Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniane podłogi w łazience - co warto wiedzieć

Tekst: Edyta Jabłońska, stylizacja: Monika Filipiuk-Obałek, Asia Jurga, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, Monika Lewandowska/Phototapeta, projekt wnętrza: Katarzyna Kosieradzka/Studio m, Justyna Beata Puchalska

Drewniane podłogi w łazience można stosować tak samo jak w innych pomieszczeniach. Drewno jest ciepłe w dotyku, naturalne, ma piękne barwy i ciekawe wzory. Podpowiadamy, jakie podłogi wybrać do łazienki.

Jakie drewno wybrać do łazienki?

DREWNO lite, dobrej jakości (bez sęków i ubytków) i najlepiej w dużych elementach, aby ograniczyć liczbę łączeń - na przykład deski lub panele. Do ŁAZIENKI są polecane gatunki egzotyczne, przede wszystkim tek, iroko, merbau i doussie. Zawierają bowiem dużo olejków naturalnych oraz żywic, dzięki którym drewno jest odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz na grzyby. Z gatunków rodzimych do łazienki wybierzmy dąb, jesion, modrzew, jawor lub wiąz, ale najbezpieczniej jest położyć je w miejscach nienarażonych bezpośrednio na zalanie wodą. Odporniejsze zarówno na wilgoć, jak i na grzyby oraz pleśń jest tzw. termodrewno, czyli drewno poddane obróbce termicznej (działanie wysokiej temperatury i pary wodnej).

Jak zamontować drewnianą podłogę w łazience?

Drewnianą podłogę w łazience należy zamocować (klejem elastycznym) do suchego i mocnego podłoża - to ważne, bo tylko takie wytrzyma zmiany naprężenia drewna. Szczeliny między elementami wypełnia się elastyczną masą (elastomerem) chroniącą przed wnikaniem wody. Ułożoną podłogę zabezpieczamy lakierem lub olejem.

Lakier tworzy na powierzchni podłogi cienką warstwę, która przetrwa kilka lat. Po tym czasie można podłogę wycyklinować i ponownie polakierować. Aby zapewnić lepszą ochronę, drewno egzotyczne przed lakierowaniem warto pokryć podkładem neutralizującym olejki eteryczne, natomiast rodzime pomalować preparatem gruntującym, który wzmocni odporność na wilgoć, grzyby i pleśń.

Olej wnika w strukturę drewna, impregnuje je (woda zostaje na powierzchni, wystarczy zetrzeć ją suchą ścierką), ale nie tworzy widocznej warstwy. Dzięki temu drewno wygląda bardziej naturalnie oraz ładniej się starzeje. Niestety, taką podłogę należy częściej odnawiać niż lakierowaną (nawet co kilka miesięcy), nakładając kolejne warstwy preparatu.

Skomentuj:

Drewniane podłogi w łazience - co warto wiedzieć