Kabina prysznicowa do łazienki. Jaką kabinę wybrać?

Wybór kabiny prysznicowej nie powinien być uzależniony wyłącznie od ceny. Na te rzeczy także powinniśmy zwracać uwagę.

Wybór kabiny prysznicowej powinniśmy zacząć od określenia, gdzie będzie stała i ile masz na nią miejsca. Jeśli jest go dużo, możesz sobie pozwolić na kabinę wolno stojącą - taki model instalujesz tam, gdzie chcesz, o ile tylko możliwe jest doprowadzenie w podłodze instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Sporo przestrzeni zajmują kabiny przyścienne (ich jedna ściana przylega do ściany łazienki), a najmniej narożne, instalowane w rogu pomieszczenia. Coraz częściej montuje się kabiny wnękowe, do których trzeba kupić tylko drzwi i ewentualnie wąską ściankę przy nich.

Czy kabinę zawsze kupuje się z brodzikiem?

Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy, ale jest ich niewiele. Najczęściej te dwa elementy kupuje się osobno. Wtedy należy wybrać brodzik przeznaczony do konkretnego modelu kabiny - to gwarancja, że będą do siebie pasowały i kabina będzie szczelna.

Możesz również zdecydować się na kabinę bez brodzika - montowaną bezpośrednio na podłodze. Wówczas odpływ (liniowy, łukowy lub punktowy) instaluje się właśnie w podłodze, która musi mieć niewielki spadek, by woda swobodnie spływała do kratki. Zaletą tego rozwiązania jest brak progu, przez który trzeba przejść, co jest bardzo wygodne i bezpieczne zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Jak jest zbudowana typowa kabina?

Tworzą ją ściany i drzwi połączone zwykle profilami. Bywają też kabiny bezprofilowe - łączone listwami uszczelniającymi lub ozdobnymi chromowanymi okuciami.

Ściany i drzwi w tańszych kabinach są wykonane z tworzyw sztucznych: polistyrenu lub akrylu. Wbrew pozorom takich kabin nie ma w sklepach zbyt wiele; przeważają droższe modele ze szkła hartowanego o grubości od 3 do 8 mm (im grubsze, tym odporniejsze na stłuczenia). Zarówno tworzywo, jak i szkło może być całkowicie przezroczyste albo ozdobione nadrukiem lub mieć różną fakturę - np. oszronionego szkła, kory, siatki, kratki, sitodruku itp.

Profile zazwyczaj są zrobione z aluminium, mogą być też stalowe (pomalowane na dowolny kolor) lub chromowane. Profile łączące dwa skrzydła drzwi bądź drzwi ze ścianką kabiny mają wbudowane magnesy, dzięki którym zamknięte drzwi się nie rozsuwają.

Jakie wymiary powinna mieć kabina?

Swobodne branie natrysku zapewni nam kabina o wymiarach 90 x 90 cm. Nie zawsze jednak wielkość łazienki nam na to pozwala i wtedy musimy się zadowolić mniejszym rozmiarem. Najpopularniejsze modele mają w podstawie 75 x 90 cm, 80 x 80 cm oraz 100 x 100 cm. Bywają też kabiny o niestandardowych wymiarach, np. 90 x 150 cm.

Większość ma wysokość 180-200 cm. Montuje się je głównie na niskich brodzikach lub bezpośrednio na podłodze. Jeśli zdecydujemy się na bardzo wysoki brodzik (na rynku są modele o wysokości nawet 50 cm), kabina musi być niższa, np. 160-170 cm.

Rodzaje drzwi - wybierz wygodne

Od sposobu ich otwierania zależy wygoda wchodzenia do kabiny i wychodzenia z niej. Przy wyborze trzeba jednak uwzględnić wielkość łazienki, a dokładniej - ilość wolnego miejsca przed kabiną.

- Przesuwane rozsuwają się po prowadnicach lub rolkach wzdłuż ścian kabiny. Idealne do niewielkich łazienek, ponieważ do ich otwarcia nie potrzeba dodatkowej przestrzeni. Tańsze, plastikowe modele mają prowadnice, z których drzwi mogą wypadać. W kabinach o lepszej jakości stosuje się rolki z metalowymi łożyskami - takie drzwi rzadziej się psują i lżej się je przesuwa. Często rolki są wypinane, co ułatwia zarówno montaż kabiny, jak i zdejmowanie samych drzwi, np. do dokładnego ich wyczyszczenia.

- Skrzydłowe otwierają się jak zwykłe drzwi, najczęściej na zewnątrz kabiny. Rozwiązanie bardzo wygodne, ale wymaga sporo przestrzeni przed kabiną.

- Wahadłowe podobne są do drzwi skrzydłowych, ale można je otwierać zarówno do wewnątrz kabiny, jak i na zewnątrz. Nie potrzebują tak dużo miejsca przy kabinie jak skrzydłowe, ale wejście pod prysznic jest lekko zwężone.

- Harmonijkowe składają się jak harmonijka. Nie potrzebują dużo miejsca, wygodnie się je otwiera, ale nie zawsze, niestety, są szczelne.

- Kabiny walk-in to kabiny bez drzwi; niektóre mają ścianki w kształcie ślimaka, dzięki którym woda nie pryska na zewnątrz. Są zazwyczaj większe od zwykłych kabin, a przez to wygodniejsze. Niestety, zwykle wiąże się z tym odpowiednio wyższa cena. W kabinach walk-in najlepiej sprawdzą się brodziki płaskie, np. z płytek ceramicznych, kompozytu albo tzw. elastyczne, wykonane z miękkiego i trwałego tworzywa.

Więcej o:
Skomentuj:
Kabina prysznicowa do łazienki. Jaką kabinę wybrać?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX