Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak mieszkają młodzi Polacy? Nie chcą mieszkać z dziećmi i kłócą się o porządek

red.

Studenci to najliczniejsza grupa współwynajmująca mieszkania z innymi. "Jak żyją, jak mieszkają, jak się dogadują" sprawdził portal ogłoszeniowy Gumtree.pl. Płyną z niego ciekawe wnioski.

Wynajem mieszkań w Polsce.
Wynajem mieszkań w Polsce.
fot. terimakashi0, CC0 Public Domain

Na zlecenie serwisu ogłoszeniowego Gumtree Polska analitycy DELab Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali raport „Flatsharing Millenialsów 2016: jak żyją, jak mieszkają, jak się dogadują”. Flatsharing to angielskie określenie na współnajem mieszkań. Jest to zjawisko szczególnie popularne wśród studentów w dużych miastach. Obecnie jest to grupa zaliczająca się do pokolenia Y, czyli millenialsów. Stąd Gumtree.pl - lider wśród portali ogłoszeniowych - postanowił zbadać, jak im się żyje.

Do współwynajmowania mieszkania z innymi studentami młodych ludzi zmuszają zazwyczaj pieniądze. Według danych Gumtree.pl, w Warszawie średni koszt wynajęcia mieszkania dwupokojowego wynosił we wrześniu 2016 roku 2587 zł. Czyli przekraczał połowę średniego krajowego wynagrodzenia.

Z kim chcą mieszkać młodzi?

Gumtree.pl przepytało z kim młodzi Polacy chcieliby i nie chcieliby mieszkać. Okazało się, że studenci są stosunkowo tolerancyjni. 71,6% badanych patrzy na mieszkanie z gejem lub lesbijką w sposób pozytywny lub neutralny. Niechęć do mieszkania z osobami o preferencjach homoseksualnych wyraziło więcej mężczyzn niż kobiet - 37% polskich studentów uważa, że mieszkanie z gejem jest nie do przyjęcia. Przy czym większą tolerancją wśród mężczyzn cieszą się lesbijki.

Respondenci zostali zapytani także o stosunek do mieszkania obcokrajowcami. Niechętnych wobec takiego pomysłu jest 23,4% badanych. Co ciekawe, również i w tej kategorii przeważają mężczyźni – 26,3% z nich nie chciałoby mieszkać z osobą innej narodowości, podczas gdy 53% kobiet nie miałoby z tym problemu.

Najwięcej emocji wśród respondentów wzbudziły jednak dzieci. Aż 63% pytanych miałoby problem z mieszkaniem z osobą posiadającą dzieci. Co ciekawe są bardziej tolerancyjni wobec współlokatorów zażywających narkotyki (to problem dla 59,8% ), pijących zbyt dużo alkoholu (ok. 55%) czy palący papierosy (ok. 50%).

Święty spokój i porządek

Patrząc na uzyskane wyniki można potwierdzić tezę, że dzisiejsi studenci z Pokolenia Y w wynajmowanych kwaterach szukają przede wszystkim świętego spokoju i przyzwoitych warunków do życia, niekoniecznie zaś codziennych imprez i spotkań towarzyskich. Studenci, zapytani o to, czego poszukiwali, decydując się na flatsharing, najczęściej wskazywali niezależność i możliwość decydowania o swoich planach (69%), spokój i ciszę do nauki (51%) oraz miłą, domową atmosferę (44,4%)

– komentuje Katarzyna Merska-Pietrak, koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl

A jakie stosunki między współlokatorami? W przeważającej części dobre lub bardzo dobre. Tylko co dziesiąty student zupełnie nie dogaduje się ze swoimi współlokatorami, a 8% badanych stwierdziło, że nie utrzymuje ze współlokatorami żadnych relacji. Co trzeci pytany przyjaźni się ze sowimi współlokatorami. Jednak na przyjaźni zazwyczaj się kończy. Jedynie 4% pytanych związało się ze współlokatorem.

Jeśli dochodzi do sporów to zazwyczaj o porządek. 70% badanych wskazało utrzymywanie porządku jako czynnik konfliktogenny. Na tym tle dochodzi czasem do niemal kuriozalnych zdarzeń, jak wyznaczanie "linii kurzu". Niemile widziane jest też pożyczanie rzeczy bez pytania, na co zwróciło uwagę prawie 47% badanych. A także wyjadanie cudzego jedzenia z lodówki, na co narzeka 37% respondentów.

Częstowanie się cudzym jedzeniem jest do zaakceptowania, pod warunkiem, żew kartonie zostanie jeszcze przysłowiowa ostatnia kropla mleka, a w pudełku – choć jeden plasterek szynki na „czarną godzinę”. Wówczas można mówić o tym, że współdzielenie mieszkania przebiega pomyślnie

– podsumowuje Justyna Pokojska, socjolog z DELab UW, autorka badania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak mieszkają młodzi Polacy? Nie chcą mieszkać z dziećmi i kłócą się o porządek