Industrialne mieszkanie z pracownią w katowickiej kamienicy

W kuchni postawiono na stalowe szafki. Stylowo prezentuje się czarna lodówka w duchu retro

W kuchni postawiono na stalowe szafki. Stylowo prezentuje się czarna lodówka w duchu retro (fot. Maciej Spiess)

Spora powierzchnia mieszkania w katowickiej kamienicy pozwoliła na zaaranżowanie nie tylko przestrzeni do życia, ale też miejsca do pracy. Wszystko to przy zachowaniu dawnego, industrialnego charakteru miejsca.

Mieszkanie w kamienicy w Katowicach nadawało się do generalnego remontu. Właściciel postanowił wykorzystać sporą powierzchnię lokalu - 101 m kw. Przy takim metrażu mógł sobie pozwolić nie tylko na aranżację wnętrza mieszkalnego, ale też pracowni. Zaplanowaniem i urządzeniem przestrzeni zajęły się projektantki z pracowni ma.pa - Michalina Adamczyk, Paulina Adamczyk.

Główny zamysł polegał na pozostawieniu cech charakterystycznych tego miejsca i uzupełnienie wnętrza o nowe elementy wpisujące się w jego charakter. Przede wszystkim zostały odrapane ściany, stare drzwi, nawet niektóre piony instalacyjne. Decyzja o nietynkowaniu ścian wymusiła prowadzenie instalacji "na zewnątrz", co stało się cechą charakterystyczną realizacji. Po wyburzeniu wszystkich elementów działowych powstała otwarta przestrzeń. W celu jej zachowania, wszystkie konieczne pomieszczenia funkcjonalne - toaleta, łazienka, pomieszczenie gospodarcze - zamknięto w jednej "szafie" z poliwęglanu. Dawna komórka na węgiel stała się prysznicem.

Nowym elementem spajającym wszystkie pomieszczenia stała się stal - czarna jak węgiel. Ze stali wykonano łóżko, garderobę, stelaż pod oświetlenie, czy ogromną szafę, która pełni zarówno rolę kredensu, kuchennego cargo, regału na książki i szafy serwerowej. Aranżację wnętrza uzupełniono meblami z odzysku. W części biurowej znalazły się na przykład stare krzesła, które ustawiono w równym rządku pod ścianą.

Projekt: projectbymapa.pl

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Realizacje domów: dom Z15 według projektu z pracowni Z500

cztery kąty na wideo

Komentarze (9)
Industrialne mieszkanie z pracownią w katowickiej kamienicy
Zaloguj się
 • itsgettingcolder

  Oceniono 16 razy 14

  Wygląda fajnie do zdjęcia, ale nie chciałbym w czymś takim mieszkać.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 15 razy 13

  Zastanawia mnie ten tekst to "zachowaniu" industrialnego charakteru.

  Jakie ZACHOWANIU?
  To oryginalnie było średnie albo luksusowe mieszkanie. A nie żaden industrial.
  Pierwotny właściciel mieszkania nie bez powodu tynkował ściany i chował kable itp itd.

 • Piotr Uhma

  Oceniono 18 razy 12

  W prawdziwej kamienicy instalacja była schowana pod tynkiem, ściany miały ciepłe kolory, używano firanek i ciężkich zasłon, które wzmacniały intymność mieszkania. Był woskowany (nie lakierowany!) parkiet, ozdobne dywany i piękne dębowe meble. A zostało z tego .. … …

 • nikt znany

  Oceniono 26 razy 12

  czarno, szaro, buro i ponuro. styliści wnętrz ostatnio robią wszystko aby przekonać nas że na zajęcia z psychologii przestrzeni nie przychodzili albo ich niewysokich lotów politechnika takich zajęć nie przewidziała w toku studiów. tymczasem wystarczy sobie wygooglać jak kolorystyka i styl wnętrz wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i energię życiową. chińczycy wiedzą o tym od tysięcy lat, my musimy pokazać że zgodnie z modą "na złość mamie odmrozimy sobie uszy"

 • heleonore

  Oceniono 25 razy 11

  Hm, wygląda trochę jak skład przypadkowych mebli. I nie ma w tym nic złego - jak ktoś tak lubi, to spoko, tylko czy to się nadaje na artykuł na portalu mającym pokazywać dobre przykłady aranżacji wnętrz? Okap dyndający nad kuchenką i nie połączony z wentylacją wygląda też dość groteskowo. Mam też nadzieję, że moda na druciane lampy bez kloszy minie wreszcie, bo ich gołe żarówki rażą oczy.

 • nekaj

  Oceniono 10 razy 4

  Zupełnie nie mój styl i nie moje kolory, ale należy docenić bezwzględną spójność koncepcji i kolorystyki - w końcu ceglana ściana jest uzasadniona, bo jest oryginalna, kolory podłogi, stolarki i mebli konweniują ze sobą no i trafili się mieszkańcy, którzy czytają książki :-)
  "czy to się nadaje na artykuł na portalu mającym pokazywać dobre przykłady aranżacji wnętrz?" - tak, bo pokazuje inne perspektywy aranżacji wnętrza, zamiast tych ciągłych masakr w korowodzie, który się tu przetacza zazwyczaj

 • golass

  Oceniono 4 razy 2

  nie jestem fanem cegly na wierzchu, ale niewazne, bo bardzo udane wnetrza! gratulacje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX