Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić wygodną i bezpieczną łazienkę?

Katarzyna Kowalska

Łazienka to miejsce relaksu, jednak nie zawsze jest bezpieczna - śliskie i twarde powierzchnie... Dlatego troszcząc się o urodę wnętrza, nie zapomnijmy o urządzeniach, które zapewnią wszystkim domownikom bezpieczeństwo i wygodę.

Składane siedzisko, tworzywo sztuczne i stal, udźwig 150 kg, nadaje się również np. do przedpokoju lub na balkon, wzór, Ravak
Składane siedzisko, tworzywo sztuczne i stal, udźwig 150 kg, nadaje się również np. do przedpokoju lub na balkon, wzór, Ravak
Fot. materiały prasowe

Co poprawi wygodę i bezpieczeństwo w łazience?

Taborety łazienkowe z antypoślizgowymi zabezpieczeniami (na wierzchu i na podstawie) ułatwią dzieciom korzystanie z umywalki, a dorosłym wchodzenie do wanny lub kabiny z wysokim brodzikiem.

Do umywalki z wyprofilowaną przednią krawędzią można przysunąć się bliżej i wygodnie o nią oprzeć podczas codziennych czynności higienicznych.
Poza tym – co ważne zwłaszcza w małych łazienkach – sprawia wrażenie lekkiej i nie przytłacza wnętrza.

Wybierając ręcznik, warto zwrócić uwagę na jego chłonność i miękkość. Im wyższa gęstość materiału, tym bardziej chłonny (pod tym względem najlepsza jest bawełna, zwłaszcza egipska). A dodatek jedwabiu sprawi, że ręcznik będzie miększy.

A może na siedząco? Z tej możliwości z pewnością chętnie skorzystają osoby zmęczone po ciężkim dniu oraz starsze – branie prysznica w takiej pozycji jest dla nich łatwiejsze. Siedzisko pod natryskiem przyda się również wtedy, gdy np. musimy odczekać 5 minut przed spłukaniem odżywki z włosów.

Do wanny z otwieranymi (i bardzo szczelnymi drzwiczkami) wchodzi się bez konieczności podnoszenia wysoko nóg. Idealne rozwiązanie dla wszystkich osób kontuzjowanych i mniej sprawnych.

Prysznic bez brodzika jest bezpieczniejszy. Nie dość, że nie trzeba pokonywać nawet najniższego progu, to w dodatku nie poślizgniemy się podczas brania natrysku. Taki brodzik ma też inne warte docenienia zalety: wygląda estetycznie i ułatwia utrzymanie w czystości całej podłogi.

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Urządzając łazienkę dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, pamiętajmy, że:

  • Ze względu na wymiary wózka i swobodę poruszania się pomieszczenie musi być odpowiednio duże – przestrzeń manewrowa wynosi co najmniej 150 x 150 cm. Minimalna szerokość drzwi to 90 cm.
  • W drzwiach nie montujemy progu, by wózek mógł swobodnie przejechać. Pod klamką dobrze jest zamocować szeroki uchwyt, który ułatwi ich otwieranie.
  • Wysokość sedesu dostosowujemy do wysokości siedziska wózka (48 cm).
  • Kabina prysznicowa (oczywiście bez tradycyjnego brodzika, np. typu walk-in) powinna być na tyle duża, aby można było wygodnie przesiąść się z wózka na zamontowane w niej siedzisko.
  • Umywalkę zawieszamy na takiej wysokości, by jej dół znajdował się 80 cm nad posadzką, wtedy wózek będzie mógł pod nią wjechać.
  • Inne udogodnienia to lustro z regulacją kąta nachylenia oraz akcesoria (np. dozownik mydła, suszarka do rąk) zamocowane na wysokości umożliwiającej swobodny dostęp z wózka.

Uchwyty – ważna rzecz

Dobrze jest mieć czego się przytrzymać. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy mokrzy i stąpamy po śliskiej powierzchni. Specjalne uchwyty można umieścić przy wannie, na ścianie kabiny prysznicowej czy w pobliżu sedesu. Szczególnie polecane są w łazienkach, z których korzystają osoby starsze i mniej sprawne. Jednak naszym zdaniem warto je zamocować „na zapas”.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Jak urządzić wygodną i bezpieczną łazienkę?