Zrób to sam: oklejamy pudełka tkaniną

Ze zbędnych kartonów możemy w bardzo prosty sposób zrobić efektowne, dekoracyjne pudełka, które będą nam służyć jako podręczne pojemniki na rozmaite drobiazgi.

Oklejamy pudełka - materiały i narzędzia

Do oklejenia pudełek potrzebna nam będzie tkanina, klej do materiału, pędzelek, ołówek, nożyczki, spinacze do bielizny, niewielka gąbka. Jeśli chcemy podpisać pudełka, przydadzą nam się również ramki na etykietki i ćwieki do ich mocowania.

Oklejamy pudełka - krok 1

Na materiale, którego użyjemy do oklejania, rysujemy delikatnie ołówkiem siatkę pudełka wg przykładowego rysunku (ciemniejsza część na zdjęciu). Następnie dodajemy marginesy: 3 cm przy górnych krawędziach i po 0,7cm na bocznych. Zatem w tym przypadku wycinamy kawałek materiału o bokach 46 cm (13 cm + 20 cm + 13 cm) i 38 cm (13 cm + 12 cm + 13 cm ). Odcinamy zbędne fragmenty materiału, aby uzyskać kształt jak na zdjęciu.

Oklejamy pudełka - krok 2

Stawiamy pudełko na środku wyciętego materiału. Za pomocą spinaczy przypinamy dłuższe boki do pudełka, pilnując aby materiał był równo ułożony. Wyrównujemy krótsze boki. Zdejmujemy spinacze z jednego boku, a dno dokładnie smarujemy klejem. Ten krok ułatwi nam równe przyklejanie ( materiał nie będzie się przesuwał).

Oklejamy pudełka - krok 3

Przyklejamy materiał. Aby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza wygładzamy materiał gąbką, delikatnie dociskając go od środka pola, ku krawędziom. Stawiamy pudełko dnem na stole i dociskamy je od środka.

Oklejamy pudełka - krok 4

Smarujemy klejem boki pudełka, zaczynając od dłuższych. Oprócz zewnętrznej powierzchni dłuższego boku, pokrywamy klejem także ok. jednocentymetrowy pasek obu krótszych boków, tuż przy krawędzi. Po przyklejeniu i dociśnięciu materiału, przyklejamy nasz margines, zaginając go na pokryty klejem kawałek krótszego boku.

Oklejamy pudełka - krok 5

Przyklejamy drugi dłuższy bok.

Oklejamy pudełka - krok 6

Czas na krótsze boki. Pokrywamy klejem powierzchnię boku oraz przyklejone marginesy dłuższych boków.

Oklejamy pudełka - krok 7

Zawijamy marginesy i przyklejamy materiał. Najlepiej zrobić to etapami - od dołu do góry, usuwając po drodze pęcherzyki powietrza. Najpierw trzeba przykleić fragment materiału od dołu, od środka, potem zawinąć margines i przykleić do lewej krawędzi, a następnie do prawej itd.

Oklejamy pudełka - krok 8

Przyklejamy pozostałą część materiału do środka pudełka. Znów zaczynamy od dłuższych boków. Klejem smarujemy również ok. 1 cm krótszego boku (na margines). Przyklejamy, dobrze dociskając materiał w narożnikach. Można pomóc sobie tępą stroną noża.

Oklejamy pudełka - krok 9

Podklejamy krótsze boki i podwijamy marginesy. Świeżo podklejone narożniki możemy spiąć spinaczami i pozostawić do wyschnięcia.

Oklejamy pudełka - krok 10

Robimy w pudełku dziurki, by zamontować metalową ramkę na karteczkę, na której znajdzie się opis. Ramkę mocujemy za pomocą ćwieków.

Jeśli pudełko ma wieczko, oklejamy je w identyczny sposób.

Oklejamy pudełka