Detal z innej epoki

Najmodniejszy sposób na odświeżenie nowoczesnego wnętrza to wprowadzenie
do niego elementów z innej epoki. Jakich? Mamy kilka pomysłów.
1 Portret przodka Portret przodka Fot. andrea pitari venezia

Obrazy

Pewnie, że najlepiej byłoby mieć tylko autentyczne dzieła malarstwa. Ale reprodukcje starych płócien również stanowią wspaniałą dekorację wnętrza.

Portret Przodka. W tej aranżacji ponad nowoczesnymi designerskimi meblami firmy Cattelan Italia zawisł stary portret bez ram. Dzięki temu wnętrze zyskało bardziej "ludzki" charakter. Widoczne na płótnie znaki czasu nie są wadą lecz zaletą. Stanowią dowód na to, że mamy do czynienia z naprawdę starym obrazem...

2  Fot. shutterstock.com/yuliadubovikova

Sztukaterie

Dziś nie ma większego problemu z zastosowaniem tej formy dekoracji. Możesz zamówić niepowtarzalne dzieło u profesjonalnego sztukatora lub samemu kupić gotowe elementy ze styropianu, pianki poliuretanowej lub specjalnego granulatu

3  Fot. shutterstock.com/Tatiana Popova

Żyrandol

Symbol przepychu jest znakomitym sposobem na całkowitą zmianę klimatu w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Porada ekspertki: Kryształowy żyrandol we współczesnym wnętrzu może być efektownym,
organizującym je akcentem. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak przemyślanej całościowej koncepcji wystroju. Można na przykład zestawić żyrandol na zasadzie kontrastu z elementami o prostych, minimalistycznych formach. Zawsze należy wziąć pod uwagę skalę pomieszczenia. Duży żyrandol potrzebuje większej przestrzeni i może zdominować małe wnętrze. Zastanówmy się, czy właśnie taki efekt chcemy osiągnąć.

4  mat. prasowe Roche Bobois

Postarzane dywany

Najmodniejsze dywany wyglądają, jakby całe dziesięciolecia leżały w jakimś marokańskim domu. Są celowo postarzone, przetarte i mają nieco wyblakłe kolory. Układamy kilka takich dywanów w jednym wnętrzu, jeden na drugim, w pozornym nieładzie.

Tradycyjny wzór dywanów kontrastuje z supernowoczesnymi meblami. Na zdjęciu aranżacja firmy Roche Bobois, w centrum rozłożysta "Equation Sofa".

5  mat. prasowe

Hybrydy

To ważny trend we wzornictwie: przedmioty nowe, ale wyraźnie inspirowane tradycją. Nie kopie, lecz twórcze zabawy z dawnymi wzorami.

Bogactwo inspiracji. Komoda z limitowanej edycji "Heritage" firmy Boca do Lobo, nad nią stylizowane poroże oraz żyrandol, na pierwszym planie stolik pomocnik na fantazyjnie wygiętych nóżkach.

6  mat. prasowe

Tapeta

Wybór wzorów jest obecnie ogromny. Do najmodniejszych należą te, które nawiązują do dawnych czasów. Możesz kupić tapetę, która przedstawia fragment starożytnej architektury, jest powiększoną średniowieczną ryciną lub imituje arcydzieło malarstwa sprzed wieków.

Gotyckie łuki. Tapeta z takim wzorem daje niezwykły efekt: podwyższa optycznie wnętrze i ociepla jego klimat. Białe meble na jej tle wyglądają wprost zjawiskowo. Na zdjęciu tapeta "Flamboyant" z firmy Wall & Decò.

Porada eksperta: Łączenie stylów w ostatnich czasach jest niezwykle modne.
Zwłaszcza Włosi stali się mistrzami w komponowaniu nowoczesnego designu ze stylistyką dawnych pałaców, willi czy rezydencji. Tam tłem do eksponowania nowoczesnych mebli są ściany ozdobione freskami czy piękną sztukaterią. W naszych warunkach czasem wystarczy zastosować tapetę z motywem klasycznego wzoru (np. z kolekcji włoskiej marki Wall & Decò), która nada wnętrzu odpowiedni klimat.

Skomentuj:
Detal z innej epoki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX