Jaki kolor pasuje do czerwonego?

red.
18.04.2017 11:43
A A A
Tutaj mamy aż trzy różne odcienie czerwieni. Na ścianie zastosowano głęboki, wpadający w bordo odcień.

Tutaj mamy aż trzy różne odcienie czerwieni. Na ścianie zastosowano głęboki, wpadający w bordo odcień. (fot. Benjamin Moore)

Czy do koloru czerwonego pasuje tylko czarny i biały? Dobrze wyglądających połączeń kolorystycznych jest znacznie więcej. Podpowiadamy, z jakimi kolorami we wnętrzach najlepiej łączyć czerwony.

Czerwony kolor ścian zdecydowanie się wyróżnia. Jest bardzo intensywny i przyciągający uwagę. Dlatego we wnętrzu tak ważne jest, jakie kolory zestawimy z czerwienią. Jeśli stworzymy zbyt intensywną mieszankę, pokój może być zbyt męczący i przytłaczający.

Znaczenie koloru czerwonego

Czerwień to "gorąca" barwa o wysokiej sile oddziaływania. Już jej niewielka ilość w aranżacji wnętrza pobudza zmysły i zagrzewa do walki. W naszej kulturze kolor czerwony jest kolorem miłości i pożądania. Przez twórców mody jest postrzegany jako kolor uwodzicielski, często kojarzony z kobietami polującymi na mężczyzn. We wnętrzach ma nieco inne znaczenie - przede wszystkim jest kolorem symbolizującym siłę i energię. Dlatego najczęściej wybierają go do wnętrz ludzie energiczni, zdecydowani. Jest też popularną barwą wykorzystywaną do wystroju biur. Jedna ściana pomalowana na czerwono ma pobudzać do pracy.

Z czym łączyć kolor czerwony?

Kolor czerwony we wnętrzach nie powinien pojawiać się w zbyt dużych ilościach. Wszystkie ściany pomalowane na czerwono będą zbyt męczące. Jedna ściana bądź jej fragment w zupełności wystarczą. Najbardziej do koloru czerwonego pasuje biel, która łagodzi jej zdecydowany charakter. Nowocześnie będzie wyglądać w towarzystwie czerni, szarości i srebrnych odcieni. Gdy z kolei zestawimy czerwoną ścianę z bielą i kolorem granatowym, uzyskamy klasyczną, marynistyczną aranżację wnętrza.

Jaki jeszcze kolor pasuje do czerwonego? Kremowy beż oraz brąz. W zestawieniu z nimi czerwień we wnętrzach nabiera szlachetnego i klasycznego wyrazu. Można jeszcze pomalowaną na czerwono ścianę połączyć z delikatnym błękitem i różem. W towarzystwie tych barw nabiera ona delikatności.

Do jakich kolorów czerwień nie pasuje?

Kolor czerwony można zestawiać z wieloma barwami. Jednak z wymienionymi poniżej będzie wyglądać zbyt agresywnie:

 • Fiolet
 • Intensywny żółty
 • Chabrowy
 • Fuksja.

ZOBACZ WNĘTRZ Z KOLOREM CZERWONYM >>

Zobacz także
 • Zastrzyk koloru w salonie Salon w intensywnych kolorach
 • MEBLE: komoda - 399 zł, wieszak-drabina - 69,99 zł, IKEA; fotel - 1299 zł, Scandinavian Living.
POZOSTAŁE: wazon szary - 203 zł, Le Pukka; wazon czarny - 239 zł, Eurofirany; napis - 129 zł, BoConcept; talerz z lwem - 75 zł, Q Forma; talerz biało-czarny - 12,99 zł, IKEA; talerz z syrenką - 10 zł, talerz z czarnym kołem - 8 zł, targ staroci; poduszka czerwona - 399 zł, Scandinavian Living; poduszka w grochy - 129 zł, Cube; na drabinie (od góry): ściereczka - 65 zł, Scandinavian Living; poszewka w pasy - 34,90 zł, bieżnik w zygzaki - 36,90 zł, dekoria.pl; dywany z szarym i białym kołem - 299 zł/szt., dywan w kwiaty - 459 zł, Scandinavian Living; dywan w grochy - 89 zł, IKEA.
NA ŚCIANIE: farby 'Ogniste flamenco' i 'Dryfujące kry' - 85 zł/5 l, Dulux.
Kolor i wzór: żywiołowa czerwień
 • Wnętrze w czerwonym kolorze, farby Benjamin Moore Łączenie kolorów: ognista czerwień

cztery kąty na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX