Wielkanocny koszyczek z papieru - zrób to sam

Koszyczek wielkanocny to nieodzowny element obchodów Wielkanocy. Możesz go zrobić sam z papieru. Taki koszyczek będzie efektowną ozdobą wnętrza i wielkanocnego stołu.
1

Wielkanocny koszyczek - materiały i narzędzia:

Koszyczek wielkanocny jest nam potrzebny w Wielką Sobotę, kiedy zanosimy pokarmy do święcenia. Wkładamy do niego pokarmy: chleb, jajka, kiełbasę, sól, pieprz. Zawartość koszyczka może się różnić w zależności od regionu. W niektórych regionach Polski wkłada się także ciasta i inne potrawy wielkanocne.

Koszyczek wielkanocny może stać się także ozdobą wnętrza i wielkanocnego stołu. Większość z nas kupuje gotowe koszyczki, np. z wikliny. Warto jednak zrobić go samemu. Wykonanie koszyczka na Wielkanoc nie jest trudne, a będzie on oryginalną ozdobą. Proponujemy koszyczek z papieru. Materiały potrzebne do jego zrobienia są niedrogie i zawsze możemy czynność powtórzyć, gdyby nam coś nie wyszło. Koszyczek można zrobić z ozdobnego papieru, bądź gładkiego i ozdobić go samodzielnie. Wszystko zależy od naszej inwencji oraz tego czy koszyczek wykorzystamy także jako dekorację wielkanocną.

Potrzebne będą: kartka kolorowego papieru w formacie A4 (najlepiej karton), nożyczki, dziurkacz, kolorowa wstążka, 4 spinacze, szablon.

2

Wielkanocny koszyczek - krok 1

Jeśli zdecydujesz się na wydrukowanie szablonu na osobnej kartce, kolejny krok to przymocowanie go za pomocą spinaczy do kolorowej kartki i wycięcie. Możesz także przerysować szablon. Zachęcam jednak do bezpośredniego wydrukowania go na docelowej kartce papieru (kolorowy karton) po stronie, która będzie stroną wewnętrzną, i wycięcia konturu. Szablon możesz pobrać tutaj: koszyk

3

Wielkanocny koszyczek - krok 2

Do brzegów kwadratu widniejącego w środku szablonu przyłóż kawałek odciętego kartonu o prostej krawędzi i - używając końcówki spinacza - przerysuj każdą z linii. W ten sposób boki koszyczka dużo prościej będzie można później odgiąć.

4

Wielkanocny koszyczek - krok 3

Delikatnie odginamy poszczególne boki koszyczka wzdłuż zaznaczonych w poprzednim kroku brzegów, by później łatwiej było go złożyć.

5

Wielkanocny koszyczek - krok 4

Zarysowujemy końcówką spinacza wszystkie linie dochodzące do centralnego kwadracika stanowiącego podstawę koszyczka.

6

Wielkanocny koszyczek - krok 5

Delikatnie zaginamy papier wzdłuż każdej z linii do wewnątrz i ponownie odginamy.

7

Wielkanocny koszyczek - krok 6

Narożne krawędzie wypychamy tak, by sąsiadujące boki koszyczka stykały się krawędziami ze sobą.

8

Wielkanocny koszyczek - krok 7

Wypchnięty narożnik odginamy na zewnętrzną stronę jednego z boków.

9

Wielkanocny koszyczek - krok 8

Wypychamy sąsiadujący narożnik i również odginamy go na zewnętrzną stronę.

10

Wielkanocny koszyczek - krok 9

W wypchniętych narożnikach robimy otworki za pomocą dziurkacza, a następnie przewlekamy przez nie wstążkę i ją wiążemy, dzięki czemu koszyczek nie otworzy się i nabierze właściwego kształtu. Tak samo postępujemy w przypadku kolejnych narożników.

11

Wielkanocny koszyczek

Koszyczek gotowy!

artystycznakraina.pl

Skomentuj:
Wielkanocny koszyczek z papieru - zrób to sam
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX