Zapraszamy! EcoMade Festival w Łodzi

26.11.2014 08:00
W dniach 27-28 listopada 2014 r. odbędzie się pierwsza edycja EcoMade Festival, zorganizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Idea festiwalu zrodziła się przede wszystkim w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa współczesnej aglomeracji, której idealnym przykładem jest Łódź.

,,Chcielibyśmy uświadomić obywatelom, że poprzez proekologiczne podejście do świata sami stają się projektantami otoczenia, w którym żyją” - powiedziała prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

EcoMade Festival to święto ekologicznej mody i designu. To projekt, który stanowi wstęp do rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń, a jednocześnie forma kampanii informacyjno-promocyjnej, której celem jest kształtowanie postaw jak najmniej ingerujących w równowagę w przyrodzie.

Wspierane będą działania związane z recyklingiem w sztuce współczesnej. Uczestnicy festiwalu, od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu, dowiedzą się, że starym rzeczom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko.

Program wydarzenia obejmuje organizację cyklicznego festiwalu przemysłu kreatywnego, w ramach którego zorganizowane zostaną m.in. wystawy, ogólnopolski konkurs     i pokaz eco-mody. Bogaty program bezpłatnych warsztatów dla dzieci i dorosłych przewiduje zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Podczas pierwszej edycji festiwalu jego uczestnicy będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się, jak odzyskiwane surowce wykorzystuje się do tworzenia mebli, poznać ciekawy sposób na ponowne przetwarzanie toreb foliowych, czy wziąć udział w warsztatach komponowania przestrzennych struktur z płaskich elementów wykonanych z tektury falistej. Większość zajęć odbędzie się w murach uczelni i poprowadzą je głównie wykładowcy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W każdej edycji festiwalu zakłada  się udział gościa specjalnego. Do udziału w tegorocznym EcoMade Festival zaproszeni zostali jedni z najbardziej znanych w Europie designerów spod znaku "reused”, holenderski duet Tejo Remy i Rene Veenhuizen.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy uroczysta gala w Centrum Promocji Mody ASP, podczas której obejrzymy pokaz ekologicznej mody i poznamy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na realizację projektową stworzoną w oparciu o filozofię upcyklingu. Propozycje z całej Polski nadsyłano w dwóch kategoriach: Design i Fashion. W kapitule konkursowej znalazły się tuzy polskiego designu takie jak Czesława Frejlich Robert Majkut czy Andrzej Pągowski.

Pierwsza edycja dwudniowego święta mody i designu zakończy się poza murami uczelni. Z tajnikami ekologicznego food designu miłośników gotowania zapozna Marta Edmunds - znana z programu Top Chef szefowa łódzkiej restauracji LOKAL. To popularne na mapie Łodzi miejsce pełnić będzie przez dwa dni rolę studia festiwalowego, w którym odbędą się warsztaty, wernisaż ekologicznej instalacji duetu RoboSexi oraz koncert muzyczny.

Przez dwa listopadowe dni Łódź za sprawą Akademii Sztuk Pięknych stanie się prawdziwym ośrodkiem kultury ekologicznej.

,,Mamy nadzieję, że Festiwal na stałe zagości wśród wydarzeń kulturalnych naszego miasta" - dodaje prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Więcej informacji na temat EcoMade Festival, znajdziecie Państwo na stronie internetowej:

www.ecomadefestival.pl

dom i wnętrze na wideo

Skomentuj:
Zapraszamy! EcoMade Festival w Łodzi
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX