co jest bardzo kłopotliwe). W tak ogrzewanym pomieszczeniu rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego - najcieplej jest przy podłodze, czyli tam, gdzie najbardziej czujemy chłód, dlatego komfort cieplny zapewnia nam temperatura powietrza niższa o kilka stopni niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Ponadto woda krążąca w rurkach ma nie więcej niż 55 st. C (w grzejnikach nawet 75 st. C), co pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 10 proc.

Elektryczne. Instalacja grzewcza może mieć postać kabli układanych w pętle lub mat grzejnych. Na rynku są dostępne dwa rodzaje kabli: stało- oraz zmiennooporowe. Te pierwsze mają stałą moc grzania, drugie (droższe) dostosowują temperaturę do tej panującej we wnętrzu - kiedy robi się cieplej, instalacja grzeje słabiej i odwrotnie. Tak jak przy ogrzewaniu wodnym, przewody najlepiej zamontować na etapie budowy.

Natomiast maty grzejne można ułożyć także na starą posadzkę, czyli przy okazji remontu łazienki. Maty są polecane zwłaszcza do pomieszczeń, w których zależy nam na szybkim, ale doraźnym (a nie ciągłym) podgrzewaniu podłogi. Dlatego sprawdzają się w łazienkach, gdzie głównym źródłem ciepła jest tradycyjny grzejnik wodny.

Warto wiedzieć

* Poza sezonem grzewczym (latem, późną wiosną lub wczesną jesienią) w łazience często panuje chłód i wilgoć. Można temu zaradzić, montując grzałkę elektryczną bezpośrednio do grzejnika wodnego. Dzięki temu przed uruchomieniem centralnego ogrzewania w naszej łazience będzie ciepło sucho i przyjemnie.

*W łazienkach z wodnym ogrzewaniem podłogowym warto natomiast zamontować elektryczną suszarkę, która przyda się nie tylko poza sezonem grzewczym, ale także zimą, np. do suszenia ręczników.

Skomentuj:

Ogrzewanie: ciepła łazienka - grzejniki czy ogrzewanie podłogowe