;

Dekoracje w kuchni: których unikać, jakie sprawdzą się najlepiej?

Grafiki, jakie można spotkać w kawiarniach i restauracjach, to oryginalna ozdoba kuchni.

Grafiki, jakie można spotkać w kawiarniach i restauracjach, to oryginalna ozdoba kuchni. (fot. IKEA)

Dekoracje zazwyczaj kupujemy do salonu bądź sypialni, a co z kuchnią? Czasem warto wprowadzić ozdoby, ale należy bardzo uważać, żeby nie przesadzić.

Kuchnia to miejsce, które przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Jednak większość z nas od czasu do czasu kusi, żeby wprowadzić do niej jakieś dekoracje - przedmioty, które mają wyłącznie zdobić. Choć pokusa może być silna, należy być ostrożnym w dekorowaniu kuchni. Łatwo bowiem nadmiernie zastawić blat i utrudnić sobie swobodną pracę. Nikt nie chce ciągle zahaczać łokciem o różnorodne przedmioty w trakcie przygotowywania potraw. W kuchni lepiej trzymać się starej, sprawdzonej zasady - "mniej znaczy więcej".

Rzeczy, które służą i zdobią

Dekoracje takie jak ozdobne figurki, szkło dekoracyjne, koszyczki i świece pozostawmy w salonie. W kuchni natomiast niech zostaną przedmioty użytkowe, z których faktycznie korzystamy. One będą najlepszą ozdobą. Blat kuchenny znakomicie udekorują stylizowane pojemniki na żywność, np. na mąkę czy makaron, bądź efektowna misa na owoce i warzywa. Jeśli hodujemy w kuchni zioła, warto postawić na ozdobne doniczki. Wszystkie przedmioty, które trzymamy na półkach i blatach, powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Najlepiej się więc sprawdzą rzeczy wykonane z metalu i ceramiki. Lepiej unikać przedmiotów o porowatych powierzchniach, w które brud wnika najszybciej.

Dekoracje ścian w kuchni

Na więcej możemy sobie pozwolić na ścianach. Można na nich powiesić grafiki lub plakaty z kuchennymi motywami. Takie dekoracje nie zakłócą funkcjonalności kuchni, a dobrze się wpiszą w stylistykę pomieszczenia. Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest zawieszanie tablic do pisania lub magnetycznych, które nie tylko zdobią, ale jednocześnie stanowią domowe centrum komunikacji. W ostatnim czasie powraca także moda na dekorowanie ścian kuchennych talerzami i ceramiką, co było bardzo modne  kilkadziesiąt lat temu. Można do tego wykorzystać specjalnie przystosowane, wąskie półki. Zastawę będziemy mieć pod ręką, a nieużywana będzie ozdobą ściany.

Możliwości dekoracji kuchni, które nie będą utrudniać poruszania się po niej, jest znacznie więcej. Ważne jednak, żeby dobierać je do własnych potrzeb i stylu kuchni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

cztery kąty na wideo

Komentarze (3)
Dekoracje w kuchni: których unikać, jakie sprawdzą się najlepiej?
Zaloguj się
 • grabnik

  Oceniono 14 razy 10

  Z ceramiki na blacie - wyłącznie pojemnik na sól. Reszta jest tylko zbiornikiem kurzu/sadzy.

 • Zuza Dybowska

  Oceniono 2 razy 2

  Wąskie półki - może i ładne, ale otwarte półki są mało praktyczne. Wszystkie zgromadzone na nich talerze i kubki są siedliskiem kurzu. No chyba, że ktoś się uprze myć nakrycia dwa razy: raz - po jedzeniu, a drugi - tuż przed. Ja wolę myć talerze raz - po jedzeniu i trzymać je w zamkniętej szfce. ;)

 • Wojna Na Smaki

  0

  Tu znalazłam ciekawe napisy i plakaty do kuchni: pysznapaczka.pl wyhaczyłam jeden z 20% zniżką ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX