Kawalerka z antresolą w duchu vintage

Większość mebli to odzyskane perełki sprzed lat. Eklektyczny dębowy stół z lat 30., krzesła, fotel i rozkładaną kanapę właścicielka kupiła na olx.pl. Stolik kawowy (pod oknem) znalazła na strychu rodzinnego domu, komodę sprezentowali jej przyjaciele.

Większość mebli to odzyskane perełki sprzed lat. Eklektyczny dębowy stół z lat 30., krzesła, fotel i rozkładaną kanapę właścicielka kupiła na olx.pl. Stolik kawowy (pod oknem) znalazła na strychu rodzinnego domu, komodę sprezentowali jej przyjaciele. (fot. Michał Mutor)

Kiedyś była tu podobno sala baletowa, potem działał hotel. Po latach do kawalerki z historią Agnieszka postanowiła wprowadzić trochę życia. Urządziła tu oryginalne mieszkanie.

Przed wojną w Kolonii Kiepury w Warszawie mieszkali głównie artyści (nazwa osiedla wzięła się stąd, że jednym z inwestorów osiedla był słynny śpiewak). Działały tu liczne galerie, kawiarnie, toczyły się żywe dyskusje o sztuce i kulturze. – Na parterze budynku z 1938 roku, w którym mieszkam – zaczyna opowieść Agnieszka – znajdowały się lokale użytkowe, duże otwarte przestrzenie bez ścian działowych. Po wojnie zostały podzielone na kawalerki. Mieszkania są wysokie, w niektórych można znaleźć słupy nośne, które podtrzymywały sufit – tłumaczy.

Jeden z takich słupów trafił się i jej. Odkryła go, pilnie studiując historię budynku i analizując rzut mieszkania.

Czułam, że powinien być gdzieś pomiędzy kuchnią a pokojem. Poprosiłam robotników o skucie kilku cegieł i... voilà! Aby ocieplić surowy wygląd kolumny, zwieńczyłam ją sztukaterią. Razem z antresolą słup „zrobił” właściwie całe mieszkanie

– opowiada właścicielka.

Agnieszka chciała zachować ducha tego miejsca, dlatego urządzając kawalerkę, nawiązała do czasów, w jakich powstał budynek. Uratowała oryginalne drzwi, parkiet i kratę w oknach. Na targach staroci i aukcjach internetowych wyszukała wiekowe meble. I nawet do budowy antresoli użyła materiałów, które pamiętają dawne czasy. Dzisiaj, gdy po nużącym dniu wraca do domu, ma wrażenie, jakby zaraz miała tu spotkać Jana Kiepurę.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Ewa Błaszczyk mieszka tuż przy Fundacji Budzik. Bardzo przytulne wnętrza

cztery kąty na wideo

Komentarze (21)
Kawalerka z antresolą w duchu vintage
Zaloguj się
 • Oceniono 11 razy 7

  Antresole wyglądają fajnie tylko na zdjęciach. W codziennym życiu wogóle nieprzydatne. Czasami człowiek jest chory czy pod gazem (zdarza się) czy ma ochotę na małe co nieco z drugą połówką a tu trzeba się tarabanić po drabinie. W nocy na siku i znów z drabiny złazić. Jak widać na zdjęciu ta pani czyta ksiązki w łóżku więc pewnie przyniosła je w plecaku tak samo jak laptop telefon budzik czy inne rzeczy które mamy w sypialni. No i pościel też trzeba zmieniać. Rozumiem zurzytą można zrucić na dół ale komplet świeżej trzeba wnieść po drabinie.

 • baba67

  Oceniono 7 razy 5

  Cudny parkiet.

 • krolowa-mroku

  Oceniono 4 razy 4

  Przede wszystkim ta antresola BEZ BARIERKI jest śmiertelnie niebezpieczna, można z niej zlecieć podczas snu i zrobić sobie krzywdę. Nit tego nie zauważył?

 • justynian33

  Oceniono 4 razy 2

  jeśli na rzucie mieszkania nad kuchnią jest antresola (łóżko znajduje się nad zlewozmywakiem), to dlaczego na zdjęciu kuchni nie widać łóżka? Czy antresola jest aż tak wysoko?

 • Marta Adamczak

  Oceniono 1 raz -1

  Przepiękna ta kawalerka <3 Ja teraz jestem na etapie urządzania swojej. To moje pierwsze własne mieszkanie i chcę żeby było jak najbardziej moje. Jako, że lubię szyć, to postanowiłam zrobić kilka dodatków własnoręcznie, między innymi takie poduszki przepisnaszycie.pl/jak-zrobic-poduszke-ombre/ Ożywią moje białe ściany. :)

 • heresy

  Oceniono 11 razy -5

  świetny artykuł i znakomite budżetowe pomysły dla biednych ludzi, którzy tylko pomarzyć mogą o dużym mieszkaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX