Tanie sposoby na 'drogi' wystrój mieszkania

Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy, żeby mieszkanie wyglądało na drogie. Istnieją tanie i proste sposoby, żeby nadać skromnym wnętrzom 'bogatszy' wystrój. Podpowiadamy najlepsze z nich.
1 Lustra zamiast zdjęc i obrazów Lustra zamiast zdjęc i obrazów Fot. Picasa / etertaningchic.com

Lustra zamiast zdjęć

Lustra we wnętrzu wprowadzają powiew glamouru, dodają blasku i pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie. Już sama obecność jednego zwierciadła podnosi wartość pokoju, ale dopiero aranżacja kilku pozwoli nam znacząco wzbogacić wnętrze. Zależnie od luster, jakimi dysponujemy, można stworzyć z nich asymetryczną kompozycję, lub utrzymaną w geometrycznych ryzach.

03.10.2006 WARSZAWA mat. producent

Kompozycje z luster można zaaranżować zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Okrągłe i o silnie geometrycznych kształtach będą bardziej pasować do pomieszczeń nowoczesnych, gdzie powodzeniem mogą zastąpić sztampowy obraz nad kanapą. Niezależnie jednak od kształtu i stylu będą stanowiły wyrafinowaną dekorację.

Lustro BD BarcelonaFot. BD Barcelona

2 Osłonka na kable - w łatwy sposób można ją wykonać samodzielnie. Osłonka na kable - w łatwy sposób można ją wykonać samodzielnie. Fot. Studio Manzanpo

Sprytne chowanie kabli

Plątanina kabli na podłodze zawsze wygląda nieestetycznie, potęguję wrażenie bałaganu i do tego stwarza zagrożenie. Z chwilą gdy tylko je ukryjemy, pokój wyda się bardziej uporządkowany i estetyczny. A jeśli zrobimy to w kreatywny sposób, także efektowniejszy. Jest kilka sprawdzonych i stylowych metod począwszy od klasycznej osłonki, którą umieszczamy przy gniazdku, chowając za nią długi kabel. Taka osłonka nie jest droga, ale możemy ją także wykonać sami. Te o nowoczesnych formach, wyglądają jak abstrakcyjne rzeźby, dodając do wnętrza artystycznego szlifu.

Jeśli chcemy ukryć kable plączące się za biurkiem, można do stołu dorobić tylną ściankę, np. z frontów szafek. Dzięki temu mamy nie tylko efektowne wykończenie biura, ale także uzyskujemy łatwy dostęp do kabli. A jeśli są miejsca, w których nie da się ich ukryć, uczyńmy z nich ozdobę. Na poniższym zdjęciu widać, jak z długiego kabla wyczarowano piękną dekorację kominka. To, co wcześniej było wadą, stało się zaletą. Wnętrze nabrało charakteru i oryginalności.

Aranżacja z kabliFot. Maisie Broadhead

3 listwy dekoracyjne listwy dekoracyjne Fot. Clusive

Ozdobne listwy na ścianach

Dekoracyjne listwy ścienne, czy to styropianowe, czy drewniane, to tajna broń każdego dekoratora. Przy niewielkim nakładzie środków i wysiłku podnoszą rangę mieszkania. Listwy stanowią idealne wykończenie wnętrza, wnoszą szlachetność i podnoszą walory estetyczne. Ten detal powoduje, że mieszkanie z miejsca wydaje się kosztowniejsze.

Listwy ozdobneFot. Clusive

Już najprostsze listwy potrafią zdziałać cuda. Nie tylko ozdabiają ściany, ale także wprowadzają podziały, za pomocą których możemy optycznie korygować proporcje pomieszczeń.

Listwy dekoracyjneFot. Luxe Architectual

4 Ściana w kolorze czerwonym, farby Benjamin Moore Ściana w kolorze czerwonym, farby Benjamin Moore Fot. Benjamin Moore

Akcent mocnego koloru

Głębokie, nasycone barwy wprowadzają do wnętrz szlachetność i nadają im charakteru. Wystarczy pomalować jedną ścianę bądź jej fragment, a efekt może być naprawdę spektakularny, szczególnie jeśli całe wnętrze jest utrzymane w stonowanej kolorystyce. Dobrze sprawdzają się barwy ciemne: granat, bordo, głęboka zieleń, ale też wyszukany turkus bądź pomarańcz. Dobranie właściwego odcienia jest kluczowe.

Kolorowa ścianaFot. Nordal

Kolorem możemy zaakcentować określone miejsca, optycznie zmieniać proporcje pomieszczenia, budować perspektywę. Nie trzeba przy tym pokrywać całej ściany, żeby osiągnąć określony efekt. Można np. tak jak na powyższym zdjęciu, pomalować fragment ściany za półkami. Zastosowany tam granat ożywia wnętrze i nadaje mu wyrafinowanego charakteru.

Kolorowa ścianaFot. Vox Meble

5 Drzwi gładkie i z dekoracyjnymi listwami Drzwi gładkie i z dekoracyjnymi listwami Fot. Liza Hawksbee, CAL

Drzwi uszlachetnione

Efektowne drzwi czy to wejściowe, czy wewnętrzne nie należą do tanich. A to one decydują o pierwszym i ostatnim wrażeniu jakie wynosimy z mieszkania. Na szczęście można samemu ubogacić wygląd skromnych drzwi. Potrzebne będą do tego tylko cienkie drewniane listewki, klej i ewentualnie farba. Przy pomocy tych narzędzi można gładkie drzwi, zamienić na bardziej dekoracyjne. Układając listewki w dwa prostokąty już uzyskujemy spektakularną przemianę. Jeśli pokusimy się jeszcze o ich pomalowanie oraz wymianę klamek, zyskamy zupełnie nowe drzwi, wyglądające na bardzo kosztowne.

Drzwi z listewkamiFot. BHG

6 Ramki zawieszone na wstążkach Ramki zawieszone na wstążkach Fot. Cocalo

Mieszkanie ze sztuką na ścianie

Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie efektownej galerii zdjęć lub obrazów w naszym domu, jest zawieszenie ramek na długiej wstążce lub ozdobnym sznurku. W ten sposób ściany i obrazki będą wyglądać na bardziej wyrafinowane, a co za tym idzie droższe.

Ramki zawieszone na ozdobnych sznurkachFot. Nukuku

Dobierając właściwy kolor i materiał, możemy osiągnąć niezwykły efekt. Należy jedynie unikać wstążek o jaskrawych i krzykliwych odcieniach, gdyż te mogą wyglądać tandetnie.

Ramki na ozdobnych sznurkachFot. Tattered Style

7 Przełącznik do światła w ramce Przełącznik do światła w ramce Fot. chaisingdavies.com

Przełącznik jak dzieło sztuki

Drobny detal, który może wiele. Przełącznik do światła ujęty w ramki będzie stylowym i eleganckim akcentem, który wyróżni wnętrze. W prosty i oryginalny sposób wzbogaci je i wniesie wysublimowanie. Przełącznik przestanie być już tylko funkcjonalną koniecznością, ale także ozdobą.

Ramki na przełączniki światłaFot. slds.taobao.com

Ramka powinna być idealnie dopasowana pod wymiary przełącznika. Można ją kupić bądź wykonać samemu. Warto dobrać kolor korespondujący z kolorem ścian.

8 Kuchnia bez szafek Kuchnia bez szafek Fot. budgetwisehome.com

Półki w kuchni zamiast szafek

Najskuteczniejszym i najefektowniejszym sposobem, żeby bez zbędnych kosztów odmienić kuchnię, jest pozbycie się drzwiczek w górnych szafkach. Niekoniecznie ze wszystkich, wystarczą dwie lub trzy szafki zamienione w półki. W ten prosty sposób sprawimy, że kuchnia wyda się większa i nabierze bardziej nowoczesnego wyrazu. Po zdjęciu drzwiczek należy usunąć zawiasy i uzupełnić ubytki. Dla lepszego efektu można dodatkowo pomalować szafki od środka. Na koniec pozostaje tylko ustawienie naczyń. Jeśli nie chcemy wszystkiego eksponować, warto sięgnąć po koszyczki, bądź ozdobne pojemniki do przechowywania. Tym sposobem nadamy kuchni zupełnie nowy, świeży wyraz, tak jakbyśmy kupili nowe meble.

Kuchnia bez szafekFot. budgetwisehome.com

9 Malowanie lodówki Malowanie lodówki Fot. P&G

Sprzęt AGD w nowej odsłonie

Sprzęty elektroniczne starzeją się najszybciej. Co chwilę na rynku pojawia się nowy model, nowocześniejszy od poprzedniego. Kiedy nasza lodówka bądź kuchenka zaczyna wyglądać archaicznie, niekorzystnie wpływa to na wygląd całej kuchni i wrażenie jakie wywiera. Jest jednak sposób na nową lodówkę bez wydawania kilu tysięcy złotych. Wystarczy pomalować dotychczasową.

Zmiana koloru piekarnikaFot. Rust Oleum

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sprzęt AGD można malować tak samo jak meble. Wystarczy tylko przygotować podłoże i zaopatrzyć się w odpowiednie farby. Metaliczny kolor sprawi, że lodówka, czy kuchenka będą wyglądać nowocześnie. Można jednak pokusić się o inny kolor, który ożywi kuchnię, a nawet wzór. Popularne stało się także malowanie lodówki farbą tablicową, dzięki czemu można na niej później rysować kredą. Niezależnie od opcji, którą wybierzemy, niskim kosztem zyskamy zupełnie nowy sprzęt.

Zmiana koloru zmywarkiFot. inmyownstyle.com

10 Dobra organizacja rzeczy na półkach i regałach Dobra organizacja rzeczy na półkach i regałach Fot. Ikea

Porządek rzeczy

Największym zaniedbaniem jakie popełniamy względem naszych mieszkań jest bałagan. Przy czym nie chodzi tu o utrzymywanie czystości, a o brak organizacji rzeczy, których nadmiar i nieuporządkowanie zagarnia przestrzeń. A właśnie przestrzeń jest największym luksusem i przesądza o bogatszym wyrazie mieszkania. Dlatego lepiej ukryć drobne przedmioty i dobrze zorganizować rzeczy na półkach i regałach.

Organizacja rzeczy na półkachFot. Stepinit / Flicker

W opanowaniu nadmiaru przedmiotów pomogą pojemniki do organizacji, kosze i koszyczki, które dodatkowo można efektownie zaaranżować. Stawiając na prostotę i umiar, nasze mieszkanie od razu lepiej się zaprezentuje. Wtedy też mamy szansę wyeksponować  naprawdę cenne przedmioty.

Aranżacja na półceFot. BoConcept

Komentarze (15)
Tanie sposoby na 'drogi' wystrój mieszkania
Zaloguj się
 • milewidziany

  Oceniono 36 razy 34

  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu

 • pogodynka

  Oceniono 34 razy 20

  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu

 • za_ciek29awiony

  Oceniono 24 razy 18

  Takie aranżacje wymagają otwartego podejścia do designu, najelpiej robi to Oknoplast

 • pani_uli

  Oceniono 13 razy 13

  Półki w kuchni zamiast szafek mają wyglądać "drogo"...? To wymyślili... ;-/

 • an1005

  Oceniono 14 razy 12

  >A jeśli są miejsca, w których nie da się ich ukryć, uczyńmy z nich ozdobę. Na poniższym zdjęciu widać, jak z długiego kabla wyczarowano piękną dekorację kominka. <
  KOmpletny kretynizm. Skoro upieto go na scianie tzn ze tyle kabla nie bylo potrzebne.

 • aleksiass

  Oceniono 24 razy 12

  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu

 • sacc77

  Oceniono 12 razy 10

  Dlaczego mieszkanie ma wyglądać "na bogato"?
  Dlaczego mieszkanie nie może być urządzone bez zwracania uwagi czy na bogato czy na budżetowo - byle było urządzone tak jak odpowiada to jego mieszkańcom by żyło się w nim miło i wygodnie?

 • klassa

  Oceniono 12 razy 10

  Przełącznik jak dzieło sztuki . Płoty z betonowych odlewów udające styl secesyjny, bramy i płoty z markietów udające ręcznie kute, fioletowe blachodachówki, okładziny saidingowe, i kamienie przy posesjach pomalowane w muchomorki - to są wszystko dzieła sztuki wg ekspertów z portalu GW. Tak im dopomóż Bóg.

 • azalia02

  Oceniono 11 razy 9

  Jeżeli ma się mało pieniędzy, trzeba postawić na dobre materiały (drewno, naturalne tkaniny, wysokiej jakości ceramika) i zrezygnować z durnych ozdobasków. Mieszkanie mogą zdobić sprzęty i rzeczy stricte użytkowe: patchworkowa narzuta i odpowiednio dobrane poduszki wywołają lepszy efekt, niż wątpliwej urody dekoracje z kabla. Nie zapychać mieszkania byle czym, to najlepsze, co można zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX