Najlepsze metamorfozy waszych salonów

Czasem nie trzeba wiele, żeby całkowicie odmienić wystrój salonu. Już zmiana koloru ścian może zdziałać cuda. Zebraliśmy 11 najlepszych metamorfoz waszych pokoi dziennych. Niektóre naprawdę zaskakują.
1 PRZED ZMIANĄ. Ani styl mebli, ani ich ciemny kolor nie odpowiadał gustowi młodej kobiety. Zastrzeżenia budziło również ich rozmieszczenie - stół królujący na środku pokoju przeszkadzał w ustawieniu innych sprzętów.
PRZED ZMIANĄ. Ani styl mebli, ani ich ciemny kolor nie odpowiadał gustowi młodej kobiety. Zastrzeżenia budziło również ich rozmieszczenie - stół królujący na środku pokoju przeszkadzał w ustawieniu innych sprzętów. fot. Sylwester Rejmer

Wielka zmiana niskim kosztem

PRZED ZMIANĄ: Ani styl mebli, ani ich ciemny kolor nie odpowiadał gustowi młodej kobiety. Zastrzeżenia budziło również ich rozmieszczenie - stół królujący na środku pokoju przeszkadzał w ustawieniu innych sprzętów.

PO ZMIANIE: W pokoju jest teraz dużo miejsc do siedzenia. Używane kanapy były w dobrym stanie, ale miały nieodpowiednie obicie. Ubrano je więc w pokrowce, które mają dodatkową zaletę - można je zdjąć do prania. Pozostałe elementy wystroju, jak fotel i ramki na obrazy, to też nowe nabytki z przeszłością. Ponieważ nie udało się znaleźć konsolki o odpowiednich wymiarach, kupiono za okazyjną cenę spory stolik, przecięto go na pół i po pomalowaniu przymocowano do ściany.

PO ZMIANIE. W pokoju jest teraz dużo miejsc do siedzenia. Używane kanapy były w dobrym stanie, ale miały nieodpowiednie obicie. Ubrano je więc w pokrowce, które mają dodatkową zaletę - można je zdjąć do prania. Pozostałe elementy wystroju, jak fotel i ramki na obrazy, to też nowe nabytki z przeszłością. Ponieważ nie udało się znaleźć konsolki o odpowiednich wymiarach, kupiono za okazyjną cenę spory stolik, przecięto go na pół i po pomalowaniu przymocowano do ściany. OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. Sylwester Rejmer

2 PRZED ZMIANĄ. Meble w salonie (fotel, komódka i stolik) choć wyglądały atrakcyjnie, ze względu na niewielkie wymiary nie pasowały do dużego wnętrza. Wyglądały, jakby znalazły się tu przypadkowo. PRZED ZMIANĄ. Meble w salonie (fotel, komódka i stolik) choć wyglądały atrakcyjnie, ze względu na niewielkie wymiary nie pasowały do dużego wnętrza. Wyglądały, jakby znalazły się tu przypadkowo. fot. Arkadiusz Ścichocki

Wystrój z nowoczesnym kominkiem

PRZED ZMIANĄ: Meble w salonie (fotel, komódka i stolik) choć wyglądały atrakcyjnie, ze względu na niewielkie wymiary nie pasowały do dużego wnętrza. Wyglądały, jakby znalazły się tu przypadkowo.

PO ZMIANIE: W salonie zamontowano kominek, na który czekało już dawno przygotowane miejsce w salonie. Gospodarze sami wybrali wkład i zaprojektowali jego obudowę. Pomalowali ją na odcień grafitowej szarości kontrastujący z bielą ściany. Wybrali bardzo odporną na szorowanie farbę ceramiczną, tak by można było usuwać na mokro wszelkie osady i plamy. O dobranie pozostałych elementów wystroju poprosili stylistkę. Zaproponowane przez nią meble i dekoracyjne dodatki znakomicie wkomponowały się w minimalistyczny styl pokoju, przełamując zarazem jego dotychczasową surowość.

aranżacja salonu, metamorfoza salonufot. Arkadiusz Ścichocki

3 Mieszkanie przed metamorfozą Mieszkanie przed metamorfozą fot. Katarzyna Kiełek/Nasciturus Design

Salon z cegłą na ścianie

PRZED ZMIANĄ: Typowy pokój w bloku nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przez lata królowała w nim meblościanka i nieciekawy kolor ścian.

PO ZMIANIE: Stonowana kolorystyka (tylko brąz, czerń i szarość na tle białych ścian i zasłon) oraz niewielka liczba sprzętów podkreślają przestronność wnętrza. Nowoczesna kanapa i puf, obite alcantarą, zyskały bardziej szacowne towarzystwo - fotele z targu staroci, którym po wymianie zniszczonych obić przywrócono dawną urodę. Najbardziej jednak wnętrze zdobi odsłonięta cegłą na ścianie i powiększone okna. Żeby można było wstawić nowe konieczne było przeniesienie grzejników.

aranżacja salonu, salon, wystrój wnętrzFot. Monika Filipiuk-Obałek

4 Salon przed metamorfozą Salon przed metamorfozą fot. Iwona Kurkowska, decolatorium.com

Nowe meble, nowe wnętrze

PRZED ZMIANĄ: Duże i jasne mieszkanie było urządzone starymi meblami. Ciężkie i niemodne kanapy wyglądały przytłaczająco. Do tego towarzyszyły im staroświeckie koronki oraz mdława kolorystyka.

PO ZMIANIE: Przemiana wnętrza miała na celu jego odświeżenie. Wprowadzono nową kanapę, a także fotele, puf oraz marmurową ławę. Wszystkie meble zostały wykonane przez Decolatorium. Nowoczesne wykończenie mebli tapicerowanych nadaje wnętrzom lekkości. Jasne tkaniny, które zostały użyte do dekoracji rozświetliły wnętrze oraz podkreśliły ładny kolor mebli. Zasłony, poduszki oraz abażury zostały uszyte na zamówienie.

aranżacja salonufot. Iwona Kurkowska, decolatorium.com

5 Salon przed metamorfozą Salon przed metamorfozą fot. Domo+

Stylowy salon dla rodziny

PRZED ZMIANĄ: Duże mieszkanie w nowym budownictwie urządzono przypadkowo dobranymi meblami. Do tego źle dobrane kolory, które optycznie pomniejszały salon i zwyczajny brak pomysłu na wystrój. Wszystko to powodowało, że pokój , choć sam w sobie ładny, tracił na uroku. Z pewnością nie czuło się tu ciepła rodzinnego domu.

PO ZMIANIE: W salonie połączono styl glamour z industrialnym. Żeby pomieszczenie nabrało wyrazu jedną ze ścian pokryto ceglaną okładziną. Część mebli, jak komodę i sofę narożną, pozostawiono, a część wymieniono na nowe. I tak pojawił się szklany stolik kawowy, rozkładany stół i efektowne tapicerowane krzesła oraz metalowy industrialny regał. Po uzupełnieniu całości starannie dobranymi dodatkami wnętrze wydaje się większe i eleganckie.

Salon po metamorfozie, aranżacja salonu, meble pokojowefot. Domo+

6 PRZED ZMIANĄ. Kanapa i fotel zajmowały sporo miejsca, ale mogły na nich wygodnie usiąść tylko trzy osoby. Dość ciemna kolorystyka sprawiała, że wnętrze wydawało się mniejsze. PRZED ZMIANĄ. Kanapa i fotel zajmowały sporo miejsca, ale mogły na nich wygodnie usiąść tylko trzy osoby. Dość ciemna kolorystyka sprawiała, że wnętrze wydawało się mniejsze. Radoslaw Wojnar

Salon z narożnikiem

PRZED ZMIANĄ: Kanapa i fotel zajmowały sporo miejsca, ale mogły na nich wygodnie usiąść tylko trzy osoby. Dość ciemna kolorystyka sprawiała, że wnętrze wydawało się mniejsze.

PO ZMIANIE: Wymieniono stara kanapę na bardziej funkcjonalny i nowoczesny narożnik. Do niego dobrano szary dywan oraz lekkie firany, które nie przytłaczają salonu tak, jak poprzednie. Zadbano także o lepszy dobór dodatków, przede wszystkim stylowe oświetlenie.

Salon po metamorfoziefot. Radosław Wojnar

7 Salon przed metamorfozą Salon przed metamorfozą fot. Domo+

Salon z domieszką glamour

PRZED ZMIANĄ: Duży salon urządzono bez pomysłu. Bardziej wyglądał jak pokój studencki niż pokój dzienny w mieszkaniu rodziny z dziećmi. Meble sprawiały wrażenie przypadkowych.

PO ZMIANIE: Stworzono stylowy i elegancki salon. Widać w nim inspiracje stylem glamour i angielskim. Zastosowano jasne kolory - beże, szarości i błękit. Tapicerowane meble oraz zasłony z firanami ocieplają wnętrze, nadając mu domowej przytulności. Elegancję z kolei nadaje mu stylowe oświetlenie, lustra na ścianie i inne dodatki.

metamorfoza wnętrz, salon, aranżacja salonufot. Domo+

8 Salon przed zmianą Salon przed zmianą fot. Tomasz Łuszczak

Od starego do nowoczesnego salonu

PRZED ZMIANĄ: Typowe wnętrze w starej kamienicy. W salonie ściany były bardzo dawno nie odświeżane, zabrudzenia były widoczne gołym okiem. Meble były ustawione w nieprzemyślany sposób przez co salon wydawał się mniejszy niż w rzeczywistości.

PO ZMIANIE: Zdecydowano się na całkowitą metamorfozę. W salonie zagościł styl nowoczesny. Wprowadzono podwieszany sufit i na fragmentach ścian odsłonięto cegłę. W pokoju króluje kolor biały na meblach i ścianach. Ważną rolę odgrywa stylowe oświetlenie.

aranżacja salonu, nowoczesne wnętrze, cegła w saloniefot. Tomasz Łuszczak

9 PRZED ZMIANĄ. <B>Przed kilkoma laty generalny remont zdewastowanego mieszkania w starej krakowskiej kamienicy pochłonął wszystkie oszczędności Agnieszki. Na umeblowanie i udekorowanie wnętrz mogła sobie pozwolić dopiero teraz. Na zmiany przeznaczyła 1900 zł. Niewiele, ale, jak widać, wystarczyło.</B>
<BR />W pokoju stały przypadkowe, niepasujące do siebie meble. Było 
wprawdzie na?czym spać i siedzieć, ale wnętrze wyglądało nieciekawie; nie zachęcało też do?odpoczynku oraz spotkań towarzyskich. PRZED ZMIANĄ. Przed kilkoma laty generalny remont zdewastowanego mieszkania w starej krakowskiej kamienicy pochłonął wszystkie oszczędności Agnieszki. Na umeblowanie i udekorowanie wnętrz mogła sobie pozwolić dopiero teraz. Na zmiany przeznaczyła 1900 zł. Niewiele, ale, jak widać, wystarczyło.
W pokoju stały przypadkowe, niepasujące do siebie meble. Było wprawdzie na?czym spać i siedzieć, ale wnętrze wyglądało nieciekawie; nie zachęcało też do?odpoczynku oraz spotkań towarzyskich. Fot. Agnieszka Zelazko

Salon z piecem kaflowym

PRZED ZMIANĄ: W pokoju stały przypadkowe, niepasujące do siebie meble. Było wprawdzie na czym spać i siedzieć, ale wnętrze wyglądało nieciekawie; nie zachęcało też do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich.

PO ZMIANIE: W pokoju pojawiły się kredensy, które wcześniej stały w przedpokoju. Ich wygląd uatrakcyjniono, rozbielając pożółkłe ze starości drewno (jak to zrobić, pokazujemy dalej). Stolik pomocniczy został przeniesiony z kuchni, w której tylko przeszkadzał. Ustawiony niedaleko kanapy, pełni funkcje gazetownika i stojaka na wino. Rozbielono go w taki sam sposób jak kredensy. Kinkiety to jeden z nielicznych nowych zakupów. Oświetlają kąt telewizyjny i podkreślają urodę tapety.

salon, aranżacje salonu, salon z kominkiemFot. Agnieszka Zelazko

10 PRZED ZMIANĄ. Niezbyt duże pomieszczenie umeblowano nader oszczędnie. Właściwie zadbano jedynie o miejsce do siedzenia. O dekoracyjnych drobiazgach nawet nie pomyślano. W rezultacie panowała tu nieprzyjemna pustka, która potęgowała jasna, dość jednolita kolorystyka. PRZED ZMIANĄ. Niezbyt duże pomieszczenie umeblowano nader oszczędnie. Właściwie zadbano jedynie o miejsce do siedzenia. O dekoracyjnych drobiazgach nawet nie pomyślano. W rezultacie panowała tu nieprzyjemna pustka, która potęgowała jasna, dość jednolita kolorystyka. fot. Łukasz Zandecki

Mała zmiana, duży efekt

PRZED ZMIANĄ: Niezbyt duże pomieszczenie umeblowano nader oszczędnie. Właściwie zadbano jedynie o miejsce do siedzenia. O dekoracyjnych drobiazgach nawet nie pomyślano. W rezultacie panowała tu nieprzyjemna pustka, która potęgowała jasna, dość jednolita kolorystyka.

PO ZMIANIE: Ten pokój był wypoczynkowy tylko z nazwy. Zbyt mało mebli i ozdób, nijaka kolorystyka, atmosfera tymczasowości. A tak niewiele trzeba było zrobić, aby przybrał dużo milsze oblicze. Kanapa pozostała ta sama. Zdjęto tylko z niej praktyczną, ale niezbyt atrakcyjną narzutę, dzięki czemu mebel odzyskał urodę. Pojawiły się natomiast kolorowe poduszki - to dzięki nim monochromatyczne, nieco mdłe wnętrze nabrało bardziej zdecydowanego wyrazu.

WNETRZA POKOJ - PO METAMORFOZIE , MEBLE STYLIZACJA ANETA KOSIBA FOT. LUKASZ ZANDECKI  PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 2 (208) - 2 2009 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR SPECJALNY - METAMORFOZY WNETRZ - 11 2011 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 2 (208) - CZASOPISMAfot. Łukasz Zandecki

11 Przed metamorfozą Przed metamorfozą Fot. Inside Story

Salon z czerwoną ścianą

PRZED ZMIANĄ: Na wyglądzie salonu zaważyła dwukolorowa ściana. Poprowadzona pod silnym skosem linia dzieląca kolorowe pola nie wyglądała dobrze. Agresywne połączenie deformowało pokój, nadając mu nienaturalne proporcje.

PO ZMIANIE: Największy wpływ na wygląd pokoju miała zmiana kolorystyki. Zrezygnowano z nietypowych podziałów i ściany przemalowano na ciepły beż, a tylko jedną pomalowano na stonowany odcień czerwieni. Na takim tle meble prezentują się znacznie lepiej. Zmieniono także aranżację okna.

kolorystyka, aranżacje wnętrz, mieszkanieFot. Inside Story

Komentarze (12)
Najlepsze metamorfozy waszych salonów
Zaloguj się
 • monikaaleksandra

  Oceniono 24 razy 24

  Rzeczywiście, ciepło rodzinnego wnętrza aż się wylewa oknami!
  PS czy w bloku można powiększyć sobie okna?????

 • agak23

  Oceniono 20 razy 20

  Prawie wszystkie zdjęcia "sprzed" są robione wieczorem a wszystkie "po" w środku dnia, przy pełnym słońcu, przeważnie z innego narożnika pokoju i chyba szerokokątnym obiektywem.

 • menel13

  Oceniono 7 razy 5

  1. >>>stół królujący na środku pokoju przeszkadzał w ustawieniu innych sprzętów.<<<
  Rozwiązanie: Zamienić stół na niebieski i dostawić więcej gratów na środku

  3.>>>Typowy pokój w bloku nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przez lata królowała w nim meblościanka i nieciekawy kolor ścian.<<<
  Rozwiązanie: Kupić nowe mieszkanie w lepszym miejscu.

  9. Ciekawe co kominiarz powie na zamurowanie kratki wentylacyjnej.

 • Oceniono 5 razy 1

  Miłe, ciepłe, niepowtarzalne wnętrze zamienić na zimne, bezosobowe z banalnego kolorowego pisemka. Prawdziwa sztuka! Tylko po co?

 • Ariana Solecka

  Oceniono 3 razy -3

  Ja uwielbiam meble Millihome.pl - naprawdę polecam, bo są po prostu niezastąpieni! Mam już od nich stolik, kanapę i pufy do salonu. Jeszcze się czaję na komodę do pokoju dziecka...

 • Edyta Żubre

  Oceniono 4 razy -4

  Mnie się bardzo podoba tzw. beton architektoniczny vhct.pl. To jest nowość na rynku wnętrz. Zajrzyjcie sobie na ich stronę- robi naprawdę oryginalne wrażenie. Jest wysublimowany, minimalistyczny, a jednocześnie dodaje wnętrzu klasy i ciekawego sznitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX