Tak mieszka - Grażyna Wolszczak

Oto nowy apartament Grażyny Wolszczak i Cezarego Harasimowicza. Zobacz inspirujące zestawienia szarości i jaskrawych akcentów oraz pomysły na aranżację rodzinnych pamiątek w nowoczesnym otoczeniu.
1 Sofy Sofy "Chesterfield" (Livingroom by Mebelplast), dywan srebrny (Komfort), stolik kawowy (Planeta Design), lampa stojąca "Robin" (Carpyen) Michał Przeździk

Odważny skok

Z tradycji i klasyki - w nowoczesność. Przeprowadzka z mieszkania w starej kamienicy do zupełnie nowego apartamentu w kilkunastopiętrowym budynku. - Zaczynaliśmy od powierzchni 107 metrów kwadratowych, bez jednej ściany - wspomina Grażyna Wolszczak, która o pomoc w urządzeniu wnętrza poprosiła Ulę Kołodziejek-Herman i Macieja Bogaczewicza, projektantów z programu telewizyjnego "Dekoratornia" (TV4). - Przeszliśmy przez piekło - mówi Ula. - W obrysie tego apartamentu żadna ściana nie łączy się z drugą pod kątem prostym! Z jednej strony, dzięki temu jest on niepowtarzalny. Mieści się w budynku o nietypowej trójkątnej bryle, zaliczanym do najbardziej oryginalnych obiektów mieszkalnych w Warszawie.

 

 Michał Przeździk

 

Z drugiej strony, rozplanowanie pomieszczeń w takim wnętrzu to twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie udało się stworzyć wszystko, czego życzyli sobie gospodarze - obszerny salon połączony z kuchnią, gabinet pana domu (o którym marzył Cezary Harasimowicz, bo nigdy wcześniej go nie miał), wygodną sypialnię z łazienką i garderobą oraz jeszcze jedną, mniejszą łazienkę dla gości.

2 Sofa (Livingroom by Mebelplast). Lampa i zdjęcia na ścianie to pamiątki rodzinneSofa (Livingroom by Mebelplast). Lampa i zdjęcia na ścianie to pamiątki rodzinne Michał Przeździk

Planowanie

Starannie przemyślano nie tylko układ mieszkania, ale i jego wystrój. Wszędzie klasyka przeplata się z nowoczesnością, tworząc spójną całość.  - Lubię faktury - przyznaje Grażyna Wolszczak. Jedną ze ścian w salonie zdobi nałożony warstwowo barwny tynk mineralny, który udaje surowy beton. Z kolei przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni wypełnia szklana tafla w kolorze fuksji. Nie przypadkiem. Ten sam odważny kolor ma sofa "Chesterfield"; ustawiona w salonie. - Zaszaleliśmy - mówi Grażyna Wolszczak. - Najpierw postanowiliśmy, że w mieszkaniu będzie dominować szarość i biel, a potem, że jednak trzeba to trochę urozmaicić. Pojechaliśmy do fabryki mebli Mebelplast w Olsztynie i tam stała ta kanapa. Cezary od razu podjął męską decyzję: kupujemy.

3 Czarna wyspa kuchenna z tworzywa mineralnego Rauvisio (Rehau), drewniane okiennice (Jasno Shutters), wazon (NAP)


Czarna wyspa kuchenna z tworzywa mineralnego Rauvisio (Rehau), drewniane okiennice (Jasno Shutters), wazon (NAP) Michał Przeździk

Najważniejsze miejsce w domu

- Wybór różowej kanapy przesądził o wielu dalszych decyzjach dotyczących wystroju wnętrza - mówi Ula Kołodziejek-Herman. - Na przykład o pięknym motywie róży na ramie sztukateryjnej okalającej kuchnię. Dla kontrastu wyposażenie kuchni jest nowoczesne. To polakierowane na biało, proste szafki z MDF-u, sprzęt AGD Amica oraz podłoga wyłożona gresem imitującym beton (nawiązanie do rzucającej się w oczy ściany w salonie).

4 Opis:
Blat kuchenny z wtopionym zlewem (Rehau). Jego ozdobą jest efektowna bateria  


Opis: Blat kuchenny z wtopionym zlewem (Rehau). Jego ozdobą jest efektowna bateria Michał Przeździk

Kuchnia

Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu - uważa Grażyna Wolszczak. - Nawet w największym mieszkaniu wszyscy i tak się w niej tłoczą, tu kończy się każda impreza. Postanowiłam połączyć ją z salonem, w gruncie rzeczy funkcje tych obu pomieszczeń się przenikają. Oddziela je jedynie duża, masywna wyspa z czarnego Rauvisio, która współgra z postawionymi dalej obszernymi sofami i stolikiem do kawy (Omega New, Planeta Design), o podobnym, opływowym kształcie. - Mieliśmy z wyspą sporo kłopotów - opowiada Maciej Bogaczewicz. - Potężny, ważący 250 kg mebel w żaden sposób nie mieścił się w windzie. Kiedy po sześciu godzinach nareszcie wjechał na piętro, okazało się, że nie przejdzie przez drzwi wejściowe. Musieliśmy uciąć mu nogę. Na szczęście Rauvisio, zwany architektoniczną modeliną, jest fantastycznym, plastycznym tworzywem, a jego kawałki łączą się bez śladu. Dziś nikt by nie zgadł, która noga wyspy "przeszła operację".

5 Zestawienie starego stylowego biurka z nowoczesnym plastikowym krzesłem (Kartell) dało ciekawy efektZestawienie starego stylowego biurka z nowoczesnym plastikowym krzesłem (Kartell) dało ciekawy efekt Michał Przeździk

Sentymenty

Początkowe plany, by urządzić przejrzyste, prawie minimalistyczne wnętrze, spaliły na panewce. - Nawet po przeprowadzce nie zaczyna się życia od zera - doszli do wniosku gospodarze. Mieli pamiątki rodzinne, sporo bibelotów, z którymi trudno było się rozstać. Przywiązani do poprzedniego mieszkania w starej kamienicy, zaczęli się obawiać, że po pewnym czasie będzie im brakować jego klimatu. Dlatego ozdobą salonu są klasyczne okiennice, a do gabinetu pana domu prowadzą tradycyjne, dwuskrzydłowe drzwi. To miejsce służące aktorowi i scenarzyście do pracy wyposażono w bibliotekę i biurko antyk. Ściany zdobią stare rodzinne fotografie.

Przytulnie i tradycyjnie, ale... nie do końca. Przy biurku, jakby na przekór, ustawiono proste krzesło z przezroczystego tworzywa, a obok całkiem współczesną sofę ozdobioną czarno-białym kwiatowym deseniem. Dzięki temu klasyczny gabinet zgrał się z awangardowym klimatem pozostałych pomieszczeń.

6 Wanna (Artvillano). Kamień na ścianie i gałązki w wazonie dodają łazience naturalnościWanna (Artvillano). Kamień na ścianie i gałązki w wazonie dodają łazience naturalności Michał Przeździk

Łazienki

? Odcienie szarości obecne w całym mieszkaniu wydobywają faktury i kolory przedmiotów - - tłumaczy Maciej Bogaczewicz. Ta sama zasada obowiązuje w obu łazienkach. Gościnną, bardziej szaloną, zdobią metaliczne płytki, szafka z Rauvisio i gres imitujący beton ułożony na podłodze (tak jak w kuchni).

 Michał Przeździk

Drugą, w stylu eko - kamienna kaskada na ścianie i elementy z drewna. Zachwycający efekt daje też szarobłękitna szklana ściana, przez którą wpada światło z okna garderoby znajdującej się za łazienką.

7 
Łóżko (Livingroom by Mebelplast, prototyp), lampy (Luero), kapa (NAP)Łóżko (Livingroom by Mebelplast, prototyp), lampy (Luero), kapa (NAP) Michał Przeździk

Sypialnia

Natomiast w sypialni wymarzone łóżko gospodarzy, ozdobione białą pikowaną skórą stoi na tle gołębiej ściany. Całości dopełnia ciemna półka z "babcinego" kredensu. Bo tu też stare przeplata się z nowym.

Skomentuj:
Tak mieszka - Grażyna Wolszczak
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX