Londyn: tych adresów nie znajdziesz w przewodnikach

To miejsca znane wtajemniczonym, którzy kochają offowe galerie, ekstrawaganckie hotele, oldschoolowe kawiarnie i poindustrialne przestrzenie wypełnione dobrym designem i sztuką. Go!
1 Londyn Londyn fot. Celestyna Król

Trzecie największe miasto w Europie, ponad osiem milionów mieszkańców, którzy mówią przeszło 300 językami. Tę multikulturowość czuje się na każdym kroku, w modzie, sztuce, designie, kulturze i jedzeniu. Londyn to kilkanaście miasteczek w jednym mieście, od offowych Hackney i Shoreditch, przez Chinatown po tradycyjne Knightsbridge czy Notting Hill. Świetnie zorganizowana komunikacja, otwarci i przyjaźni ludzie, liczne parki i jeszcze liczniejsze rowery. Do 2014 roku mają powstać cztery rowerowe superautostrady.

Na zdjęciu powyżej: widok na wieżowce Leadenhall Building, "The Walkie Talkie", The Gherkin, oraz most kolejowy Cannon Street.

2 Lime Wharf Lime Wharf fot. Celestyna Król

Lime Wharf

Perełka wschodniego Londynu, zlokalizowana tuż nad kanałem Regent, wśród industrialnych i offowych galerii oraz warsztatów. Lime Wharf to przestrzenie wystawowe dla młodych artystów i kantyna ze zdrowym jedzeniem. Według założyciela Thomasa Ermacora, który nazwał się kreatywnym radykałem, miejsce ma łączyć sztukę z nauką i nowymi, odnawialnymi technologiami. Otwarte na wszystkich, zarówno artystów, jak i odwiedzających.

adres: Vyner Street, Hackney, E2 9DJ

 fot. Celestyna Król

TRAMSHED

To miejsce słynie z... mięsa i Damiena Hirsta. Stek i pieczony kurczak są tu wręcz kultowe, a frytki cytrynowo-rozmarynowe rozpływają się u ustach. Słynny restaurator Mark Hix ma siedem podobnych restauracji w Londynie i każda znana jest ze świetnie przyrządzanego mięsa. Ale tylko w Tramshed wisi ogromna praca Damiena Hirsta "Krowa i Kurczak" i w tej poindustrialnej przestrzeni robi wrażenie. Na ścianach restauracji galeria z nietypowymi pracami współczesnych artystów.

adres: 32 Rivington Street, EC2A 3LX

3 40 WINKS 40 WINKS fot. Celestyna Król

40 WINKS

Totalnie niebanalne i ekstrawaganckie miejsce na nocleg, któremu daleko do klasycznego boutique hotelu. Dom pochodzi z 1717 roku, a właścicielem jest słynny projektant i kolekcjoner David Carter. Stworzył to miejsce dla artystów, którzy wpadają do Londynu do pracy. Ma im dać oddech i inspirację. Dostępne są tylko dwie sypialnie wypełnione maskami, lalkami i innymi pięknymi gadżetami łącznie ze starą perkusją Beatlesów.

adres: 109 Mile End Road, E1 4UJ

 fot. Celestyna Król

 

Kiedyś malutka galeryjka na Covent Garden, dziś imponująca przestrzeń na Soho. Remont Photographers? Gallery kosztował dziewięć milionów funtów! Niezmiennie od 1977 roku można tu oglądać najlepsze fotograficzne wystawy, które teraz nabrały jeszcze oddechu, bo sale wystawowe mają po cztery metry wysokości. W podziemiach świetny sklep pełen sygnowanych odbitek, albumów i gadżetów fotograficznych.

x 16?18 Ramillies Street, W1F 7LW

4 Wapping Project Wapping Project fot. Celestyna Król

WAPPING PROJECT

Stara elektrownia, w której urządzono galerię i restaurację, z mnóstwem oryginalnych elementów: od rur, przez maszyny, po łańcuchy. Minimalistycznie zaprojektowany bar oferuje pyszną kawę, krem z dyni, perliczki faszerowane hiszpańską kiełbasą oraz pieczony na miejscu chleb. Często kręci się tu programy, filmy i wykorzystuje przestrzeń do sesji zdjęciowych i sztuki performance. A w sąsiedztwie dzika, piaszczysta plaża nad Tamizą.

adres: Wapping Hydraulic Power Station, Wapping wall, E1W 3SG

 fot. Celestyna Król

CRATE BREWERY

Hackney Wick to dzielnica pełna starych fabryk i magazynów, a w nich skate parki, galerie i kreatywne firmy. Crate Brewery mieści się w poindustrialnych przestrzeniach nad kanałem i cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, bo pizza tu jest wybitna (można nawet zamówić taką bez glutenu), a wybór piw ogromny. Piwa robione są oczywiście na miejscu w minibrowarze. Najlepiej usiąść na zewnątrz, np. w jednej z przycumowanych łódek i podziwiać przepływających kajakarzy i street art wokół kanału.

adres: The White building, Unit 7 Queens Yard, Hackney Wick, E9 5EN

5 Cloud 9 Cycles Cloud 9 Cycles fot. Celestyna Król

COULD 9 CYCLES

Cloud 9 po angielsku oznacza euforię i szczęście. Jeśli więc wymarzony, ręcznie robiony rower na zamówienie, to tylko tu. Właściciele sami projektują i wykonują niektóre komponenty, np. ramy czy drewniane kierownice. Można tu też przywrócić do życia swój stary rower lub po prostu pożyczyć ładny model na dzień lub dwa. Przyjacielska obsługa i bardzo fajna lokalizacja. Store Street to nowe modne miejsce pełne knajpek i niszowych sklepów.

adres: 38 Store Street, WC1E 7DB

 fot. Celestyna Król

GOODHOOD

Lifestyle boutique i concept store, a właściwie stores, bo naprzeciwko drugi Goodhood sprzedaje designerskie rzeczy do domu. W tym pierwszym wyselekcjonowane marki modowe, takie jak YMC, Norse Projects, Drifter oraz specjalne edycje Vansów. Bardzo ładnie zaprojektowany sklep, szczególnie na poziomie -1 z oldschoolową amerykańską kinową witryną i lado-kasą z artystycznych sklejek. Po zakupach warto wpaść do jednej z knajp na pobliskim Hoxton Square.

adres: 41 Coronet Street, N1 6HD

6 BOXPARK BOXPARK fot. Celestyna Król

BOXPARK

Pierwszy na świecie pop up mall z kontenerów w modnej dzielnicy Shoreditch, tuż obok nowej stacji metra Shoreditch High Street. Podobno będzie tam stał tylko przez cztery lata, więc sklepiki w kontenerach zmieniają się dość często. Od tych bardziej niszowych, młodych projektantów, po znane, globalne marki. Na górze można napić się jednego z 200 oferowanych rumów w słynnym Cottons Rhum Shack. Do tego piękny widok!

adres: 2 Bethnal Green Road, E1 6HT

 fot. Celestyna Król

Serpentine Pavilion

Zaha Hadid, Oscar Neimeyer, Frank Gehry czy Jean Nouvel. Od 2000 roku Serpentine Gallery zaprasza wybitnych architektów do zaprojektowania pawilonu na słynnym już trawniku w pięknych Kensington Gardens. Pawilony to interaktywne instalacje, w których odbywają się wykłady, pokazy filmów, można też wypić kawę i posiedzieć ze znajomymi. Tegoroczna "chmura ze stali" to pomysł Sou Fujimoto. Podobno w Londynie wszyscy już przebierają nogami z ciekawości, kogo Serpentine zaprosi w przyszłym roku!

adres: Kensington Gardens, W2 3XA

7 Pelican and Perrots Pelican and Perrots fot. Celestyna Król

PELICANS AND PARROTS

Absolutny raj dla fanów vintage. Można tu znaleźć nie tylko ciuchy, ale też okulary, biżuterię i torebki, meble, naczynia, zegary i wypchane zwierzaki. Właścicielka, Juliet Da Silva często odwiedza włoskie targi i sklepiki w poszukiwaniu rzeczy z lat 60., 70. i 80. i ma naprawdę świetne oko. Dzielnica Dalston do niedawna była uważana za nieciekawą. Teraz powstaje tu coraz więcej second handów, kawiarni i sklepów.

adres: 40 Stoke Newington Road, Dalston, N16 7XJ

 fot. Celestyna Król

VILLAGE UNDERGROUND

Cztery stare wagony line Jubilee najlepiej widać z pociągu East London line. To studia, a XIX-wieczny budynek pod nimi został zrewitalizowany na potrzeby sali teatralno-koncertowej. Część "kulturalnych" przestrzeni znajduje się też w kontenerach. Dookoła mnóstwo street artu, który zmienia się co parę miesięcy i jest sponsorowany przez Village Underground, organizację non-profit, przestrzeń dla artystów i performerów. Wieczorami odbywają się koncerty, w ciągu dnia warsztaty, nagrania, malowanie ścian...

adres: 54 Holywell Lane, EC2A 3PQ

8 PROTEIN PROTEIN fot. Celestyna Król

PROTEIN

Jeśli najlepsza kawa, to tu, ale nie ma co liczyć na różnorodność typu cappuccino, latte, americano, do tego w trzech różnych rozmiarach. Tutaj liczy się kawa, sposób mielenia i parzenia. Ma być dobra i prosta, dokładnie tak jak wnętrze tej kawiarni. Kręci się tu sporo artystów i studentów. Można popracować lub odwiedzić sąsiadującą z barem galerię i warsztaty artystów.

adres: 18 Hewett Street, EC2A 3NN

 fot. Celestyna Król

14 SHARPS

To druga, obok Protein, kawiarnia duetu Rob Dunne i Vic Frankowski. Tyle, że w Sharps poza wybitną kawą mamy w ofercie... usługi fryzjera. Salon utrzymany jest w stylu American oldschool. Klimatu dopełniają wytatuowani fryzjerzy. Można też usiąść z kawą i ciastkiem na zewnątrz i podziwiać  fasadę Charlotte Street Hotel.

adres: 9 Windmill Street, W1T 2JF

9 PENHALIGON'S PENHALIGON'S fot. Celestyna Król

PENHALIGON?S

Jedna z najstarszych perfumerii, powstała 130 lat temu! Każdy z ośmiu sklepów w Londynie jest utrzymany w podobnym, tradycyjnym angielskim stylu. Ten w Burlington Arcade ma również private room na piętrze, gdzie można do woli próbować, wąchać i dyskutować o zapachach. Obsługa jest przesympatyczna. Penhaligon's wykorzystuje do niektórych swoich produktów ręcznie wyciskany ekstrakt z bergamotki i jaśminu. Oba ekstrakty są droższe niż złoto, a dzięki temu perfumy są bardzo wyrafinowane i trwałe.

adres: 16/17 Burlington Arcade, W1J OPL

 

 fot. Celestyna Król

 

TATE MODERN

Must see w Londynie! Muzeum sztuki nowoczesnej na brzegu Tamizy to wielka, stara elektrownia, którą na potrzeby galerii zaprojektował duet architektów Herzog & de Meuron. W hali turbinowej, wysokiej na pięć pięter, pokazywane są projekty artystyczne, m.in. słynne Słońce czyli ?The Weather Project Olafura Eliasona? czy rzeźba Anisha Kapoora. Tate Modern to kilka pięter wystaw, tarasy, z których widać panoramę Londynu, księgarnie i przede wszystkim design na najwyższym poziomie. Trwa rozbudowa Tate, wygląda na to, że Herzog & de Meuron nadal są w formie.

adres: Bankside, SE1 9TG

10  fot. Celestyna Król

SERPENTINE CAFE

Hyde Park to świetne miejsce na piknik lub spacer (uwaga na konie!). A na pyszne burgery z grilla i pizzę z drewnianego pieca najlepiej wpaść do Serpentine Cafe. Do tego gin serwowany z przerobionego starego citroëna, który służy jako bar. Idealny adres na leniwe popołudnie spędzone nad jeziorem. Projekt budynku pochodzi z lat 60. i jest autorstwa Patricka Gwynna.

Serpentine Road, Hyde Park, W2 2UH

Mapa Londynufot. Celestyna Król

 

LEGENDA

1. Lime Wharf, Vyner Street, Hackney, E2 9DJ

2. 40 Winks, 109 Mile End Road, E1 4UJ

3. Wapping Hydraulic Power Station, Wapping wall, E1W 3SG

4. Cloud 9 Cycles, 38 Store Street, WC1E 7DB

5. Boxpark, 2 Bethnal Green Road, E1 6HT

6. Pelicans and Parrots, 40 Stoke Nawington Road, Dalston, N16 7XJ

7. Protein, 18 Hewett Street, EC2A 3NN

8. Tramshed, 32 Rivington Street, EC2A 3LX

9. Photographer's Gallery, 16-18 Ramillies Street, W1F 7LW

10. Crate Brewery, The White building, Unit 7 Queens Yard, Hackney Wick, E9 5EN

11. Goodhood, 41 Coronet Street, N1 6HD

12. Serpentine Pavilion, Kensington Gardens, W2 3XA

13. Village Underground, 54 Holywell Lane, EC2A 3PQ

14. Sharps, 9 Windmill Street, W1T 2JF

15. Maltby Street Market, SE1 3PA

16. Tate Modern, Bankside, SE1 9TG

17. Penhaligon"s, 16/17 Burlington Arcade, W1J OPL

18. Serpentine Cafe, Serpentine Road, Hyde Park, W2 2UH

 fot. Celestyna Król

Maltby Street Market

Znany tylko wtajemniczonym, znakomity targ. Zlokalizowany w arkadach mostu London Bridge, pełen jest ministraganów ze świeżymi rybami, wędlinami, ciastkami i koktajlami. Wszystko domowej roboty i ekologiczne. Perełką miejsca jest LASSCO Ropewalk, w arkadach mostu. To wnętrzarski vintage magazyn, a w nim meble, znaki i neony, manekiny i inne gadżety. Maltby Street Market otwarty jest w soboty i w niedziele.

adres: Maltby Street, SE1 3PA

Komentarze (1)
Londyn: tych adresów nie znajdziesz w przewodnikach
Zaloguj się
  • wiesia101

    Oceniono 1 raz 1

    Przy czym the Wapping Project E1W nie dziala od grudnia 2013. Zamkniete i sprzedane deweloperowi. Uaktualnijcie. Pozdro, Wiesia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX