Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moodboard: co to jest? Projekt tablicy do wnętrz

Tekst: Ula Michalak, Agnieszka Zabrodzka, MŚ

Co oznacza moodboard, określenie często używane przez projektantów wnętrz i architektów? Specjalistkę poprosiliśmy o wyjaśnienie, a stylistkę - o przykłady. Razem tłumaczą nie tylko, czym jest moodboard, ale również jak go stworzyć. Ponadto zebraliśmy przykłady moodboard'ów, które mogą posłużyć jako inspiracja do przygotowania własnego.

Moodboard
Moodboard
Shutterstock

Czym jest moodboard? Inspiracje z tablicy

Moodboard to źródło ciekawych pomysłów, rozwiązań, wzorów i kolorów, które chcielibyśmy wykorzystać przy aranżowaniu domu. To tablica wspomnień i kolekcja momentów, jakie z chęcią zachowamy w pamięci, a przy okazji - w wystroju wnętrz. Podróżując do interesujących miejsc, mieszkając w pięknych hotelach, fotografujmy interesujące elementy. Moodboard może powstawać nawet przez wiele lat. Rzymskie kolumny, fasada kamienicy w Zamościu, oświetlenie muzeum w Nowym Jorku, a nawet suknia ślubna przyjaciółki - te i setki innych detali, materiałów, kolorów mogą stanowić natchnienie podczas aranżowania sypialni czy jadalni.

Zobacz także: Zrób to sam: tablica z tacy >>

Moodboard: z czego się składa?

Moodboard to oczywiście nie tylko zdjęcia. Mogą go tworzyć konkretne materiały, próbki, wzorniki. Dobrze, gdy uwzględnia każdy element, jaki rozpatrujemy przy projektowaniu domu, od podłogi po sufit. To zarówno właściwy odcień dębu na parkiet czy weluru na kanapę, jak i wymarzony kształt baterii łazienkowej - zachowaj te wszystkie elementy na tablicy inspiracji, w postaci rysunku lub próbki ze sklepu. Rozbudowuj ją systematycznie o kolejne detale. Wzorniki farb, próbki tapet i tkanin, kawałki drewna na podłogi i meble, uchwyty i klamki, kamień i kompozyty, wszystko to stworzy fundament do wykreowania domu marzeń.

Zobacz także: DIY - tablica na notatki >>

Im bardziej szczegółowa będzie moodborad, tym lepiej. Nie zapominajmy nawet o listwach przypodłogowych, oświetleniu, sztukaterii. Wszystkie te elementy stworzą w końcu pełny obraz domu odzwierciedlający Twój styl i gust. Taki zbiór może być doskonałą pomocą podczas pracy z architektem. Specjalista otrzyma wskazówki, jak ma zaaranżować dom. A Ty zyskasz spokój i wyeliminujesz stres związany z szybkim podejmowaniem decyzji odnośnie koloru farby w salonie. Moodboard może się zmieniać, może ewoluować. Z pewnością warto podjąć trud tworzenia go, nawet jeśli nie planujesz jeszcze budowy domu. W końcu nigdy nic nie wiadomo, a życie lubi sprawiać nam niespodzianki.

Zobacz także: Tablica manipulacyjna: oryginalna zabawka edukacyjna >>

Moodboard: kuchnia

- W tej aranżacji kolorystyka jest stonowana, spokojna; znajdziemy tu biele, brązy, przygaszone odcienie niebieskiego i trochę szarości. Charakterystyczne elementy to dębowe drewno i stylowa biało-niebieska ceramika. Formy - raczej proste i bezpretensjonalne. Całość jest skromna, klasyczna i taki też powstał moodboard. Składa się z kilku typowych elementów, jak ręcznie malowana ceramika i tekstylia w tradycyjne wzory, które tworzą ciepły, przytulny, nieco wiejski klimat. - Agnieszka Zabrodzka, stylistka.

Moodboard kuchni - na zdjęciu: ściereczka, bawełna, IKEA; cerata, Jysk; emalia akrylowa, do drewna i metalu, Tikkurila; farba akrylowa (do malowania wewnątrz i na zewnątrz), Luxens; tkanina zasłonowa, bawełna, Leroy Merlin; tapeta winylowa, Leroy Merlin; podkładka pod talerz, Jysk; tkanina na firanki, poliester, IKEA; klamerka z magnesem, Jysk; łyżka, własność stylistki.

Moodboard
Moodboard
Fot. RACHEL WHITING/Moodboard: Stylizacja Agnieszka Zabrodzka, Fot. Arkadiusz Cichocki

Moodboard: sypialnia

- W tej stylizacji znajdziemy najróżniejsze odcienie niebieskiego (w tym głęboki kobalt, ultramarynę i turkus), beże oraz zielenie. Szukając materiałów do moodboardu, skupiłam się na deseniach, które oddadzą pogodny, sielankowy klimat sypialni. A ponieważ to wnętrze kojarzy mi się z ogrodem, nie mogło zabraknąć motywów roślinnych. Charakterystyczna jest tutaj różnorodność wzorów, dlatego dorzuciłam nieco motywów geometrycznych i orientalnych. Całość wygląda kobieco, finezyjnie i radośnie. - Agnieszka Zabrodzka, stylistka.

Moodboard sypialni - na zdjęciu: tkanina na firany, Leroy Merlin; tkanina zasłonowa, Leroy Merlin; tkanina obrusowa, plamoodporna, sklepwlokienniczy.waw.pl; poszewka, bawełna, Jysk; pudełko, tektura, Empik; tkanina obiciowa, Primavera Furniture; budzik, metal i szkło, Jysk; tapeta papierowa, Laura Ashley; farba akrylowa "Delikatny pergamin", Dekoral; farba lateksowa "Szykowny turkus", Dulux; tkanina zasłonowa, Eurofirany; tkanina obiciowa, Primavera Furniture; tkanina żakardowa, sklepwlokienniczy.waw.pl; tapeta winylowa, Leroy Merlin.

Moodboard
Moodboard
Fot. Chris Warnes/Moodboard: Stylizacja Agnieszka Zabrodzka, Fot. Arkadiusz Cichocki

Moodboard: salon

- Styl tego wnętrza można określić mianem "modern glamour", łączy bowiem nowoczesność z klasycznymi i nieco bardziej ozdobnymi elementami. Uwagę zwraca ciekawy kontrast kolorystyczny: na tle stonowanych odcieni écru, kremu i złota pojawia się mocna plama karminu oraz akcenty amarantu. Komponując moodboard, połączyłam miękkie materiały ze sztuczną skórą. Istotne są fantazyjne detale, np. błyszczące kryształy, które dodają wnętrzu glamour blasku. A wraz ze złotem wprowadzają wrażenie luksusu i przepychu. - Agnieszka Zabrodzka, stylistka.

Moodboard salonu - na zdjęciu: tapeta papierowa, Laura Ashley; tapeta winylowa, Leroy Merlin; podstawka pod kubek, sztuczna skóra, Jysk; tkanina obiciowa, Primavera Furniture; podstawka pod kubek, home&you; kryształki - własność stylistki; farba lateksowa "Wzorowa czerwień", Dulux; emalia akrylowa do drewna i metalu "Babie lato", Dekoral; cerata, Jysk; serwetka papierowa, home&you; tkanina obiciowa, Primavera Furniture; tkanina obiciowa, Primavera Furniture; okleina, wzór: dąb sonoma, Leroy Merlin.

Moodboard
Moodboard
Fot. Jalag/Hassenrck, Helmut/seasons.agency/Moodboard: Stylizacja Agnieszka Zabrodzka, Fot. Arkadiusz Cichocki

Moodboard: galeria inspiracji

Jak już wcześniej wspomniano, moodboard może być skarbnicą pamiątek, wspomnień i inspiracji w postaci zdjęć czy próbek materiałów. Ale to nie jedyna opcja - naszą tablicę z pomysłami na planowaną aranżację wnętrza możemy stworzyć również za pomocą zdjęć produktowych konkretnych elementów wyposażenia wnętrz. Nie potrzeba do tego celu profesjonalnego oprogramowania do tworzenia grafiki - podstawowe zestawienie zdjęć mebli i akcesoriów wykonamy nawet w najprostszym programie graficznym, który posiada każdy użytkownik komputera. Wystarczy wkleić na białym tle modele upatrzonych produktów (można je połączyć z gotowymi aranżacjami). Jeśli chcemy, aby nasz moodboard prezentował się jeszcze lepiej, możemy ułożyć z poszczególnych elementów kompozycję, która będzie wstępnym zarysem wymarzonej aranżacji.

Moodboard: ekologiczna i estetyczna baza 

Marka Forbo, znany producent wykładzin i okładzin meblowych, ma w swojej ofercie coś, co doskonale sprawdza się jako baza do moodboard'ów. Chodzi o Bulletin Board, rodzaj linoleum, które jest wykorzystywane do tworzenia między innymi tablic ogłoszeniowych, do których można przypinać na przykład notatki czy zdjęcia. Dzięki temu można przygotować podkład pod inspirujący moodboard, a taki z pewnością przyda się w pracy (szczególnie projektantom wnętrz oraz architektom), a także wszystkim, którzy planują zmianę aranżacji wnętrz domu lub mieszkania.

Forbo ogłasza konkurs dla architektów i projektantów - „0,6 do kwadratu” >>

moodboard
Tablica Bulletin Board
Forbo
    Więcej o:

Skomentuj:

Moodboard: co to jest? Projekt tablicy do wnętrz