Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia wytrzymała na wszystko. Jak ją urządzić, aby służyła przez lata?

red.

Niemal każdy urządzając kuchnię, musi zakładać jej nieprzerwaną eksploatację przez co najmniej kilka, a zazwyczaj kilkanaście lat. Powinna zatem zostać zaprojektowana i urządzona tak, aby przetrwać próbę czasu.

Kuchnia wytrzymała na wszystko. Jak ją urządzić, aby służyła przez lata?
Samodomykające się szafki i szuflady nie tylko są wygodne, ale i mniej narażone na zniszczenia.
fot. IKEA

Kuchnię urządzamy raz na długie lata. Ewentualne zmiany i remonty bywają kosztowne, dlatego już na etapie planowania trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na jej szybsze zużycie.

Kuchnia na lata - zacznijmy od projektu

Idealny projekt kuchni uwzględnia wszystkie elementy wnętrza - od koloru ścian i rodzaju szafek po subtelne szczegóły, takie jak zasłonki, czy uchwyty szafek. Ale nade wszystko bierze pod uwagę to, jak będziemy korzystać z kuchni i maksymalnie nam to ułatwia. Ważne jest przeanalizowanie, ile osób codziennie korzysta z tego pomieszczenia i w jaki sposób.

Na tym etapie musimy zdecydować o rozmieszczeniu sprzętów i mebli. Należy uwzględnić kilka rzeczy. Przede wszystkim piekarnik i lodówka nie powinny stać w bezpośrednim sąsiedztwie, inaczej skrócimy ich żywotność i zwiększymy pobór energii. Jeśli planujemy zabudowę lodówki, należy uwzględnić odprowadzające ciepło wywietrzniki. W przypadku innych sprzętów w zabudowie, jak np. mikrofalówka, musimy zadbać o odpowiednie wzmocnienie półek.

Jeśli będziemy w kuchni zmywać ręcznie, zaplanujmy w okolicy zlewu miejsce na suszenie naczyń. Pamiętajmy, że będzie z nich ściekać woda i wokół może gromadzić się wilgoć. Najbliższe otoczenie, jak choćby blat, musi być więc przed tym zabezpieczone. 

Wybieramy meble - na co zwrócić uwagę

O żywotności mebli kuchennych decydują przede wszystkim materiały, z których są wykonane i mechanizmy, w jakie są wyposażone. Wśród dominujących tworzyw są wszelkie płyty (wiórowa, MDF) powlekane okleiną (fornir, laminat, folia, lakier) oraz naturalne drewno. Zazwyczaj korpusy wykonane są z cieńszych elementów, a fronty z tych efektowniejszych i cenniejszych. Najbardziej wytrzymałe są meble stalowe, jakie można spotkać w profesjonalnych, czyli mocno eksploatowanych kuchniach.

Podobny repertuar materiałów mamy przy wyborze blatów, które są szczególnie narażone na uszkodzenia. Wybierajmy materiały hydrofobowe i łatwe w czyszczeniu - bez porów i o gładkiej strukturze. Należy pamiętać, że decydując się na blaty drewniane, trzeba zabezpieczyć je olejem i raz na jakiś czas czynność tę powtarzać. Jednak w przypadku blatów najlepszym sposobem na ich długowieczność jest codzienna dbałość - m.in. szybkie wycieranie rozlanych płynów i niestawianie gorących garnków.

Siła tkwi w zawiasach

Prawidłowo dobrane zawiasy meblowe zapewniają bezpieczne i komfortowe korzystanie z mebli przez lata. Szczególnie w przypadku frontów o dużych wymiarach oraz znacznej wadze ważne jest dobranie odpowiednich zawiasów. Zawiasy dobiera się do rodzaju materiału, z którego szafka jest wykonana. Przy projektowaniu szafek z szufladami wewnętrznymi lub cargo warto zastosować zawiasy z ujemnym (zerowym) uskokiem charakteryzujące się szerokim kątem otwarcia. Pozwolą one na swobodne wysuwanie szuflad. Zawiasy z szerokim kątem otwarcia to modele przeznaczone także do stosowania w szafkach narożnych. To również zawiasy odpowiadają za samodomykające się szuflady i drzwi zapobiegające trzaskaniu. Jest to bardzo przydatne, gdyż to właśnie trzaskanie niszczy nasze meble i prowadzi do uszkodzeń.

Wprowadzając do zabudowy kuchennej szuflady i systemy cargo, pamiętajmy, żeby sprawdzić ich maksymalne obciążenie i ich nie przeciążać. Przeciążone systemy cargo mogą ulec całkowitemu uszkodzeniu i będą wymagać serwisowania.

Na koniec nie możemy też zapomnieć o sprawnie działającej wentylacji, która w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Wentylacja w kuchni to, oprócz okna i kratek wentylacyjnych, również okap kuchenny, który wyciąga opary bezpośrednio znad płyty grzewczej. Chodzi nie tylko o pozbycie się brzydkich zapachów, ale też oparów i osadów, które osadzając się na meblach, prowadzą do ich szybszego zużywania.

Wszystkie te mniejsze i większe kroki, jakie można wykonać na etapie planowania i urządzania kuchni, warto rozważyć. Pomogą nam długo cieszyć się piękną kuchnią i korzystać z niej bez obaw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia wytrzymała na wszystko. Jak ją urządzić, aby służyła przez lata?