Skandynawski dom koło Gniezna

AO, zdjęcie: Jakub Kapela
20.07.2016 14:34
A A A
Dom w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskim (fot. Jakub Kapela)

Drewniany dom w Jankowie Dolnym koło Gniezna został wykonany metodą skandynawską. Rodzina wybudowała go i urządziła własnymi siłami.

Ojciec z synem kilka lat pracowali w Szwecji przy budownictwie drewnianym. Będąc pod wrażeniem tamtejszego budownictwa, postanowili wznieść dla siebie dom na wzór skandynawski. I tak też zrobili. Dom powstał nieopodal Gniezna.

Właściciele zadbali, żeby każdy element był zgodny ze skandynawską metodą budowania. Dlatego też dachówki oraz drewno (nieimpregnowane, 4-stronnie strugane) zostały sprowadzone ze Szwecji. Dom ma konstrukcję drewnianą, jedynie piwnica jest murowana. Dom został pomalowany farbą do drewna zewnętrzną firmy Jotun również kupioną w Szwecji. Producent daje 15 lat gwarancji na trwałość koloru. 

Dom skandynawskifot. Jakub Kapela

Mimo iż z zewnątrz dom wydaje się niewielki, to w środku mieści całkiem sporo pomieszczeń - salon połączony z jadalnią i kuchnią, spiżarnia, trzy sypialnie (dwie większe jedna mniejsza), garderoba, łazienka i łączące je korytarz. Wszystkie pomieszczenia urządzono w stylu skandynawskim. Jest w nich dużo bieli, drewna i wygodnych mebli. Całość jest przytulna, pełna umiaru, ale i rodzinnego ciepła.

Gospodarzom udało się z powodzeniem, własnymi siłami przenieść do Polski skandynawskie wzorce.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

 

Zobacz także

cztery kąty na wideo

Komentarze (154)
Zaloguj się
 • magg-dal

  Oceniono 150 razy 142

  Domek bardzo fajny ale nie napisano najważniejszego, jaki był koszt budowy.

 • katarzyna.jaczynska

  Oceniono 74 razy 68

  Podpisy pod zdjęciami, majstersztyk dziennikarski, a już zdanie: W domu nie mogło zabraknąć roślin, które wypełniają parapet. - MISZCZ

 • marghot

  Oceniono 57 razy 57

  właśnie, brakuje mi: kosztów budowy; ile czasu zajęło im postawienie domu i jaki jest jego metraż.
  Dom sympatyczny.

 • kasiakasia34

  Oceniono 25 razy 25

  Brawo! piekny domek. przypomnialy mi sie czasy gdy w latach 90tych pracowalem w Szwecji przy budowie takich domkow. Wspaniala praca i domek posluzy Wam dlugie lata.

 • janptak

  Oceniono 23 razy 23

  Super domek, ale bardzo bym prosił o jakieś szacunkowe koszty postawienia. Sam rozważam taki dom, chętnie poznałbym opinie o tym na co zwracać uwagę przy budowie, jak sprawdzić ekipę, itd. Sam nie wybuduję, nie mam czasu na to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX