Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Systemy domu inteligentnego. Jak to działa w praktyce?

Monika Utnik-Strugała

Dzięki systemowi domu inteligentnego za jednym dotknięciem otworzysz okno, opuścisz roletę, włączysz nastrojowe światło. Nie ruszając się z kanapy. Nie wierzysz? Zobacz, jak inteligentnie zarządzać domem.

STERUJ WYGODNIE. Okno obrotowe FTP-V Z-WAVE działa na pilota. Ma wbudowany czujnik deszczu, zamknie się więc automatycznie, gdy zacznie padać. Cena od 2634 zł, Fakro
Steruj wygodnie. Okno obrotowe FTP-V Z-WAVE działa na pilota. Ma wbudowany czujnik deszczu, zamknie się więc automatycznie, gdy zacznie padać. Cena od 2634 zł, Fakro
Fot. materiały prasowe

Dom inteligentny w praktyce

Jeśli mamy 30-metrową kawalerkę, włączenie kilku lamp i otwarcie jednego okna to nie problem. A co gdy mieszkamy w dwupiętrowym domu? Liczba lamp i okien rośnie (a tym samym przybywa rolet czy markiz). Ale, ale... jest rozwiązanie! Koniec z chodzeniem od pokoju do pokoju i wykonywaniem rutynowych czynności. Co powiecie na to, by światłem, oknami, roletami, bramami czy ogrzewaniem sterować za pomocą pilota lub smartfona? Wystarczy zintegrować różne urządzenia i instalacje w jeden system domu inteligentnego. Korzyści będzie dużo. Po pierwsze, zwiększymy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich (wychodząc z domu, nie zostawimy omyłkowo otwartych okien czy bramy). Po drugie, nie zmarnujemy cennej energii (lampy nie będą paliły się na próżno). Stworzymy też nastrojowy klimat w domu, bawiąc się natężeniem światła. I wreszcie oszczędzimy czas i fatygę.

Jak dom inteligentny działa wpraktyce?

Do sterowania roletami, oświetleniem, ogrzewaniem czy wentylacją od wielu lat wykorzystuje się elementy systemu alarmowego, jak np. czujki ruchu. To najprostsze rozwiązanie chroniące nasz portfel. Innym ciekawym pomysłem jest specjalny pilot lub panel dotykowy, dzięki któremu zdalnie włączymy wybrane lampy lub opuścimy rolety. Można też zamiast tradycyjnego kontaktu zainstalować podtynkowo tak zwany multiłącznik. Jednym pokrętłem nie tylko zapalimy wszystkie lampy w pokoju, ale wybierzemy też nasycenie i kolor światła odpowiadające naszemu aktualnemu humorowi (w zależności od tego, czy pracujemy, słuchamy muzyki, krzątamy się po mieszkaniu) – dom zyska na przytulności i charakterze.

Wreszcie do wyboru mamy różnego typu aplikacje, sprzedawane przez firmy oferujące systemy inteligentnego domu. Dzięki „szytemu na miarę” programowi możemy sterować światłem, oknami, roletami i ogrzewaniem nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem, a także wcześniej zaplanować ich pracę. Najbardziej zaawansowane aplikacje przewidują też zaprogramowanie komend głosowych, np. budzika (zamiast bezosobowego dźwięku słyszymy: „Pobudka, pora wstać!”). I co, daliście się przekonać?

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Systemy domu inteligentnego. Jak to działa w praktyce?