;

Zanotta: historia marki

Sacco, Jest dziełem trzech  włoskich architektów: Piero Gattiego, Cesare Paoliniego i Franco Teodoro. Powstał w 1968 r. i

Sacco, Jest dziełem trzech włoskich architektów: Piero Gattiego, Cesare Paoliniego i Franco Teodoro. Powstał w 1968 r. i (materiały prasowe Zanotta)

Włoska marka Zanotta obchodzi w tym roku 60. urodziny. Jubileusz świętowany jest hucznie, a dla nas stał się okazją do przybliżenia historii firmy.

 

Firma Zanotta została założona w 1954 roku przez Aurelio Zanottę. Międzynarodowe uznanie zyskała w latach 60. XX wieku. Jednym z najbardziej znanych mebli tej marki jest fotel-worek Sacco. Zaprojektowany w 1968 r. Przez Piero Gattiego, Cesare Paoliniego i Franco Teodoro zrewolucjonizował postrzeganie mebli do wypoczywania. Sacco jest z jednej strony bardzo wygodny, z drugiej ma nieformalny kształt zwykłego worka. Może być uszyty z materiału, skóry lub winylu, dostępny w różnych wersjach kolorystycznych, jednak zawsze wypełniony jest styropianowymi kuleczkami, które najłatwiej dopasowują się do kształtu siedzącego człowieka.
Zanotta znana jest także z odważnych projektów autorstwa znanych włoskich designerów Piera Giacomo i Achille Castiglionich. Na przykład stołek Mezzadro składa się z... siedziska od traktora starego typu, natomiast stołek Sella ma za siedzisko rowerowe siodełko. W ofercie Zanotty znaleźć można również klasyki designu autorstwa Carlo Mollino. Od kilku lat z Zanottą współpracuje znane włoskie małżeństwo Ludovica i Roberto Palomba. Wnieśli do tej słynącej z szaleństw marek pewien nurt racjonalizmu.
Oprócz wyżej wymienionych dla firmy pracowało liczne grono światowej sławy projektantów, a wśród nich m in. Gae Aulenti, Marco Zanuso, Ettore Sottsass, Joe Colombo, Alessandro Mendini, Andrea Branzi, Giuseppe Terragni, De Pas-D'Urbino-Lomazzi, Enzo Mari, Alfredo Haberli, Werner Asslinger czy Ross Lovegrove.
Wiele produktów Zanotty stało się ikonami designu. Również wiele zmieniło podejście do klasycznie pojmowanych mebli. Dlatego można je znaleźć zarówno w kolekcjach najważniejszych światowych muzeów jak i książkach poświęconych projektowaniu.

Firma Zanotta została założona w 1954 roku przez Aurelio Zanottę. Międzynarodowe uznanie zyskała w latach 60. XX wieku. Jednym z najbardziej znanych mebli tej marki jest fotel-worek Sacco. Zaprojektowany w 1968 r. Przez Piero Gattiego, Cesare Paoliniego i Franco Teodoro zrewolucjonizował postrzeganie mebli do wypoczywania. Sacco jest z jednej strony bardzo wygodny, z drugiej ma nieformalny kształt zwykłego worka. Może być uszyty z materiału, skóry lub winylu, dostępny w różnych wersjach kolorystycznych, jednak zawsze wypełniony jest styropianowymi kuleczkami, które najłatwiej dopasowują się do kształtu siedzącego człowieka.Zanotta znana jest także z odważnych projektów autorstwa znanych włoskich designerów Piera Giacomo i Achille Castiglionich. Na przykład stołek Mezzadro składa się z... siedziska od traktora starego typu, natomiast stołek Sella ma za siedzisko rowerowe siodełko. W ofercie Zanotty znaleźć można również klasyki designu autorstwa Carlo Mollino. Od kilku lat z Zanottą współpracuje znane włoskie małżeństwo Ludovica i Roberto Palomba. Wnieśli do tej słynącej z szaleństw marek pewien nurt racjonalizmu.  Oprócz wyżej wymienionych dla firmy pracowało liczne grono światowej sławy projektantów, a wśród nich m in. Gae Aulenti, Marco Zanuso, Ettore Sottsass, Joe Colombo, Alessandro Mendini, Andrea Branzi, Giuseppe Terragni, De Pas-D'Urbino-Lomazzi, Enzo Mari, Alfredo Haberli, Werner Asslinger czy Ross Lovegrove.Wiele produktów Zanotty stało się ikonami designu. Również wiele zmieniło podejście do klasycznie pojmowanych mebli. Dlatego można je znaleźć zarówno w kolekcjach najważniejszych światowych muzeów jak i książkach poświęconych projektowaniu.

dom i wnętrze na wideo

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zanotta: historia marki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX