Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: farby i płytki

Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Małgorzata Matracka/Akcess

Minęły czasy łazienek wyłożonych od góry do dołu płytkami. Teraz ściany można malować nowoczesnymi farbami, które nie poddają się działaniu wilgoci, są trwałe i pozwalają wprowadzić do wnętrza tyle koloru, ile nam się zamarzy. Płytki wystarczy przykleić tylko w miejscach narażonych na kontakt z wodą.

Niewielka łazienka została pomalowana farbą lateksową w ciemnoszarym odcieniu. Ten nieco smutny kolor, raczej rzadko stosowany w małych zamkniętych pomieszczeniach, tutaj jednak nie przytłacza. Ożywiają go bowiem białe sprzęty, płytki, meble oraz dodatki. Kafelki ułożono dość oszczędnie - jedynie na obudowie wanny, na ścianie nad nią (pas z dwóch rzędów płytek o szerokości 30 cm) i na obudowie ścianki instalacyjnej podwieszonego sedesu. Na podłogę wybrano połyskujący gres w odcieniu odrobinę jaśniejszym niż ściany.
Farby do łazienek

Do tego wnętrza są przeznaczone emulsje lateksowe i akrylowo-lateksowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, chronią ściany przed wilgocią i rozwojem pleśni, umożliwiają ich oddychanie (wiele firm nazywa te farby po prostu "łazienka" czy "kuchnia i łazienka"). Pomalowaną nimi powierzchnię można myć.

Zanim pomalujesz...

1. OBLICZ POTRZEBNĄ ILOŚĆ FARBY. Zmierz szerokość ścian, które chcesz malować, i dodaj do siebie te wartości, a wynik pomnóż przez wysokość wnętrza. Na przykład ilość farby dla łazienki o wymiarach 2 x 3 m i wysokości 2,7 m obliczymy następująco: 2 + 2 + 3 + 3 = 10 m; 10 x 2,7 m = 27 m kw. Powierzchnię sufitu określamy, mnożąc przez siebie jego długość i szerokość (tu: 2 x 3 = 6 m kw.).

UWAGA! Sprawdź wydajność farby. Jeśli na opakowaniu jest informacja, że litr wystarcza np. na 12 m kw., dzielimy 27 (powierzchnia ścian) przez 12. Wynik: 2,25 litra farby. Na stronie wielu producentów farb znajdziesz kalkulatory zużycia farb, które ułatwią obliczenia.

2. SKOMPLETUJ MATERIAŁY I NARZĘDZIA. Będą potrzebne: drabina, wałki, pędzle, kuweta malarska, folia, taśmy malarskie, rozpuszczalnik, szpachla do wypełnienia ubytków, kombinerki i śrubokręty do wyjęcia ze ścian gwoździ czy kołków.

3. ZABEZPIECZ FOLIĄ URZĄDZENIA I PODŁOGĘ. Opróżnij łazienkę ze wszystkiego, co da się z niej wynieść. Lampy warto zastąpić oprawkami remontowymi.

4. MALOWANIE ZACZNIJ OD SUFITU. Potem maluj ściany; zaczynaj przy krawędzi i przesuwaj się w stronę środka powierzchni.

5. WE WNĘTRZU Z OKNEM PRACUJ PRZY ŚWIETLE DZIENNYM. Okno niech będzie przez cały czas uchylone, by przyśpieszyć schnięcie i pozbyć się oparów farby.

A jeśli wolisz płytki

Nie zaleca się łączenia w jednej aranżacji więcej niż dwóch różnych formatów płytek. Płytki wielkoformatowe można układać (na podłodze oraz na ścianach) i w małej, i w dużej łazience. Na podłodze w łazience najlepiej się sprawdzają: terakota - płytki szkliwione, gładkie lub fakturowane, bardzo wytrzymałe; gres porcelanowy - płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu; twarde, odporne na ścieranie, plamienie i środki chemiczne, mogą być szkliwione i dodatkowo polerowane.

Skomentuj:

Łazienka: farby i płytki