Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lustra w aranżacji wnętrz. Jakie lustro wybrać i gdzie je zawiesić?

Ilona Szajkowska, Agnieszka Zabrodzka

Lustro służy nie tylko zaspokojeniu ciekawości, czy aby dobrze wyglądamy - powiększa też optycznie małe pomieszczenia, rozjaśnia wnętrza i je zdobi. Samo w sobie jest również przedmiotem artystycznym.

Kiedy powstało pierwsze lustro? Tego nie wiadomo. Ale jedno jest pewne: pierwszym naturalnym zwierciadłem była po prostu tafla wody. To w niej przeglądano się, zanim odkryto, że mocno wygładzona powierzchnia, np. obsydianu, odbija wizerunek. I przekonano się, że jest to znacznie wygodniejsze, bo wygładzony kamień można trzymać w ręku bez konieczności pochylania się nad taflą.

W epoce brązu, kiedy wynaleziono stop miedzi z cyną, a potem w epoce żelaza odbicia stały się jeszcze wyraźniejsze. Niewielkie lusterka wytwarzane z brązu, ołowiu lub srebra były używane w starożytnym Egipcie i Grecji. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne. Wiemy też z przekazów, że technikę wykonywania szklanych luster poznali już starożytni Rzymianie, jednak później została ona na kilkaset lat zapomniana.

Lustro w dzisiejszym rozumieniu zaczęto wytwarzać dopiero pod koniec średniowiecza. W XIII wieku mistrzowską biegłość w wykonywaniu gładkich tafli z czystego, przezroczystego szkła posiedli szklarze weneccy – ich wyroby były cenione w całej Europie.

Ale przedmiotem ogólnodostępnym lustro stało się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia – w domu mamy zwykle nie jedno, lecz kilka luster, a niemal każda kobieta nosi je w swojej torebce.

Co zamiast lustra?

A jeśli nie lustro, to może samoprzylepna folia lustrzana? Łatwo można ją przyciąć na potrzebny wymiar i nakleić na ścianę, drzwi, szafę. Ma tylko jedną wadę – odbijany przez nią obraz jest rozmyty. Ale równie dobrze jak lustro odbija światło i rozświetla wnętrze.

Gdzie zawiesić lustro?

Zanim zawiesimy lustro, zorientujmy się, co będzie się w nim odbijało. Wybierzmy miejsce z taką perspektywą, by np. nasi goście, siedząc na kanapie, mogli się cieszyć widokiem powielonych obrazów, fotografii lub zieleni za oknem, a nie odwracać oczy od zwielokrotnionego bałaganu na kuchennym blacie.

Jak myć lustra?

Sposobów jest kilka. W zależności od intensywności zabrudzeń lustro można przetrzeć czystą wodą, płynem do mycia szyb, roztworem wody i octu lub wody i amoniaku. Potem je osuszamy i polerujemy ściereczką z mikrofibry, irchy lub flaneli. Stare tafle można przetrzeć przekrojonym na pół surowym ziemniakiem. UWAGA! Woda nie powinna dostać się pod taflę lustra.

ARANŻACJE WNĘTRZ Z LUSTREM >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Lustra w aranżacji wnętrz. Jakie lustro wybrać i gdzie je zawiesić?