Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?

Jest coraz popularniejsza, ale wciąż niewiele o niej wiemy. O tym, jakie korzyści płyną z wyboru żywicznej posadzki, rozmawiamy z Bartoszem Jaroszem i Pawłem Świerkowskim, architektami prowadzącymi poznańską pracownię architektoniczną Neostudio Architekci.
Do niedawna posadzki z żywicy kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi. Od pewnego czasu coraz śmielej wkraczają do domów i mieszkań. Jakie mają zalety?

Ich zastosowanie stwarza projektantowi wiele ciekawych możliwości. Wielką zaletą jest bezspoinowa technika wykonania, która pozwala uzyskać dużą gładką powierzchnię bez widocznych łączeń, a to wpływa na wizualny odbiór przestrzeni - pomieszczenie wydaje się większe. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Podłoże - na przykład wylewkę betonową - można też pokryć żywicą transparentną, co uwydatni jego naturalny wygląd. Żywiczną posadzkę możemy wykończyć w połysku, macie lub półmacie, co również poszerza arsenał aranżacyjnych środków wyrazu. Wielkim walorem jest możliwość stosowania pod tego typu powłoką wodnego ogrzewania podłogowego. Z zalet użytkowych warto wymienić wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV i wyjątkową łatwość utrzymania w czystości. Taka podłoga jest bardzo higieniczna, dlatego bywa polecana alergikom.

Jakie odmiany posadzek żywicznych nadają się do zastosowania w domu?

W pomieszczeniach mieszkalnych wykorzystuje się głównie posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Te pierwsze są tańsze i twardsze, a więc bardziej podatne na zarysowania. Nie wykazują też stabilności UV, co oznacza, że pod wpływem promieniowania ultrafioleto-wego mogą zmieniać kolor. Żeby uzyskać efekt połysku, na posadzkę z żywicy epoksydowej trzeba nałożyć warstwę lakieru. Inaczej jest z kosztowniejszymi żywicami poliuretanowymi, których powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są także odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania. Koszt wykonania metra kwadratowego posadzki z żywicy waha się od ok. 160 zł w przypadku tańszych żywic epoksydowych do ok. 270 zł za droższą posadzkę poliuretanową.

Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając wykonawcę i nadzorując prace?

Rynek posadzek z żywicy jest u nas dosyć młody, dlatego firmy wykonawczej najlepiej szukać wśród zadowolonych klientów. Warto też poznać jej doświadczenie - poprosić o portfolio i obejrzeć dotychczasowe realizacje, a także precyzyjnie określić warunki gwarancji. Dla oczekiwanego efektu najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Najczęściej jest to wylewka betonowa, która powinna spełniać kilka warunków: beton nie może być zbyt świeży (po wylaniu należy odczekać co najmniej cztery tygodnie), a jego wilgotność nie powinna przekraczać 5 proc. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.Więcej o:
Komentarze (12)
Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?
Zaloguj się
 • abrus7

  Oceniono 15 razy 9

  Posadzki żywiczne wyglądają wspaniale na zdjęciach a jeszcze lepiej wizualizacjach. O silnie rakotwórczych właściwościach dowiecie się dopiero jak zlecicie ekspertyzę Instytutowi Chemii Przemysłowej. Te przemysłowe posadzki nie powinny być stosowane nawet w przemyśle gdzie 8 godzin siedzą pracownicy. Poliuretany latami wydzielają rakotwórcze substancje. Powinny być stosowane co najwyżej np. w garażach. O właściwościach eksploatacyjnych nie mówiąc bo to sprawa wtórna - raz ci coś upadnie i zniszczy posadzę to nie załatasz tylko wylewaj żywicę na nowo. W całym mieszkaniu musisz mieć równą wylewkę do kilku mm wysokości docelowej. Jak zmienisz zdanie i zlecisz usunięcie rakotwórczej posadzki, pozostanie skuwanie nadlanego betonu aby się podłoga zmieściła - polecam!

 • Amanda Sadkowicz

  Oceniono 1 raz -1

  Mam wrażenie, że na każdym kroku możemy się natknąć na substancje rakotwórcze. :P Żeby nie mieć wątpliwości, wolę wybierać bardziej klasyczne rozwiązania jak na przykład płytki Calacatta dagmaplytki.pl/plytki-nawiazujace-do-marmuru. Wyglądają pięknie i naturalnie. :)

 • Oceniono 1 raz -1

  U mnie jest drewno z artcore, chociaż rozważaliśmy taką posadzkę, jednak odradzono nam ja właśnie, podobno nie jest to podłoga na lata, chociaż może to zależy od producenta, no nie wiem.

 • Melania Gibas

  Oceniono 4 razy -2

  Nie dziwi mnie fakt, że posadzki epoksydowe żywiczne najbardziej nadają się jako podłoga do domu, więcej zresztą można doczytać o takich posadzkach: www.zarembaposadzki.pl/posadzki/posadzki-zywiczne/ i dowiedzieć się jaki jest proces kładzenia takiej podłogi.

 • Łukasz Rydygier

  Oceniono 5 razy -3

  Duża część osób wybierając podłogę w swoim mieszkaniu, domu czy obiekcie przemysłowym nie wie o posadzkach na bazie żywic. Bardzo trwałe, o różnej fakturze czy kolorystyce posadzki żywiczne sprawdzają się wszędzie. Położenie wytrzymałej posadzki żywicznej wymaga sporego doświadczenia, odpowiedniego podłoża oraz dobrania rodzaju żywicy do przeznaczenia pomieszczenia (epoksydowe, poliuretanowe, polimerowe, metakrylowe, elektrostatyczne, dekoracyjne). Odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu przekonują klientów w całej Europie. www.precyzposadzki.pl 605-037-825

 • Oceniono 3 razy -3

  Jeśli interesuje kogoś posadzka w garażu na tarasie lub w domu mogę położyć mam 10 letnie doświadczenie w posadzkach nabyte w Danii gdzie kładzie się tego naprawdę bardzo dużo
  tel 6630576 e-mail czartowski@gmail.com

 • Tomasz Kryk

  Oceniono 4 razy -4

  Bardzo fajnie to wszystko wygląda i przede wszystkim dość łatwe w wykonaniu, kupowałem posadzkę tutaj farbyspecjalistyczne.pl/kategoria-produktu/posadzki/zywice-posadzkowe/ i polecam bo bardzo tanio mnie to wyszło, a jakosciowo bardzo dobra

 • Mariola Wrona

  Oceniono 9 razy -5

  Posadzki żywiczne profesjonalnie wykłada Pol Pave, nie wiem jak sobie radzą z innymi materiałami, ale akurat w tej technice są rzeczywiście dobrzy. Roboty skończyli parę miesięcy temu, posadzka nadal prezentuje się idealnie, także liczę na to, że faktycznie trochę nam posłuży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX