Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ukryć kuchnię w otwartym wnętrzu? Jest na to świetny sposób!

Edyta Jabłońska

Kuchnia otwarta na salon ma swoje zalety. Doceniamy je, czasem jednak marzy nam się ukrycie rozgardiaszu, na przykład gdy do drzwi zapuka niespodziewany gość. Jak to najprościej zrobić? Schować urządzenia kuchenne za ładnymi przesłonami.

LEKKA KONSTRUKCJA. Aluminiowe ramy wypełnione matowym szkłem dają wrażenie lekkości. Poruszają się tylko na szynie górnej; po otwarciu można je ułożyć równolegle do ściany.
Aluminiowe ramy wypełnione matowym szkłem dają wrażenie lekkości. Poruszają się tylko na szynie górnej; po otwarciu można je ułożyć równolegle do ściany.
Fot. East News

Drzwi, za którymi ukryjemy kuchnię w otwartym wnętrzu to dobry pomysł do wykorzystania. Jakie drzwi wybrać i z jakiego materiału powinny być zrobione, żeby sprawdziły się najlepiej w kuchni? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady – warto je poznać, zanim podejmiemy decyzję.

Rodzaje drzwi do kuchni

Drzwi skrzydłowe (jedno- lub dwu-). Zazwyczaj umożliwiają całkowite odsłonięcie zabudowy. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że pracując w kuchni, po obu stronach będziemy mieli przeszkodę w postaci drzwi. Nie można ich też montować tuż przy ścianie – aby się otworzyły do końca, muszą być od niej oddalone o kilka centymetrów. To dobre rozwiązanie do niewielkiej zabudowy, gdzie nie są wymagane szerokie skrzydła. Planując ich montaż, weźmy pod uwagę, że do otwarcia drzwi potrzeba jest sporo miejsca.

Drzwi przesuwane. Poruszają się po dwóch lub trzech szynach (w zależności od liczby paneli), montowanych zazwyczaj w podłodze i suficie. Można też kupić zestawy z tylko górnymi lub dolnymi szynami, ale takie modele są zazwyczaj mniej stabilne. Przed drzwiami przesuwanymi nie trzeba zostawiać wolnej przestrzeni, ale nie odsłaniają one zabudowy całkowicie (jej część zawsze zakrywa odsunięte skrzydło). Niektórzy producenci oferują modele, które po otwarciu ustawia się pod kątem 90 st., co pozwala na całkowite otwarcie zabudowy i ukrycie drzwi.

Drzwi harmonijkowe. Działają podobnie jak skrzydłowe, tyle że skrzydła – połączone ze sobą zawiasami – składają się w harmonijkę. Dzięki takiej konstrukcji mogą zamknąć dużą przestrzeń, choć skrzydła są znacznie węższe od tradycyjnych drzwi (dzięki temu potrzebna jest mniejsza przestrzeń przed zabudową). Pozwalają na prawie całkowite otwarcie zabudowy kuchennej.

Z czego zrobić drzwi?

Z płyty meblowej: wiórowej, MDF, HDF – lakierowanej, laminowanej lub foliowanej. Drzwi z płyt są najtańsze i najpopularniejsze. Ich kolor można dobrać do barwy zabudowy kuchennej lub ścian w pomieszczeniu. Są dość trwałe i łatwe w pielęgnacji, jednak kiedy się zniszczą, najczęściej trzeba je wymienić.

Z drewna. Najczęściej malowanego lub lakierowanego. Zrobione z niego drzwi zazwyczaj są droższe od tych z płyty (żeby obniżyć koszt, warto zastanowić się nad kupieniem drzwi z surowego drewna i samodzielnym ich wykończeniem). Materiał ten jest łatwy do utrzymania w czystości i trwały, a zniszczony da się odnowić. Dostępne są też drzwi fornirowane, czyli wykonane z płyty pokrytej cienką warstwą drewna.

Ze szkła. Powinno być hartowane. Można kupić drzwi ze szkła przejrzystego, matowego, lakierowanego lub pokrytego grafiką (z oferty producenta albo własną).

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ukryć kuchnię w otwartym wnętrzu? Jest na to świetny sposób!