Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co i jak dekorować sztukaterią we wnętrzach?

Monika Utnik-Strugała

Sztukateria to pomysł nie tylko do klasycznych wnętrz. Kiedyś zdobiła wyłącznie arystokratyczne salony. Dzisiaj każdy może ją mieć w swoim domu.

Sztukateria znana już w starożytności, upowszechniła się dopiero w renesansie – bardzo popularnym motywem był wtedy putto, mały uskrzydlony aniołek nawiązujący do antycznego boga Erosa. Jej złoty wiek przypadł na XVIII stulecie, kiedy jak grzyby po deszczu pojawiły się budynki w stylu klasycystycznym. Sztukateria, niczym nad wyraz wybujała winorośl, zaczęła oplatać zarówno elewacje wielkomiejskich kamienic czy pałaców, jak też ich bogate wnętrza. Dzisiaj triumfalnie wraca; choć nawiązuje do motywów, które dominowały w czasach baroku i klasycyzmu, styliści proponują zdobić nią nie tylko wnętrza tradycyjne, ale również supernowoczesne. Ze sztukaterii stworzymy choćby angielską boazerię czy ramy wyznaczające ścienne obrazy. A ponieważ kamień i gips, materiały drogie oraz trudne w obróbce, zostały zastąpione przez lekki styropian i poliuretan, listwy, gzymsy i rozety z powodzeniem zamontujemy sami. Podsuwamy kilka pomysłów.

Miniprzewodnik po sztukateriach

• Sztukaterie mogą być z gipsu (podobne zdobiły dawne wnętrza, robi się je na zamówienie, wymagają fachowego montażu), ze styropianu (lekkie i tanie, łatwo przykleić je samemu i pomalować farbą emulsyjną), polistyrenu (trwalsze niż styropianowe) i poliuretanu (dobrze oddają detal, są lekkie, trwałe i gięte).

• Najpopularniejsze są ozdobne listwy. Ich standardowa długość to 2 m, a szerokość – od 2 do 7 cm. Gotowe rozety sufitowe mają zwykle średnicę od kilkunastu do ponad 60 cm.

• Przed zakupem listew zmierz długość ściany i podziel przez długość listwy – tak obliczysz, ile potrzebujesz sztuk. Do długości listew, które znajdą się w narożniku, dodaj około 14 cm zapasu na docięcie.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Co i jak dekorować sztukaterią we wnętrzach?