8 błędów najczęściej popełnianych przy urządzaniu sypialni

08.09.2017 12:56
Przytulność w sypialni to jedno, ale najważniejsze jest urządzenie jej według zasad, które umożliwią wygodny sen. W końcu łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Tymczasem często nieświadomie zasady te łamiemy. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
1 Dobór materaca powinien zależeć m.in. od pozycji w jakiej śpimy najczęściej Dobór materaca powinien zależeć m.in. od pozycji w jakiej śpimy najczęściej fot. Janpol

Źle dobrany materac

Przez wiele lat pokutowała opinia, że najlepsze materace są twarde jak deska. Tymczasem dobry materac powinien być sprężysty, dostosowujący się do kształtów ciała, czyli ani za twardy, ani za miękki.

Jak to sprawdzić?
- na dobrym materacu kręgosłup osoby leżącej na boku powinien być prosty;
- przy leżeniu na wznak powierzchnia materaca powinna oddawać kształt kręgosłupa.

Materac warto dobierać do ciężaru ciała - im mniej ważymy, tym powinien być miększy. Najlepsze materace wykonane są z naturalnych surowców, z gładką powierzchnią bez rowków i ozdobnych pikowań.

Dowiedz się więcej o materacach:
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Jaki materac wybrać? Dobierz materac do swoich potrzeb
- Jak prawidłowo dbać o materac?

2 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. English Blinds

Zbyt niskie łóżko

Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Pozbawiamy się w ten sposób schowka na pościel i co najważniejsze - fundujemy sobie niewygodne wstawanie. Materac lub tapczan powinien znajdować się na wysokości minimum 40-45 cm od podłogi. Co jeszcze istotne materac leżący na podłodze szybciej się brudzi, często też pościel 'wyciera' podłogę, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Ponadto komfort snu jest inny, gdy jesteśmy ulokowani nieco wyżej.

3 Aranżacje sypialni Aranżacje sypialni fot. English Blinds

Brak dojścia do łóżka

Dosuwanie łóżka w kąt pokoju nie jest dobrym pomysłem. W sypialni dwuosobowej jest to niefunkcjonalne - jedna osoba może przeszkadzać drugiej próbując dostać się na swoje miejsce. Warto zapewnić dostęp do łóżka z obu stron. Jeżeli nie ma takiej możliwości i z jednej strony musi ono przylegać do ściany, zabezpiecz ją odpowiednio, np. tapetą, dywanikiem, boazerią. Taka ściana szybko się bowiem wyciera i jest narażona na zabrudzenia.

4 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. The French Bedroom Company

Zapominamy o nocnym stoliku

Nocny stolik to mały mebel, ale za to niezwykle potrzebny. Nie musi to być szafka od kompletu - wystarczy cokolwiek, na czym da się postawić szklankę z wodą, budzik, odłożyć książkę. Zamiast klasycznego stolika czy szafki może to być np. spięty stos gazet.

Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: Co zamiast typowej szafki nocnej postawić przy łóżku?

5 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. Wallsauce

Źle dobrane kolory

W salonie czy kuchni możemy wprowadzić w zasadzie dowolne kolory, w zależności od naszych osobistych preferencji. W sypialni jednak powinniśmy brać pod uwagę, jak kolory na nas wpływają. Krzykliwe, intensywne i jaskrawe barwy będą nas niepotrzebnie pobudzać. Tutaj powinniśmy dobrać kolory neutralne bądź wyciszające. Najlepsze będą wszelkie jasne odcienie, szarości, chłodniejsze odcienie, które dobrze nastrajają do snu. Jeżeli decydujemy się na ciemne kolory, powinny mieć one neutralny charakter.

Przeczytaj więcej: Jaki kolor wybrać do sypialni?

6 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. producent

Za dużo rzeczy

Wychodząc z założenia, że do sypialni, najbardziej prywatnego terytorium w domu, wchodzą tylko domownicy, nie potrafimy zachować umiaru w jej zagracaniu. Dodatkowa szafka, deska do prasowania, wielka waliza stojąca w kącie to często sypialniana codzienność. Tymczasem prócz miejsca do spania, szafki nocnej, dużego lustra, najlepiej obejmującego całą sylwetkę i szafy nic więcej w sypialni nie jest nam potrzebne. Zbyt wiele rzeczy utrudnia odpoczynek i relaks.

7 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. producent

Złe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie w sypialni jest szczególnie ważne. Wieczorem powinno wyciszać, ewentualnie zapewniać dobre światło do czytania, a rano pobudzać. Rekomenduje się zatem, aby w sypialni była jedna lampa ogólna z kilkom żarówkami, które nie muszą być włączone wszystkie jednocześnie. Ważne są tez lampki nocne po każdej stronie łóżka. Osom starszym poleca się także podświetlenie podłogi uruchamiane na fotokomórkę, co ma pomóc w dotarciu w nocy do łazienki.

8 Aranżacja sypialni Aranżacja sypialni fot. English Blinds

Zły rozmiar łóżka w stosunku do sylwetki

O tym muszą szczególnie pamiętać osoby wysokie. Łatwo jest obliczyć, jak duże łoże będzie dla nas najlepsze: jego długość powinna być ok. 20 cm większa od wzrostu. Szerokość to minimum 70 cm na osobę w łóżku dwuosobowym i 80 cm w jednoosobowym.

Komentarze (5)
8 błędów najczęściej popełnianych przy urządzaniu sypialni
Zaloguj się
 • zibi_zd

  Oceniono 36 razy 30

  Źle dobrany materac
  Zbyt niskie łóżko
  Brak dojścia do łóżka
  Zapominamy o nocnym stoliku
  Źle dobrane kolory
  Za dużo rzeczy
  Złe oświetlenie
  Zły rozmiar łóżka w stosunku do sylwetki

 • romanzadomisnki

  Oceniono 18 razy 18

  "OSOM starszym poleca się także podświetlenie podłogi uruchamiane na fotokomórkę, co ma pomóc w dotarciu w nocy do łazienki." Osy młodsze dolecą po ciemku.

 • dzajopajo

  0

  Pojawiło się kilka dobrych rad, które na pewno pomogą w wyborze najbardziej komfortowego materaca. szczególnie ważny jest dobór materaca do naszego ciężaru tak, aby był ja najbardziej wygodny i zapewniał zdrowie pleców. Jeżeli mamy problem związany z tym, że jest duża różnica wagowa pomiędzy naszym partnerem to dobrą opcją są materace z pianką która ma pamięć kształtu, co pozwala na niejako dostosowanie się z czasem do osoby, która leży na tym materacu.Wiem, że taką opcje oferuje np. Dormeo, więc myślę, że warto się za takim czymś rozejrzeć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX