Ozdoby wielkanocne. Jak udekorować świąteczny stół i wykonać oryginalne wielkanocne dekoracje

Wielkanoc coraz bliżej. Już teraz warto pomyśleć o dekoracjach, w szczególności o ozdobach wielkanocnych na świąteczny stół. Wielkanocny stół można udekorować stroikami, pisankami, roślinnymi kompozycjami a nawet pomysłowo złożonymi świątecznymi serwetkami.

Wielkanoc już niebawem. Warto już teraz zastanowić się, jak udekorować świąteczny stół. Podczas wielkanocnego śniadania twój stół nie powinien wyglądać jak na co dzień. Warto nadać mu odświętny wyraz, aby uświetnić te wyjątkowe chwile spędzane z rodziną.

Wielkanocne dekoracje

Wielkanocne dekoracje stołu dostępne są w różnych stylach, znajdziemy zarówno swojskie akcenty, nowoczesne, a nawet retro. Ozdoby wielkanocne można też wykonać samodzielnie. Zanim jednak zaczniesz je robić i kupować, pamiętaj, że wielkanocna dekoracja stołu nie może przeszkadzać biesiadnikom. Żeby ułatwić wam wybór przygotowaliśmy szereg inspiracji.

Dekoracje wielkanocne stołu

Zanim zaczniemy nakrywać stół wielkanocny zastanówmy się nad jego stylem i charakterem. Czy stawiamy na prostotę, klasykę, czy wyrafinowanie? Wolimy nowoczesne nakrycia stołu czy tradycyjne? To nam ułatwi wiele późniejszych decyzji, np. czy stół nakrywamy obrusem, czy nie. Niezależnie jednak od stylu, na który się zdecydujemy, pamiętajmy, że Wielkanoc to także święto wiosny. Na stole nie powinno zabraknąć też zielonych akcentów. Lepiej też nie rezygnować z tradycyjnych symboli wielkanocnych, jak zając, kurczaczki, jajka, rzeżucha. Kluczem do dekoracji stołów na Wielkanoc powinna być tradycja.

Proste pomysły na świąteczne dekoracje >>>

Ozdoby wielkanocne które możesz zrobić sam

Radosny nastrój Wielkiej Nocy podkreślą kompozycje w żywych barwach. Do dyspozycji mamy teraz wiele roślin sezonowych - choćby słoneczne żonkile, szafirki i śnieżniki lśniące w barwie wiosennego nieba, delikatne śnieżnice, pastelowe hiacynty, jaskry azjatyckie w radosnych kolorach czy tulipany w setkach odcieni. Kompozycje warto wzbogacić wielkanocnymi symbolami. Odradzamy banalne kurczaki z włóczki, ale nie odżegnujemy się od jajek - to przecież symbol nowego życia, podobnie jak nasiona czy gałązki z pąkami i baziami.

Sprawdź też: Jak zrobić baranka na stół wielkanocny? >>>

Modne dekoracje na wielkanocny stół

Dekoracje na Wielkanoc także się zmieniają wraz z nowymi trendami. Obecnie najmodniejsze są aranżacje stołu wielkanocnego w delikatnych pastelach. Zieleń może być wprowadzona tylko w akcentach, np. na serwetkach czy w postaci drobnych dekoracji. Nie można też zapomnieć o żywej zieleni. W aranżacji wnętrz obserwujemy wielki powrót żywych roślin, dlatego i na stole powinny się pojawić.

O tym pamiętaj, nakrywając stół wielkanocny:

-Umiar
Nie przesadzaj z dekoracjami wielkanocnymi. Goście przy stole muszą mieć swobodę ruchu i widzieć nawzajem.

-Ograniczona liczba kolorów.
Trzy kolory to maksimum, żeby nie wprowadzić wizualnego chaosu.

-Prawidłowe ułożenie sztućców.
Przeczytaj: Jak prawidłowo ułożyć na stole talerze i sztućce? >>>

-Serwetki
Serwetki można fantazyjnie złożyć, ale przy każdym nakryciu powinna być też klasycznie ułożona serwetka. Przeczytaj: Serwetka w kształcie zajączka - to proste! >>>

Pisanki naturalnie barwione

Wielkanocne pisanki można zabarwić z użyciem naturalnych produktów, dostępnych w każdym sklepie spożywczym, na przykład czerwonej kapusty, cebuli, curry, cytryny. Na takie pisanki najlepiej wybierać śnieżnobiałe jajka, bez stempli. Ozdobione kwiatami i wiązkami trawy będą uroczą ozdobą wielkanocnego stołu.

Tradycyjne pisanki wielkanocne

Kolorowe, radosne i często zdobione motywami kogutów, zajęcy i pisklaków - takie są pisanki tworzone na Mazowszu w Łowiczu. Do zdobienia wydmuszek jaj kurzych i gęsich artyści używają kontrastujących ze sobą papierowych wycinanek, które nakładają na siebie tworząc np. wielokolorowy koguci ogon. Już na pierwszy rzut oka pisanki zachwycają precyzją wykonania. Zobaczcie jak przyozdabia się pisanki w całej Polsce

Koszyczek wielkanocny

Zastanawiasz się czy można tanio przygotować wielkanocny koszyk? Patrycja z boginieprzymaszynie.blogspot.com pokazuje, jak krok po kroku wyczarować własnoręcznie uroczy koszyczek z filcowej podkładki.

Dekoracje świąteczne na taras

Gdy aura dopisuje, miło zasiąść za stołem pod gołym niebem, na tarasie lub w ogrodzie. Dekoracje - wiosenne dary natury - często są w zasięgu ręki. Wystarczy kwitnący tuż obok, w gruncie lub w donicy, krzew słonecznej forsycji czy wierzba obsypana kosmatymi baziami. Wiele uroku mają też wesołe kwiaty przebiśniegów, tulipanów, krokusów, narcyzów... Już samo patrzenie na nie poprawia nastrój. Są też świetnym tworzywem wielkanocnych dekoracji: gałązki, bazie i kwiatki, w połączeniu z zielonymi listkami bukszpanu czy barwinka, kiełkami rzeżuchy, źdźbłami owsa i kolorowymi wydmuszkami, tworzą malowniczą oprawę stołu. Komponujmy więc z nich stroiki, wianki i inne ozdoby (choć równie uroczo wyglądają solo).

ZOBACZ ARANŻACJE WIELKANOCNEGO STOŁU >>

Serwetka w kształcie zajączka - to proste!

Więcej o: