Poradnik: jak oświetlić kuchnię

Oświetlenie w kuchni najlepiej zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Nie warto oszczędzać na źródłach światła - im jest ich w kuchni więcej, tym lepiej.
1 Kuchnia z centralnym oświetleniem. 
Kuchnia z centralnym oświetleniem. RADOSŁAW WOJNAR

Światło w centrum kuchni

Oświetlenie ogólne nie musi być bardzo jasne, powinno natomiast równomiernie rozjaśniać całą kuchnię. Zapewni to np. umieszczona centralnie lampa wisząca, żyrandol lub plafoniera, ruchome reflektorki i inne źródła światła.

Zdaniem architekta:

Oświetlenie kuchni jest bardzo rozbudowane. Projektując je, zawsze staram się bardzo dokładnie przemyśleć liczbę i rozmieszczenie źródeł światła, aby po ich włączeniu użytkownicy nie poczuli się jak na zbyt rzęsiście oświetlonej wystawie sklepowej.

2 ŚWIATŁO NA BLAT
ŚWIATŁO NA BLAT MONIKA LEWANDOWSKA/PHOTOTAPETA

Światło nad blatem roboczym

W trosce o komfortową i bezpieczną pracę w kuchni blaty robocze muszą być naprawdę dobrze oświetlone. Najważniejsze jest tzw. oświetlenie podszafkowe, czyli lampki halogenowe, LED-y lub świetlówki zainstalowane pod szafkami wiszącymi; odległość między punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Jeśli w kuchni nie ma szafek górnych, zainstalujmy oświetlenie na suficie lub np. na półce nad blatem. Przydatne bywa też oświetlenie okapu (zwykle są to żarówki halogenowe). Jeśli nad wyspą nie ma okapu, warto zamontować lampę sufitową lub półkę z wbudowanymi halogenami.

3 KU OZDOBIE
KU OZDOBIE RAFAŁ LIPSKI

Ku ozdobie

Nie samym gotowaniem kuchnia żyje. Przyda się w niej również oświetlenie dekoracyjne, które podkreśli wybrane elementy lub fragmenty wnętrza i stworzy przyjemny klimat. Mogą to być m.in. kinkiety, listwy LED przyklejone do krawędzi półek bądź szafek wiszących, wewnętrzne podświetlenie witryn.

Nowością są podświetlane panele szklane - białe, kolorowe lub zdobione różnymi motywami, również zdjęciami. Montuje się je na ścianie, np. nad blatem (wtedy dodatkowo ją ochronią) lub nad stołem (zastąpią obraz).

W cokołach szafek stojących i wyspy można zamontować taśmy ledowe - ich światło, padając na podłogę, pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

4 NAD STOŁEM. NAD STOŁEM. MONIKA LEWANDOWSKA/PHOTOTAPETA

Nad stołem

Do ką­ci­ka ja­dal­ne­go naj­le­piej wy­brać lam­pę wi­szą­cą. Po­win­na być za­in­sta­lo­wa­na tak, by świat­ło pa­da­ło na blat, a nie ośle­pia­ło sie­dzą­cych przy sto­le (zwykle na wys. 50-80 cm, zależnie od rodzaju lampy i rozmiaru mebla). For­ma i licz­ba lamp za­le­ży od kształ­tu i wiel­ko­ści sto­łu; nad ma­łym mo­że­my za­wie­sić jed­ną cen­tral­nie, nad kwa­dra­to­wym lub pro­sto­kąt­nym - kil­ka mniej­szych w rzę­dzie.

Świat­ło po­win­no mieć bar­wę bia­łą oraz wy­so­ki współ­czyn­nik od­da­wa­nia barw (CRI), wte­dy po­tra­wy za­cho­wa­ją na­tu­ral­ny kolor.

Skomentuj:
Poradnik: jak oświetlić kuchnię
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX