Czy warto mieć w domu posadzkę z żywicy?

Agnieszka Rezler
23.11.2016 00:00
A A A
Jasne podłoże odbija światło, optycznie powiększając przestrzeń.

Jasne podłoże odbija światło, optycznie powiększając przestrzeń. (fot. Cezary Hładki)

Jest coraz popularniejsza, ale wciąż niewiele o niej wiemy. O tym, jakie korzyści płyną z wyboru żywicznej posadzki, rozmawiamy z Bartoszem Jaroszem i Pawłem Świerkowskim, architektami prowadzącymi poznańską pracownię architektoniczną Neostudio Architekci.
Do niedawna posadzki z żywicy kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi. Od pewnego czasu coraz śmielej wkraczają do domów i mieszkań. Jakie mają zalety?

Ich zastosowanie stwarza projektantowi wiele ciekawych możliwości. Wielką zaletą jest bezspoinowa technika wykonania, która pozwala uzyskać dużą gładką powierzchnię bez widocznych łączeń, a to wpływa na wizualny odbiór przestrzeni - pomieszczenie wydaje się większe. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Podłoże - na przykład wylewkę betonową - można też pokryć żywicą transparentną, co uwydatni jego naturalny wygląd. Żywiczną posadzkę możemy wykończyć w połysku, macie lub półmacie, co również poszerza arsenał aranżacyjnych środków wyrazu. Wielkim walorem jest możliwość stosowania pod tego typu powłoką wodnego ogrzewania podłogowego. Z zalet użytkowych warto wymienić wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV i wyjątkową łatwość utrzymania w czystości. Taka podłoga jest bardzo higieniczna, dlatego bywa polecana alergikom.

Jakie odmiany posadzek żywicznych nadają się do zastosowania w domu?

W pomieszczeniach mieszkalnych wykorzystuje się głównie posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Te pierwsze są tańsze i twardsze, a więc bardziej podatne na zarysowania. Nie wykazują też stabilności UV, co oznacza, że pod wpływem promieniowania ultrafioleto-wego mogą zmieniać kolor. Żeby uzyskać efekt połysku, na posadzkę z żywicy epoksydowej trzeba nałożyć warstwę lakieru. Inaczej jest z kosztowniejszymi żywicami poliuretanowymi, których powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są także odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania. Koszt wykonania metra kwadratowego posadzki z żywicy waha się od ok. 160 zł w przypadku tańszych żywic epoksydowych do ok. 270 zł za droższą posadzkę poliuretanową.

Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając wykonawcę i nadzorując prace?

Rynek posadzek z żywicy jest u nas dosyć młody, dlatego firmy wykonawczej najlepiej szukać wśród zadowolonych klientów. Warto też poznać jej doświadczenie - poprosić o portfolio i obejrzeć dotychczasowe realizacje, a także precyzyjnie określić warunki gwarancji. Dla oczekiwanego efektu najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Najczęściej jest to wylewka betonowa, która powinna spełniać kilka warunków: beton nie może być zbyt świeży (po wylaniu należy odczekać co najmniej cztery tygodnie), a jego wilgotność nie powinna przekraczać 5 proc. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.Zobacz także
 • Drewniany dom na wakacje
 • 
Wbrew pozorom dom jest dwupoziomowy (z poziomem -1). Otoczony rozległą zielenią rozrośnie się niebawem o kolejną działkę i bliźniaczą "dobudówkę"


Dom z akwarium
 • Sofa "Stella" ze sklepu Who's Perfect w Berlinie. Dywan i świecznik znalezione na berlińskim pchlim targu. Regał według projektu gospodyni wykonał miejscowy stolarz Krzysztof Kaczmarski. 

Dom w Brodnicy otwarty na naturę

dom i wnętrze na wideo

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (7)
Zaloguj się
 • abrus7

  Oceniono 5 razy 3

  Posadzki żywiczne wyglądają wspaniale na zdjęciach a jeszcze lepiej wizualizacjach. O silnie rakotwórczych właściwościach dowiecie się dopiero jak zlecicie ekspertyzę Instytutowi Chemii Przemysłowej. Te przemysłowe posadzki nie powinny być stosowane nawet w przemyśle gdzie 8 godzin siedzą pracownicy. Poliuretany latami wydzielają rakotwórcze substancje. Powinny być stosowane co najwyżej np. w garażach. O właściwościach eksploatacyjnych nie mówiąc bo to sprawa wtórna - raz ci coś upadnie i zniszczy posadzę to nie załatasz tylko wylewaj żywicę na nowo. W całym mieszkaniu musisz mieć równą wylewkę do kilku mm wysokości docelowej. Jak zmienisz zdanie i zlecisz usunięcie rakotwórczej posadzki, pozostanie skuwanie nadlanego betonu aby się podłoga zmieściła - polecam!

 • Tomasz Kryk

  0

  Bardzo fajnie to wszystko wygląda i przede wszystkim dość łatwe w wykonaniu, kupowałem posadzkę tutaj farbyspecjalistyczne.pl/kategoria-produktu/posadzki/zywice-posadzkowe/ i polecam bo bardzo tanio mnie to wyszło, a jakosciowo bardzo dobra

 • Łukasz Czartowski

  0

  Jeśli interesuje kogoś posadzka w garażu na tarasie lub w domu mogę położyć mam 10 letnie doświadczenie w posadzkach nabyte w Danii gdzie kładzie się tego naprawdę bardzo dużo
  tel 6630576 e-mail czartowski@gmail.com

 • Beata Starużyk

  0

  U mnie jest drewno z artcore, chociaż rozważaliśmy taką posadzkę, jednak odradzono nam ja właśnie, podobno nie jest to podłoga na lata, chociaż może to zależy od producenta, no nie wiem.

 • Mariola Wrona

  Oceniono 5 razy -3

  Posadzki żywiczne profesjonalnie wykłada Pol Pave, nie wiem jak sobie radzą z innymi materiałami, ale akurat w tej technice są rzeczywiście dobrzy. Roboty skończyli parę miesięcy temu, posadzka nadal prezentuje się idealnie, także liczę na to, że faktycznie trochę nam posłuży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX