Dekoracje okienne dla nietypowych okien. Kilka dobrych rozwiązań [ZDJĘCIA]

redakcyjny

Wydawać by się mogło, że dobór odpowiedniej rolety czy zasłony to nic trudnego. Wystarczy przejrzeć internetowe inspiracje, wybrać się do salonu z dekoracjami okiennymi, a potem samemu lub z pomocą fachowca zamontować karnisz czy system roletowy. Jednak nie we wszystkich domach mamy do czynienia z otworami okiennymi o standardowych wymiarach, kształtach i położeniu. Istnieją takie okna, o których powiedzielibyśmy: nietypowe, trudne, wymagające. Jakie to okna i jako radzić sobie z ich osłanianiem? Producent systemów aranżacji okien Marcin Dekor oferuje na takie sytuacje wiele rozwiązań.

materiały prasowe

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej spotykamy duże przeszklenia okienne, niekiedy zajmujące nawet całą ścianę. Gwarantują one odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i możliwość cieszenia się niezmąconym widokiem zieleni za oknem. Ale takie okna mogą nastręczać trudności, jeśli chodzi o dobór dekoracji, które przysłonią całą taflę szkła, będąc jedocześnie wygodnymi w obsłudze. Rozwiązaniem są tu systemy elektrycznych rolet lub karniszy.


Pierwsze z nich świetnie sprawdzą się w tej roli, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego napędu oraz oprzyrządowania, które zapewni możliwość swobodnego kontrolowania położenia rolet zarówno za pomocą pilotów, jak i urządzeń mobilnych.


Marka Marcin Dekor ma w swojej ofercie systemy przewodowe lub radiowe, które mają tę dodatkową zaletę, że mogą być w pełni kompatybilne z automatyką inteligentnych domów. Warto zaznaczyć, że systemy elektryczne do rolet rzymskich są stosowane również do okien o wymiarach nawet do 6 metrów wysokości i 4 metrów szerokości.


Jest też dobra wiadomość dla miłośników tradycyjnych dekoracji: elektrycznie napędzane mogą być również karnisze. Oznacza to, że możemy zdecydować się na klasyczne firany i zasłony, nie martwiąc się o ich ręczne, mozolne zasłanianie. Zrobi to za nas automatyczny system szynowy, który udźwignie zasłonę o ciężarze nawet do 70 kilogramów. Wysokość tej szyny to tylko 2 centymetry, co okazuje się ważnym parametrem, kiedy okna sięgają aż do sufitu i nie pozostaje zbyt wiele miejsca na montaż karnisza. Istnieje też możliwość kombinacji zasłon z roletami z delikatnego materiału lub – przeciwnie – zwiewnych firan z kryjącymi tkaninami rolet. A wszystko to z opcją elektrycznego sterowania oraz z możliwością zainstalowania odpowiednich aplikacji na urządzeniach mobilnych, dzięki którym możemy dokładnie opisać dekoracje, którymi chcemy sterować. Warto dodać, że technologie te świetnie sprawdzą też się przy oknach o standardowych wymiarach, ale w dużej liczbie. Dodatkowym ich atutem będą wielokanałowe piloty, umożliwiające sterowanie kilkoma dekoracjami okiennymi w pomieszczeniu.


Kolejny problematyczny rodzaj przeszkleń, z jakimi możemy się spotkać zwłaszcza w domach, to okna położone wysoko, w tym te najbardziej wymagające – okna dachowe. W takim przypadku rolety z napędem elektrycznym będą niemal nieodzowne, bo dadzą użytkownikowi kontrolę nad ich położeniem, redukując do minimum pracę rąk. Okna dachowe usytuowane są zawsze pod pewnym kątem, dlatego wskazane jest wyposażenie ich w prowadnice boczne, które zapewnią przyleganie rolety do ramy okiennej, a więc nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę dekoracji. Opcja automatycznego sterowania jest również dostępna w momencie, gdy nie uwzględniliśmy w projekcie wyprowadzenia napięcia do rolet, bo marka Marcin Dekor oferuje system rolet z silnikiem akumulatorowym, ładowanym co 365 cykli, czyli średnio co pół roku .


Mówiąc o oknach dachowych, powiedzmy też o specyfice mieszkania na poddaszu, związanej z wysokimi temperaturami, jakie nierzadko panują w takim pomieszczeniu. Jedną z głównych funkcji dekoracji okiennej będzie więc odbijanie światła wpadającego przez okna. Także z myślą o mieszkańcach poddaszy marka Marcin Dekor włączyła do swojej oferty rolety Shadows Club z tkaninami typu Pearl i Silver. Mogą poszczycić się one bardzo dobrymi właściwościami obniżania temperatury poprzez redukcję nasłonecznienia. Z kolei w zbyt jasnych pomieszczeniach, niekoniecznie umiejscowionych bezpośrednio pod dachem, możemy rozważyć montaż tkanin typu Blackout, które mają tę przewagę, że zestawione z prowadnicami bocznymi mogą maksymalnie zaciemnić wnętrze. Będą więc idealnym wyborem do domowej sali kinowej czy sypialni.


I w końcu ostatnie utrudnienie w doborze dekoracji okiennej – nieszablonowy kształt okna. Wszelkie łuki, zarówno pionowe, jak i poziome, wymagają specjalistycznych karniszy giętych. Marcin Dekor uwzględnia niestandardowe potrzeby klientów oferując usługę gięcia rur i profili karniszy o średnicach 16 milimetrów, 19 milimetrów, 25 milimetrów oraz szyn aluminiowych MS po dowolnym łuku – w poziomie jak i w pionie – oraz gięcia punktowe. Na uwagę zasługuje seria karniszy szynowych Square Line oraz karnisze z napędem elektrycznym, które również dają możliwość gięcia w poziomie odcinków nawet o długości 6 m. Widać więc, że tak rozległy zakres usług oferuje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Innymi słowy – nie ma okna, którego nie można by pięknie i funkcjonalnie przysłonić, mając do dyspozycji dekoracje okienne do zadań specjalnych od Marcin Dekor.

Skomentuj:

Dekoracje okienne dla nietypowych okien. Kilka dobrych rozwiązań [ZDJĘCIA]