Ażurowe pisanki - piękna ozdoba na Wielkanoc. Zrób je sam

Te pisanki zdecydowanie się wyróżnią. Pokrywa je delikatny, koronkowy wzór. Zrobienie takiej ozdoby wielkanocnej nie jest łatwe, wymaga sprawnej ręki, ale jest warte wysiłku. Pokazujemy, jak krok po kroku wykonać takie pisanki.
1 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Dorota Opolska

Ażurowe pisanki: materiały i narzędzia

Pisanki to tradycja wielkanocna. Zazwyczaj po prostu malujemy jajka w określony wzór. Warto jednak sięgnąć także po inne techniki zdobienia jajek. Chcielibyśmy zaprezentować nieco trudniejszą, ale z pewnością wartą zachodu. Ażurowe pisanki zachwycają wyrafinowaniem, delikatnością i oryginalnością. Będą się wyróżniać na wielkanocnym stole, jak i w święconce.

Jeśli tylko będziesz postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w kolejnych slajdach, zrobienie tych pisanek pójdzie sprawnie i bez komplikacji. Najpierw przygotuj wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Przede wszystkim potrzebne będą wydmuszki z gęsich jaj. Są one dużo lepsze do kurzych. Gotowe wydmuszki gęsie można kupić, np. przez internet. Pozostałe narzędzia potrzebne do wykonania ażurowych pisanek podajemy poniżej.

Potrzebne będą:

 • gęsia wydmuszka,
 • miniwiertarka,
 • ołówek,
 • wybielacz, np. ACE
 • farba akrylowa,
 • pędzel gąbkowy,
 • konturówka.
2 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Edyta Jabłońska, jabloniee.pl

Ażurowa pisanka: krok 1

Na wydmuszce ołówkiem rysujemy wzór. Można to zrobić odręcznie lub za pomocą szablonu.

3 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Edyta Jabłońska, jabloniee.pl

Ażurowa pisanka: krok 2

Następnie wiercimy otwory w zaznaczonych miejscach wydmuszki. Należy to robić bardzo delikatnie, ponieważ wydmuszka może pęknąć - zwłaszcza pod koniec pracy, kiedy ma już dużo otworów wywierconych. Im mniejsze wiertła, tym bardziej wyrafinowane efekty można osiągnąć.

4 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Edyta Jabłońska, jabloniee.pl

Ażurowa pisanka: krok 3

Wydmuszkę wkładamy na kilka godzin do roztworu wody z wybielaczem - pozwoli to pozbyć się cienkiej błonki, która znajduje się wewnątrz wydmuszki. Następnie malujemy ją farba akrylową. Najlepszy będzie kolor biały. Wydmuszka będzie wyglądała szlachetnie i przywodziła na myśl koronki.

5 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Edyta Jabłońska, jabloniee.pl

Ażurowa pisanka: krok 4

Na koniec na obrzeża otworów nakładamy konturówkę. Można nią domalować kilka dodatkowych wzorów.

6 Ażurowe pisanki Ażurowe pisanki fot. Dorota Opolska

Ażurowe pisanki

Gotowe pisanki. Dekorując w ten sposób pisanki można osiągnąć takie wyrafinowane efekty. Jednak osobom początkującym polecamy prostsze wzory i stopniowe przechodzenie do bardziej skomplikowanych.

Komentarze (1)
Ażurowe pisanki - piękna ozdoba na Wielkanoc. Zrób je sam
Zaloguj się
 • alutka.99

  Oceniono 11 razy -11

  śliczne są:) ale nie wiem czy się udadzą...ze nie pękły...jestem w szoku...ale slicznie wyglądają, tak ślicznie jak moja koronkowa sukienka którą kupiłam sobie na swięta na www.magmac.pl/27-sukienki-damskie no wręcz idealne to byłoby połączenie;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX