Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić pokój dziecka? Pomysły na pokoje dla dziewczynek i chłopców

Opracowanie: Monika Utnik-Strugała, Edyta Jabłońska

Urządzając pokój dziecka, stwórzmy magiczne miejsce, w którym najmłodsi poczują się jak w najprawdziwszym parku rozrywki albo zaczarowanej krainie. Ich radość udzieli się i nam.

KLUB FITNESS. W zdrowym ciele zdrowy duch. Drabinki, ciężarki, ścianki wspinaczkowe przekonają, że sport jest fajny. Meble Vox
W zdrowym ciele zdrowy duch. Drabinki, ciężarki, ścianki wspinaczkowe przekonają, że sport jest fajny. Meble Vox
Fot. materiały prasowe

Pokój dziecka rządzi się zupełnie innymi prawami niż wnętrza dla dorosłych. Ma rozwijać wyobraźnię, wspomagać kreatywność, motywować do działania. Kojarzyć się z bezpieczeństwem, przygodą i świetną zabawą. Oto kilka zasad, które pomogą oryginalnie urządzić pokój dla dziecka i uniknąć wpadek.

  • Nie kierujmy się swoim gustem i przyzwyczajeniami, nie spełniajmy swoich marzeń. Zapytajmy dziecko, jak wyobraża sobie wymarzony pokój. Zamiast urzeczywistniać własne wizje, lepiej włączmy malucha w urządzanie – może samo wybrać drobne dekoracje, np. ramkę na zdjęcie, doniczkę czy pościel.
  • Częstym błędem jest urządzanie pokoju pod linijkę w taki sposób, że dziecko niczego nie może w nim ruszyć ani przesunąć. Maluchy uwielbiają tworzyć z mebli, poduch i pudeł na zabawki własne konstrukcje: namioty, zamki i pieczary. Stwórzmy im taką możliwość. 
  • Im więcej schowków, skosów, drabinek, tym lepiej. To wspaniałe miejsca do zabawy!
  • W idealnym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na kącik do nauki, zabawy, wypoczynku i przechowywania ubrań. Ważne, by meble służące jednej funkcji znajdowały się blisko siebie. W internecie znajdziemy pomocne kreatory planów, które pomogą podzielić wnętrze na funkcjonalne strefy.
  • Większość dzieci boi się ciemności, dlatego warto zadbać o nastrojowe oświetlenie, które będzie można zostawić włączone na noc. Świetnie sprawdzą się lampki, w których wyregulujemy natężenie światła, ustawimy je tak, by lekko pulsowało lub zmieniało kolory.

Pokój dziecięcy a bezpieczeństwo

Ciekawość kilkulatka nie zna granic. Warto więc zadbać o to, by było w swoim pokoju w pełni bezpieczne, kiedy będzie poznawało swój najbliższy świat. Do gniazdek elektrycznych w całym domu kup specjalne zaślepki, kuchenne szuflady i apteczkę wyposaż w specjalne zamknięcia – wtedy ich nie otworzy. Do pokoju dziecka wybierz meble o zaokrąglonych kantach. Szafki i witrynki przykręć do ścian, żeby się nie przewróciły, kiedy maluch będzie się na nie wspinał. Jeśli w pomieszczeniu jest zamontowana huśtawka czy drabinka, zabezpiecz dodatkowo podłogę – na przykład grubą wykładziną dywanową lub specjalną matą amortyzującą upadek.

Czystość i porządek w pokoju dziecięcym

W okresie przedszkolnym dziecko jest narażone na choroby układu oddechowego, w tym czasie często też ujawniają się skłonności do alergii. W jego pokoju trzeba więc dbać o czystość i porządek. Aby zminimalizować gromadzenie się kurzu, zabawki włóż do pojemników z pokrywkami, książki trzymaj w zamkniętych szafkach, a ulubione pluszaki często „kąp” w pralce. Warto wybrać odkurzacz wyposażony w filtr antyalergiczny, np. HEPA, który usunie nawet najdrobniejsze cząstki kurzu. W zmaganiach o czyste powietrze pomogą też oczyszczacze powietrza – usuwają one nie tylko kurz i roztocze, ale również alergeny, pyłki i wirusy.

Skomentuj:

Jak urządzić pokój dziecka? Pomysły na pokoje dla dziewczynek i chłopców