Wiedeń: nowoczesny i dynamiczny

Piękne pałace i parki zawsze będą uwodzić turystów, jednak dziś Wiedeń najbardziej zachwyca rozmachem zmian. Sztuka współczesna, design i kreatywne koncepcje zmieniły oblicze miasta i ustawiły je wśród najnowocześniejszych stolic Europy.
1 Campus Campus Fot. Paulina Grabara

Campus WU

Campus WU, czyli uczelni ekonomicznej, to jedno z najgorętszych miejsc w Wiedniu, które idealnie pokazuje dynamikę rozwoju miasta: futuryzm, innowacyjność, różnorodność. Sześć pięknych budynków, zaprojektowanych przez sześć firm architektonicznych z Europy i Japonii można podziwiać z gwarnych knajpek, barów i piekarni. Na terenie campusu mieszczą się też ?poważniejsze? miejsca ? na kolację polecamy zlokalizowaną na ostatnim piętrze restaurację Comida y Luz, z której widok pozwoli nam spojrzeć w przyszłość.

Welthandelsplatz 1

2 1500 FOODMAKERS 1500 FOODMAKERS Fot. Paulina Grabara

1500 FOODMAKERS

Wnętrze zainspirowane najpopularniejszymi,  restauracjami w Santa Monica, Nowym Jorku i LA, kartę zdominowały jednak autentyczne włoskie smaki. Od pizzy i pasty, przez wyśmienite sałatki, po antipasti w wersji serowej, mięsnej i warzywnej. Restauracja znajduje się w hotelu kreatywnej sieci 25hours.

Lerchenfelder Strasse 1-3

3 Burger de Ville  Burger de Ville Fot. Paulina Grabara

Burger de Ville

Oaza swobody wśród klasycznych budynków w sercu Wiednia. Burger de Ville to idealny przystanek dla miłośników modnego amerykańskiego hamburgera, kultywujący wiedeńską tradycję chodnikowych kawiarni. Czynny tylko w słoneczne dni!

Lerchenfelder Strasse 1-3

4 MAK MAK Fot. Paulina Grabara

MAK

Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej / Sztuki Współczesnej

to perełka wśród wiedeńskich muzeów. Powstało jako Muzeum Sztuki i Przemysłu i zręcznie łączy design, architekturę, sztuki współczesne i sztukę stosowaną. Nas zachwyca wzornictwo ? w MAK przyjrzymy się meblom, porcelanie i tkaninie od czasów średniowiecza po obecne. W sklepie MAK Design Shop młodzi designerzy w ramach projektu After Work Meeting Point prezentują swoje najnowsze prace. Warto też spojrzeć w górę, na wspaniałe sufity.

Stubenring 5

5 WE BANDITS - THE STORE WE BANDITS - THE STORE Fot. Paulina Grabara

WE BANDITS ? THE STORE

Sophie zaczynała od kupowania rzeczy podczas podróży po krajach Beneluxu i Skandynawii. Wystawiała je na sprzedaż w pop-upie. Sukcesy oraz namowy znajomych dały efekt ? własny sklep otworzyła przy Theobaldgasse, jednej z najbardziej uroczych uliczek Wiednia. W We Bandits znajdziemy koreańskie i skandynawskie brandy, w tym Henrik Vibskov i Sessůn, ręcznie robione buty i unikatową biżuterię. Większość rzeczy to pojedyncze egzemplarze.

Theobaldgasse 14

6 PARC concept PARC concept Fot. Paulina Grabara

PARC concept

Współczesny design i jego wpływ na modę, wzornictwo przemysłowe, streetwear oraz vintage zafascynowały Marcusa i Helmuta ? twórców tego oryginalnego concept store?u. W czystej przestrzeni zacierają się granice pomiędzy różnymi obszarami designu. Niczym w galerii zachwycają projekty Ann Demeulemeester, Haidera Ackermanna, Acne czy Margieli. Zwróćcie uwagę na akcesoria i buty! Oprócz ubrań w Parc można kupić meble, które stanowią wyposażenie sklepu!

Mondscheingasse 20

7 25 HOURS MUSEUMSQUARTIER 25 HOURS MUSEUMSQUARTIER Fot. Paulina Grabara

25 HOURS MUSEUMSQUARTIER

Wśród pałacowej zabudowy trafiliśmy na jeden z najciekawszych hoteli w mieście. Świetny design! Nad wejściem wisi napis: ?Wszyscy jesteśmy szaleńcami?, w holu znajdziemy budkę fotograficzną, a na drzwiach pokoju zamiast ?Proszę posprzątać? możemy wywiesić karteczkę treści ?W nocy byli tu The Rolling Stones?. Hotel zaprojektowała grupa BWM Architekten und Partner, a troska o detal to dzieło teamu projektowego Dreimeita. Nam najbardziej się podoba jogging corner (Wiedeń to miasto dla biegaczy) oraz grafiki cyrkowe w apartamentach.

Lerchenfelder Strasse 1-3

8 PERYD SHOU PRINT BOUTIQUE PERYD SHOU PRINT BOUTIQUE Fot. Paulina Grabara

PERYD SHOU PRINT BOUTIQUE

Wszystko jest ?nadrukowalne?: tekstylia, a także ściany, ceramika i szkło ? z takiego założenia wychodzą twórcy Peryd Shou Print Boutique. Doskonała technika i wysmakowane, kreatywne projekty. Nad zakupami możemy zastanowić się przy lemoniadzie w części kawiarnianej. Nasz wybór: ?tatuaż? z graffiti Banksy'ego na Maca. Ten uroczy sklepik położony jest niedaleko słynnej ulicy zakupowej Mariahilferstrasse.

Zollergasse 9-11

9 CAFÉ CENTRAL CAFÉ CENTRAL Fot. Paulina Grabara

CAFÉ CENTRAL

Prawdziwa wiedeńska instytucja z ponad 130-letnią tradycją. Niegdyś popularne miejsce spotkań sławnych ludzi ? przychodzili tu między innymi Freud i Trocki. Cudowna architektura, pachnąca kawa i najlepsze słodkości ? tort truflowy, torcik cytrynowy, malinowa harmonia to małe dzieła sztuki i czysta poezja. Świetne miejsce również na długie wiedeńskie śniadanie i kieliszek szampana.

Róg Strauchgasse/Herrengasse

10  SONG SONG Fot. Paulina Grabara

SONG

Obowiązkowy punkt dla wszystkich kochających sztukę współczesną, modę i design. Concept store jest dziełem pochodzącej z Korei Południowej Myung il Song, która przyjechała do Wiednia 20 lat temu. Jej sklep z awangardowymi kolekcjami i unikatowymi meblami jest także galerią sztuki współczesnej. Poza wystrojem (zjawiskowy żyrandol vintage) wpadły nam w oko porcelanowe talerzyki z malowaną czaszką z kokardką.

Praterstrasse 11-13

11 Theobaldgasse Theobaldgasse Fot. Paulina Grabara

HEOBALDGASSE

Cudowny miks mody, jedzenia z domieszką ekologii. W Habari znajdziemy wyselekcjonowane rękodzieło z Afryki i Ameryki Łacińskiej, w Akrap napijemy się espresso, a w Feinkoch kupimy organiczne produkty. Przy schodach w górze ulicy jest oldschoolowy fryzjer. W weekendy warto sprawdzić, czy nie organizuje się tutaj tematycznego eventu, pikniku albo wyprzedaży. Uliczka znajduje się blisko MuseumsQuartier i popularnego targu, czyli Naschmarkt.

Theobaldgasse

12 SANS SOUCI WIEN  SANS SOUCI WIEN Fot. Paulina Grabara

SANS SOUCI WIEN

Klasyczny luksus w popartowym opakowaniu. W XIX-wiecznej kamienicy znajduje się hotel z kolekcją sztuki współczesnej (w tym dzieła Roya Lichtensteina), pełen złota i przepychu Le Bar i restauracja La Veranda, w której serwowane są najlepsze śniadania w Wiedniu. Sans Souci Wien to projekt zrealizowany przez London Design Studio Yoo, kreatywny team tworzony przez słynnego Philippe?a Starcka i wizjonera dewelopera Johna Hitchcoxa, którzy od 1999 roku wspólnie kreują innowacyjne hotele i przestrzenie.

Burggasse 2

13 MUSEUMSQUARTIER MUSEUMSQUARTIER Fot. Paulina Grabara

MUSEUMSQUARTIER

Jedna z największych przestrzeni na świecie poświęconych sztuce. Usytuowana w dawnych cesarskich stajniach dworskich, dziś wypełniona zbiorami Muzeum Leopoldów (z dziełami Klimta i Schielego), Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Są tu też liczne kawiarnie (najpopularniejsza to Halle), restauracje i bary. W MQ odbywają się ciekawe, eksperymentalne inicjatywy kulturalne, warsztaty z kaligrafii czy targi książki niezależnej. To jedno z ulubionych miejsc spotkań wiedeńczyków.

Museumsplatz 1

Skomentuj:
Wiedeń: nowoczesny i dynamiczny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX