Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany i podłogi z charakterem - czyli geometria, marokańskie wzory i płytki winylowe

tekst Joanna Dobkowska

Sprawdzony sposób na indywidualizację wnętrza: z drobnych elementów komponujemy rytmiczny ornament. Ozdabiamy nim ściany i podłogi. Do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne płytki ceramiczne, ale też winylowe, cementowe, dywanowe, z tworzyw sztucznych itd. Ułóżmy z nich wzór jedyny w swoim rodzaju!

Płytki ceramiczne, kolekcja Orrios, Paradyż, paradyz.com
Płytki ceramiczne, kolekcja Orrios, Paradyż, paradyz.com
Fot. serwis prasowy firmy

Powtórka z geometrii

Do modernistycznych wnętrz, w których dominują meble o prostych bryłach i ograniczonej dekoracji, świetnie pasują wzory będące kombinacją figur geometrycznych. Niezwykle modne są heksagony. Zestawione razem, tworzą efekt zwany plastrem miodu. Oprócz heksagonów polecane są też układy inspirowane art déco: rytmiczne, bazujące na liniach prostych i/lub strukturze kryształu, dające złudzenie naprzemiennej wklęsłości i wypukłości, a dzięki temu przestrzenności. Skoro już o złudzeniach optycznych mowa: do mody wróciła abstrakcja geometryczna spod znaku op-artu. Kompozycje w tym duchu to układy linii i figur, które pozorują trójwymiarowość powierzchni lub jej ruch, zaskakują oko widza, wciągają go w głąb, hipnotyzują. I tu czai się niebezpieczeństwo: można tak zapatrzyć się na ścianę czy podłogę, że trudno będzie od niej wzrok oderwać!

Gwiazdka, kreska, krzyżyk

Najprostsze znaki, w tym symbole zaczerpnięte z heraldyki w mocno zredukowanej wersji. Inspirację dla projektantów stanowią również historyczne wzory posadzek, motywy antyczne i etniczne, a także dekoracja stempelkowa, którą od wieków zdobi się ceramikę czy tkaniny. Trend „uproszczonej tradycji” stawia głównie na kompozycje dwukolorowe (przy czym czarno-biały duet dominuje), a niezwykle wyrazisty, pełen efekt widać dopiero po ułożeniu większej liczby płytek. Pasuje szczególnie do wnętrz z nutą retro, ale w opcji inspirowanej sztuką prymitywną świetnie komponuje się też z nowoczesnym wystrojem.

Płytki winylowe na podłogę i na ścianę!

Wykonane z najwyższej jakości syntetycznych materiałów są trwałe, całkowicie wodoodporne (przy właściwym montażu) i bezproblemowe w pielęgnacji. Na ich powierzchni nie widać zadrapań, łatwo zmywa się brud i kurz. Podłoga ułożona z winylowych płytek jest antypoślizgowa, ciepła w dotyku oraz elastyczna. Świetnie też tłumi dźwięki. Do dyspozycji mamy atrakcyjne wzory i urozmaiconą paletę kolorystyczną.

Oko na Maroko

Abstrakcyjny ornament pokrywający całą powierzchnię płytki subtelną siatką krzyżujących się linii, kompozycyjnie przypominający obraz widziany w kalejdoskopie, jest specjalnością sztuki arabskiej. Zainspirowała ona m.in. portugalskie azulejos – płytki, którymi wykłada się nie tylko ściany wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków. Na azulejos można znaleźć motywy geometryczne, ale też roślinne, a nawet (w epoce baroku) powstawały z nich układy figuralne. Teraz jednak największą popularnością cieszą się płytki o wzorze kalejdoskopowym albo nawiązujące do włoskiej majoliki (która też inspirowała się arabską ceramiką). To idealna dekoracja domu dla tych, którzy kochają egzotyczne klimaty, wnętrza urządzają eklektycznie, a wymarzone wakacje spędzają nad Morzem Śródziemnym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany i podłogi z charakterem - czyli geometria, marokańskie wzory i płytki winylowe