Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak funkcjonalnie i efektownie oświetlić łazienkę

Joanna Białousz

Nie tylko pozwoli starannie zrobić makijaż, powiększy też optycznie pomieszczenie, podkreśli jego walory architektoniczne, zbuduje właściwą atmosferę

Przez wiele lat łazienka była traktowana po macoszemu. Za mała, bez okna, musiała pomieścić wannę lub prysznic, toaletę, pralkę, suszące się pranie, niezbędne schowki. Była ciasna i źle oświetlona. Na szczęście dzisiaj przestronna łazienka z oknem staje się coraz bardziej dostępna.

Okno albo szklana ściana

Mamy szczęście i w naszej łazience jest okno albo świetlik. Nie ma nic przyjemniejszego niż powitać dzień w łazience zalanej słońcem. Strona wschodnia byłaby mistrzostwem świata, ale i pozostałe nie przegrywają w tej konkurencji. Natężenie wpadającego światła możemy regulować przez zamontowanie na oknie żaluzji, rolet, stor z tkanin lub tworzyw przepuszczających światło, w neutralnych, jasnych i ciepłych kolorach. Dzięki nim ukryjemy się też przed wzrokiem sąsiadów. W pobliżu okna warto umieścić umywalkę z lustrem, w ten sposób wzrośnie wrażenie jasności. Toaleta poranna lub wykonanie makijażu przy miękkim rozproszonym dziennym świetle wprawi nas w dobry nastrój na cały dzień. Jeśli łazienka nie ma okna, ale sąsiaduje z sypialnią, możemy ją doświetlić szklaną ścianką dzielącą pomieszczenia. W profilach aluminiowych lub drewnianych montujemy tafle ze szkła matowego. Szkło przepuszcza światło, ale użytkownicy łazienki pozostają niewidoczni.

Odważnym i zdecydowanym proponuję ściankę ze szkła przezroczystego. Takie rozwiązanie nie tylko dostarcza naturalnego światła, ale również powiększa optycznie przestrzeń.

Zwolennicy wszechobecnego światła i otwartych przestrzeni niech zrezygnują ze ścianki i pozwolą sypialni zlać się z łazienką - ekstrawagancja i luksus w jednym. Światło swobodnie wpada do pomieszczenia i sprawia, że cała przestrzeń jest bardzo jasna.

Ogólne, punktowe lub dekoracyjne

Zupełnie niesłusznie dla wielu z nas oświetlenie pozostaje wciąż sprawą drugoplanową. A tymczasem decyzję o rozmieszczeniu lamp powinniśmy podejmować już na etapie projektowania. Oświetlenie powinno charakteryzować się funkcjonalnością, różnorodnością poziomów światła, jego kierunków i natężenia, a także uniwersalnością. Warto też pamiętać o tym, abyśmy - dzięki światłu - mogli sterować nastrojem i klimatem wnętrza oraz oddzielać od siebie strefy użytkowe łazienki. Takie rozwiązanie pozwoli podkreślić jej walory architektoniczne i dekoracyjne, zaakcentuje barwę i fakturę powierzchni.

Sztuczne światło doskonale naśladuje światło dzienne, technika oferuje nam skomplikowane systemy oświetlenia wewnętrznego, w sklepach mnóstwo nowości najlepszych projektantów - problemem jest tylko umiejętne ich wykorzystanie. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy zastosujemy system trzech podstawowych typów oświetlenia: światło ogólne, punktowe przy lustrze i umywalce oraz światło dodatkowe służące zaakcentowaniu wybranego miejsca, np. wanny lub kabiny prysznicowej.

Źródło światła ogólnego powinno być umieszczone w suficie. Korzystne jest białe światło halogenów ukrytych w suficie podwieszanym lub system reflektorków halogenowych. Ciepły kolor świetlówki zainstalowanej na suficie nad taflą nieprzezroczystego szkła matowego do złudzenia będzie przypominać świetlik rozpraszający światło dzienne. Tradycyjny żyrandol w łazience to pomysł wręcz awangardowy. Jeśli formą, stylistyką lub kolorem kontrastuje z całością wnętrza - plus za inwencję.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe oświetlenie lustra. Światło punktowe - kinkiet lub reflektorek - ułatwia golenie i robienie makijażu. Lampy umieszczamy albo na poziomie wzroku (symetrycznie po obu stronach) albo jedną centralnie, nieco wyżej. Promień światła powinien być równomierny, mocny i jasny, ale nie może oślepiać. Najlepszym kolorem jest ciepła biel - twarz wygląda naturalniej.

Warto zainwestować w lampy dobrze zaprojektowane i wykonane z materiałów wysokiej jakości, które spełniają wszystkie powyższe warunki. Dodadzą wnętrzu elegancji i szlachetności.

Światło dekoracyjne może zupełnie zmienić tradycyjne myślenie o oświetleniu łazienki, jeśli tylko umiejętnie się do tego zabierzemy. Tempo życia zmusza nas do szybkiego korzystania z prysznica, kąpiele w wannie stały się luksusem. Tym bardziej korzystajmy z chwili w relaksującej, aromatycznej kąpieli w pianie, doprawiając ją nastrojowym przyćmionym światłem. Funkcję tę spełnią lampy ukryte w niszach lub wnękach ścian tak, by widać było tylko strumień światła, a nie jego źródło. Podobny efekt osiągniemy, montując w podłodze lub w ścianie tuż przy podłodze hermetycznie szczelne reflektorki zazwyczaj używane do podświetlania basenów. Takie doświetlenie zapewni równowagę świetlną wnętrza i zmieni naszą łazienkę w prawdziwy salonik kąpielowy.

Skomentuj:

Jak funkcjonalnie i efektownie oświetlić łazienkę